Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witraż "Apollo" Wyspiańskiego w rzymskim Koloseum opowie o przewrocie Kopernika

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Zaprojektowany przez Wyspiańskiego "Apollo. System Kopernika" pojedzie na wystawę do Rzymu
Zaprojektowany przez Wyspiańskiego "Apollo. System Kopernika" pojedzie na wystawę do Rzymu AP
We wtorek 10 października zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego witraż "Apollo. System Kopernika" został zdemontowany. Praca, którą na co dzień można zobaczyć w Pracowni i Muzeum Witrażu przez najbliższe miesiące będzie głównym obiektem ekspozycji poświęconej Mikołajowi Kopernikowi w rzymskim Koloseum.

- Wyspiański, jako miłośnik antyku, ucieszyłby się, gdyby się dowiedział, że w sercu starożytnego Rzymu będzie eksponowany jego witraż. Wystawa z okazji Roku Kopernikańskiego odbędzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Koloseum, w Curia Lulia, budynku na Forum Romanum przeznaczonym na posiedzenia senatu w starożytnym Rzymie. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla „Apolla” - wyjaśnia Piotr Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu.

„Apollo. System Kopernika” jest jednym z najsłynniejszych projektów witrażowych Wyspiańskiego, jedynym o tematyce świeckiej. Został wykonany na zamówienie Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie i stanowi ilustrację teorii słynnego astronoma - grecki bóg symbolizujący Słońce przedstawiony został w centrum obrazu, a wizerunki planet umieszczone są wokół na orbitach. W Rzymie praca Wyspiańskiego będzie głównym elementem wystawy poświęconej astronomowi.

Dzieło przedstawia greckiego boga światła oraz sztuki – Apolla – jaśniejącego niczym słońce w centrum obrazu, otoczonego mniejszymi wizerunkami bóstw krążących po orbitach, symbolizujących planety układu słonecznego. Po lewej stronie Apolla znajdują się bóstwa męskie: Saturn, Jowisz, Mars i Merkury, zaś po prawej – kobiece: Ziemia, Luna oraz Wenus. W centrum znajduje się postać greckiego boga łączonego z życiodajną gwiazdą, Ziemia – pod jego stopami, co ilustruje przewrót w postrzeganiu ruchów ciał niebieskich oraz ich znaczeniach.

Witraż został zrealizowany w 1904 roku w pracowni, w której dziś mieści się Muzeum Witrażu. Było to pierwsze jego wykonanie. „Apollo” jednak uległ niemal całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej, kiedy wojska niemieckie wysadzały pobliski wiadukt kolejowy, zaledwie dzień przed ostatecznym wycofaniem z terenu Krakowa.

Po wybuchu w ramach pozostały resztki szkieł ze środkowej części tryptyku, oraz 90 proc. w oknach bocznych. Wnikliwa analiza zachowanych do dziś oryginalnych elementów z mniejszych okien pozwoliła ustalić, jak mógł wyglądać oryginalny „Apollo” i odtworzyć witraż z największą skrupulatnością w latach 2014-2017.

- Monumentalny witraż został podzielony został na dwanaście kwater, które zostaną umieszczone w drewnianej antywstrząsowej skrzynce. Każda część będzie odseparowana od pozostałych – przybliża kulisy transportu dzieła Piotr Ostrowski. - W Rzymie przez trzy miesiące zobaczy witraż kilka milionów osób – Koloseum to najliczniej odwiedzane miejsce muzealna na świecie, a Wyspiański będzie w samym jego centrum. W tym czasie w Krakowie będzie można zobaczyć faksymile witrażu.

Sama wystawa jest jeszcze owiana tajemnicą, wiadomo, że „Apollo” będzie centralnym obiektem, będą mu towarzyszyły obiekty z różnych stron świata, m.in. fragmenty antycznych fresków z Apollinem.

Polska branża gier komputerowych jest światową potęgą!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Witraż "Apollo" Wyspiańskiego w rzymskim Koloseum opowie o przewrocie Kopernika - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski