Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizytówka mieszkania

Redakcja
Przedpokój wprowadza nas w atmosferę domu, a jednocześnie ogranicza pełne jego poznanie. Łączy poszczególne strefy w mieszkaniu, jest ściśle powiązany z kuchnią i pokojem dziennym, służy przede wszystkim wygodnej komunikacji. Na etapie planowania układu funkcjonalnego mieszkania podejmujemy decyzję o jego kształcie i wyposażeniu.

Ściśle powiązany z kuchnią i pokojem dziennym, służy przede wszystkim wygodnej komunikacji

   W przestrzeni przedpokoju, obok podręcznej garderoby, miejsca do zmiany i przechowywania obuwia, istotną rolę odgrywa lustro. Można przed nim poczynić ostatnie przygotowania wychodząc z mieszkania, a ponadto odbijająca przestrzeń tafla daje wrażenie powiększenia wnętrza. W przedpokoju warto przewidzieć miejsca służące przechowywaniu przedmiotów: łatwo dostępne - do codziennego użytku, mniej dostępne, w głębszych lub znajdujących się wysoko zakamarkach - dla sprzętów użytkowanych sezonowo lub okazjonalnie.
   Prezentowany plan wnętrza przed przebudową ilustruje częsty problem, pojawiający się w mieszkaniach, w których wydzielone pomieszczenia mają nietypowy układ, a ściany zbiegają się pod kątem 45 st. Wywiera to bezpośredni wpływ na kształt przedpokoju - jest on wąski i załamany. Pozbawione światła dziennego wnętrze ma niewygodne zwężenie, spowodowane konieczną zabudową komina i elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej. W wysokim i wąskim przedpokoju można odczuwać wrażenie zaburzonych, niekorzystnych proporcji.
   Koncepcja przebudowy przedpokoju powstała wraz ze zmianami w kuchni i adaptacją poddasza. Priorytetem dla inwestorów - młodego małżeństwa z dwójką dzieci - stało się wykreowanie otwartej, wygodnej przestrzeni dziennej na dole. Górna kondygnacja - wysokie poddasze - została zaplanowana jako przestrzeń intymna, mieszcząca sypialnię rodziców i pokoje dzieci.
   W nowym układzie funkcjonalnym mieszkania strefa komunikacji - przedpokój, a także wygodnie usytuowane schody - odgrywają kluczową rolę. Decyzja o radykalnej zmianie pozwoliła poprzez częściowe wyburzenie ścian w miejscu zwężenia przedpokoju, uwolnić ciasną i niewykorzystaną w pełni przestrzeń. Jego wąski, wytyczony przez ściany nośne kształt, niestety - musiał pozostać.
   Układ podłogi, a także forma sufitu podwieszonego wraz z odpowiednim oświetleniem łączy przedpokój z resztą pomieszczeń. Przy drzwiach wejściowych posadzkę stanowi fabryczny, spieczony marmur, ze wstawkami z egzotycznego drewna. Powierzchnia podłogi jest odporna na ścieranie i łatwo zmywalna. Układ posadzki w przedpokoju łączy go z kuchnią, co w warunkach otwartej przestrzeni zaciera podziały pomiędzy pomieszczeniami. Naprzeciw siebie zaplanowane zostały dwie przesuwane ścianki: jedna zasłaniająca kuchnię, a druga - podręczną garderobę. Zastosowane materiały i kolorystyka stanowią całość, spójną z pozostałymi elementami wnętrza. Część zabudowy w połowie przedpokoju została zaplanowana jako wnęka na komodę - element dekoracyjny i praktyczny. Powstała forma mieści również szafę i podręczny schowek.
   Przedpokój, jako wewnętrzne pomieszczenie, najczęściej pozbawiony jest dostatecznej ilości światła dziennego. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na częściowe otwarcie wnętrz strefy dziennej mieszkania i połączenie z nimi przedpokoju, należy przewidzieć odpowiednie oświetlenie sztuczne. Rozplanowane stosownie do kształtu pomieszczenia lampy pozwolą optycznie skorygować jego proporcje. Specjalne oświetlenie przy lustrze umożliwi dokładne widzenie podczas czynności przy przeglądaniu się w tafli zwierciadła, a dodatkowe dekoracyjne akcenty świetlne we wnętrzu sprawią, że przedpokój w prosty sposób stanie się wizytówką mieszkania.
KINGA ŚLIWA
architekt wnętrz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski