Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WL przygotowuje literacki salon Krakowa

Wacław Krupiński
Budynek na rogu Basztowej i Długiej  to znany literacki adres
Budynek na rogu Basztowej i Długiej to znany literacki adres Fiona Beltrame
Inwestycje. Trwają prace budowlane w Domu pod Globusem w Krakowie, od ponad 40 lat będącym siedzibą Wydawnictwa Literackiego. W efekcie zmian oficyna otworzy swe podwórko i piwnice dla twórców i czytelników, tworząc tam literacki salon Krakowa.

- Po remoncie fasady budynku, a trwał on trzy lata, oraz dachu, przystąpiliśmy do kolejnego etapu modernizacji Domu po Globusem przy ul. Długiej 1. To adaptacja piwnic, w których ulokujemy nowoczesne archiwum wydawnictwa, a w części drugiej, od ulicy Basztowej - część służącą czytelnikom. Kontynuujemy też prace nad zagospodarowaniem podwórka wewnętrznego, jak i finalizujemy uruchomienie zewnętrznej windy, która będzie docierać na kolejne piętra, włącznie z naszymi pomieszczeniami mieszkalnymi ulokowanymi na wieży - mówi Dariusz Kurdziel, dyrektor ds. finansowych WL.

Remont połowy piwnic zostanie zakończony już w tym roku, następnie zostanie przeprowadzona adaptacja piwnic umieszczonych pod księgarnią. Na kilkuset metrach powstanie sala, która będzie służyła zarówno księgarni, jak i spotkaniom autorskim.

- Chcemy, by ta część żyła bardzo intensywnie i temu też będzie służyło latem odremontowane, zdobione piękną roślinnością wewnętrzne podwórko. Zakładamy, że uda nam się stworzyć salon, służący i autorom, i czytelnikom - dodaje dyr. Kurdziel.

Do piwnic będzie się wchodziło od ul. Basztowej, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się duża witryna eksponująca książkowe nowości.

Księgarnia pod Globusem, zarządzana przez odrębną spółkę Liberglob, gościła w przeszłości takie sławy, jak Sławomir Mrożek, ks. Adam Boniecki, Andrzej Stasiuk, Roma Ligocka, Jerzy Stuhr i wielu innych.

Najszybciej zostanie uruchomiona winda zewnętrzna, która będzie dojeżdżała na kolejne piętra, w tym do wieży, gdzie znajdują się dwa mieszkania. To tam pomieszkiwali w przeszłości autorzy WL, jak: Tadeusz Różewicz (mając ponad 70 lat jeszcze wchodził na górę), Jerzy Pilch, Janusz Anderman, Olga Tokarczuk.

Rozpoczęto też prace w wieży zegarowej; konserwacji zostanie poddane wnętrze zegara. Przypomnijmy, że wieńczący wieżę globus powrócił po latach dopiero w 1975 r. z wpisanym monogramem obecnego właściciela Domu pod Globusem czyli literami WL.

Efekt całości zmian poznamy pod koniec 2016 roku, lub wiosną 2017, kiedy swe walory odsłoni podwórko.
Planowane jest również odnowienie, pod 30 latach, pięknej Sali Mehofferowskiej.

WL liczy też, że w porozumieniu z władzami miasta doprowadzi do iluminacji budynku, oświetlanego przez silne reflektory od strony Plant.

Pomysł godny jest uwagi, wszak wybudowany w latach 1904-1906, według projektu Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego, Dom pod Globusem uznawany jest za wybitny przykład wczesnego modernizmu w Krakowie. A położona na I piętrze, zaprojektowana przez Józefa Mehoffera, secesyjna sala posiedzeń to najwybitniejszy przykład krakowskiej architektury wnętrz z początku ubiegłego stulecia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski