Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce nowa wystawa w Muzeum Wyspiańskiego. Znikną znane prace

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wkrótce w Muzeum Wyspiańskiego zmiana ekspozycji, niektóre prace znikną z wystawy
Wkrótce w Muzeum Wyspiańskiego zmiana ekspozycji, niektóre prace znikną z wystawy APAP
Do 17 marca można jeszcze zobaczyć drugą odsłonę wystawy poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu w jego muzeum przy pl. Sikorskiego. Później na ponad miesiąc placówka zostanie zamknięta, by muzealnicy mogli przygotować kolejną wystawę, na której pojawią się m.in. niepokazywane dotąd szerokiej publiczności prace z kolekcji prywatnej.

Obecna - druga odsłona wystawy stałej w Muzeum Wyspiańskiego - otwarta została dla zwiedzających 14 lutego ubiegłego roku.

Jak zapowiadał Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie podczas inauguracji oddziału poświęconego Wyspiańskiemu, wystawa stała będzie się zmieniała co rok - takie są wymogi konserwatorskie.

- W oddziale prezentowanych jest blisko dwieście dzieł tego twórcy, z czego zdecydowaną większość stanowią prace pastelowe na podłożu papierowym. Jest to technika wrażliwa zarówno na mikroklimat i zanieczyszczenia, jak i na oddziaływanie światła. Z tego powodu w celu zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów wystawa cyklicznie podlega zmianie. Zmiany wynikają także z ruchu muzealnego - wyjaśnia Izabela Rak z MNK.

Zatem Muzeum Wyspiańskiego nie da się odwiedzić tylko raz. Co rok na ekspozycje trafią nowe prace genialnego krakowskiego twórcy. Z pierwszej odsłony wystawy pozostało na obecnej dziesięć wielkoformatowych dzieł, około 140 to prace, których nie było na pierwszej wystawie przy placu Sikorskiego 6. Niezmienne pozostały tematy wynikające z twórczości Wyspiańskiego, wokół których wystawa jest zorganizowana, zamienione zostały dzieła sztuki.

Dzieła z prywatnej kolekcji w Muzeum Wyspiańskiego

Obecną wystawę można oglądać do 17 marca. Potem muzeum pozostanie zamknięte do 26 kwietnia, kiedy to zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć trzecią wersję wystawy stałej.

Najważniejszą zmianą będzie pokaz kolekcji nieznanych w literaturze przedmiotu ani też szerokiej publiczności dzieł Stanisława Wyspiańskiego z prywatnych zbiorów Ziyada Raoofa.

- Będzie to pewnego rodzaju zaskoczenie i sensacja, ponieważ w ramach tej odsłony zaprezentujemy nie tylko nasze zbiory, ale też obiekty ze zbiorów prywatnych: wczesne obrazy Wyspiańskiego z okresu paryskiego, których szeroka publiczność jeszcze nie widział. Będą to głównie rysunki, ale też kilka prac olejnych – Wyspiański, ze względu na alergię nie pracował w tej technice, obrazów olejnych jest więc niewiele. Studia pokazujące, jak Wyspiański doskonalił swoją technikę – wymieniał Andrzej Szczerski, zapowiadając wystawiennicze plany MNK na 2024 rok.

Kolekcja prywatna to dwanaście prac, różnorodnych w technice i okresie powstania. Większość pochodzi z lat 1892-1893, są to akademickie rysunki węglem i obrazy olejne - studia aktów oraz portrety kobiet i mężczyzn powstałe w Paryżu, a także pastel z 1897 roku przedstawiający postać mężczyzny oraz studium węglem popiersia aktorki Sulimy z 1901 roku.
w ubiegłym roku w sali w przyziemiu muzeum otwarto stanowisko stanowisko VR, dzięki której możemy zobaczyć, m.in. wnętrze kościoła franciszkanów ze szczegółami polichromii wykonanej przez Wyspiańskiego, a także zobaczyć widoki współczesnego Krakowa i porównać je z czasami, w których malował Wyspiański.

Oddział MNK Wyspiański mieści się w Starym Spichlerzu – XVIII-wiecznym budynku, który w latach 2013–2021 był Ośrodkiem Kultury Europejskiej EUROPEUM, gdzie podczas remontu Muzeum Czartoryskich pokazywano kolekcję malarstwa i rzeźby z XIV–XX wieku. Od grudnia 2021 roku jest miejscem prezentacji twórczości najwybitniejszego artysty Młodej Polski Stanisława Wyspiańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski