Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witaminy z grupy B

(DD)
Dobrym źródłem witamin B1 i B2 jest pieczywo razowe
Dobrym źródłem witamin B1 i B2 jest pieczywo razowe FOT. 123RF
Zdrowie na talerzu. Rozpuszczalne w wodzie, wchodzą w skład enzymów lub je aktywują. Potrzebne są głównie naszym nerwom, ale nie tylko.

Witaminy z grupy B występują w większych ilościach w drożdżach, wątrobie, produktach zbożowych pełnoziarnistych; w mniejszych – w mięsie, w warzywach strączkowych i jajach. Muszą być dostarczane organizmowi codziennie. Niektóre z nich w niewielkich ilościach są syntetyzowane przez florę bakteryjną jelit.

Witamina B1 (tiamina) – uczestniczy w przemianie węglowodanów (glukozy) na energię, korzystnie wpływa na układ nerwowy, poprawia sprawność umysłową, jest również potrzebna do właściwej koordynacji mięśniowej. Niedobór witaminy B1 prowadzi do rozwoju choroby beri-beri, objawiającej się zaburzeniami w układzie nerwowym i mięśniowym.

Najwięcej jest jej w drożdżach piwowarskich oraz pieczywie razowym, otrębach, płatkach owsianych i kaszy gryczanej. Znajdziemy ją też w grochu, fasoli, soi, mięsie, mleku, jajach i orzechach. Witaminę B1 niszczą substancje zawarte w kawie i herbacie. Organizm potrzebuje jej więcej przy większym spożyciu węglowodanów oraz w sytuacjach stresowych, w chorobie i po zabiegach chirurgicznych.

Witamina B2 (ryboflawina) – konieczna w procesach oddychania komórkowego (utleniania i redukcji). Jest składnikiem wielu enzymów biorących udział w przemianie białek, tłuszczów, węglowodanów, niezbędna do utrzymania sprawnego działania układu nerwowego i odpornościowego, odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku.

Dobrym źródłem witaminy B2 jest mleko i jego przetwory, ciemne pieczywo, mięso, podroby, ryby, drożdże, a także groch i fasola. Jest wrażliwa na światło – szybko ulega rozkładowi pod wpływem promieniowania nadfioletowego, dlatego mleka należy trzymać w ciemnym miejscu.

Niedobór to m.in. problemy z oczami, wypadanie włosów, zaburzenia snu i koncentracji. Posiłki, w których znajdzie się mleko i jego przetwory, pokryją dobowe zapotrzebowanie na witaminę B2.

O kolejnych witaminach z grupy B – za tydzień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski