MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Witaminy z grupy B

(DD)
Witaminy B6 i PP znajdziemy m.in. w roślinach strączkowych
Witaminy B6 i PP znajdziemy m.in. w roślinach strączkowych FOT. ARCHIWUM
ZDROWIE NA TALERZU. Rozpuszczalne w wodzie, wchodzą w skład enzymów lub je aktywują. Potrzebne są głównie naszym nerwom, ale nie tylko. Dziś kolejne witaminy z grupy B.

Witamina B6 (pirydoksyna) – jest składnikiem 50 enzymów. Szczególnie istotna jest w przemianie aminokwasów i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Potrzebna do wytwarzania hormonów adrenaliny i serotoniny, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Odgrywa ważną rolę w metabolizmie cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy, uczestniczy w tworzeniu krwinek czerwonych, jest też niezbędna do syntezy insuliny. Niedobór witaminy B6 objawia się pobudliwością nerwową, zmianami na skórze i błonach śluzowych, drętwieniem rąk oraz stóp, łojotokowym zapaleniem skóry, wypadaniem włosów, niedokrwistością.

Niedobór może też wpływać na zmiany w naczyniach krwionośnych i sprzyjać rozwojowi miażdżycy. Jednak nadmiar witaminy B6 też jest szkodliwy - dawki powyżej 2 g mogą wywołać zaburzenia neurologiczne, bezsenność lub męczące sny.

Występuje w produktach zbożowych (w największej ilości w zarodkach i otrębach pszennych), w mięsie, zwłaszcza wieprzowym, w nasionach roślin strączkowych, w mleku i jajach. Przy większym spożyciu białka zapotrzebowanie na witaminę B6 wzrasta.

Witamina PP (niacyna) – jest składnikiem dwóch enzymów biorących udział w przemianie pośredniej białek, tłuszczów i węglowodanów.

Utrzymuje w prawidłowym stanie nabłonek skóry, przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Niedobór prowadzi do rozwoju pelagry – dość powszechnej dawniej choroby, która objawia się zmianami na skórze (języku, szyi, twarzy, rękach), zaburzeniami układu trawienia (biegunki), zaburzeniami nerwowymi i psychicznymi).

Witaminę PP znajdziemy w drożdżach, wątrobie, mięsie, rybach, roślinach strączkowych, otrębach pszennych oraz w znacznie mniejszych ilościach w pieczywie, warzywach, owocach i mleku. Jest to jedna z nielicznych witamin nie ulegających zmianom mimo procesów przetwarzania i przechowywania żywności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski