Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wladimir Putin z nowymi oskarżeniami ws. zbrodni wojennych na Ukrainie. Niebawem zostaną przedstawione Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Prawnicy zajmujący się prawami człowieka współpracują intensywnie z prokuratorem Ukrainy. Celem działań jest przygotowanie dokumentacji do przedłożenia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. Tym razem Władimir Putin ma zostać oskarżony o celowe spowodowanie głodu na Ukrainie.

Władimir Putin oskarżony o spowodowanie głodu

Prawnicy przy wsparciu ukraińskiej prokuratury pracują nad przedłożeniem Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu dokumentów oskarżających Rosję o celowe powodowanie głodu podczas trwającej ponad 18 miesięcy wojny na Ukrainie.

Celem działań jest udokumentowanie przypadków, w których rosyjscy najeźdźcy używali głodu jako broni wojennej. Dostarczone dowody mogłyby doprowadzić do wszczęcia pierwszego takiego rodzaju śledztwa, którego skutkiem byłby stan oskarżenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Yousuf Khan, starszy prawnik w firmie prawniczej Global Rights Compliance, powiedział, że ">>uzbrojenie<< żywności odbyło się w trzech fazach", począwszy od początkowej inwazji, podczas której oblegano ukraińskie miasta i odcięto dostawy żywności.

Przykłady rosyjskich zbrodni głodowych

Do udokumentowanych dotychczas incydentów zalicza się śmierć 20 cywilów w Czernihowie 16 marca 2022 roku. Wówczas rosyjskie bomby odłamkowe eksplodowały przed supermarketem w mieście. Ukraińcy stali wtedy w kolejce po żywność.

Drugą badaną kwestią jest oblężenie Mariupola. Do miasta odcięto dostawy żywności, a korytarze pomocy humanitarnej zablokowano lub zbombardowano, co utrudniło lub uniemożliwiło ucieczkę zdesperowanym i głodującym cywilom.

Druga faza wymieniona przez Khana obejmuje zniszczenie w trakcie walk dostaw żywności wody i energii na terenie całej Ukrainy, które prawnik określił jako "obiekty niezbędne do przetrwania ludności cywilnej".

"Nie były zbrodniami wynikowymi, ale zbrodniami umyślnymi, ponieważ jeśli niszczysz obiekty potrzebne cywilom, np. infrastrukturę energetyczną w środku zimy, twoje działania są przewidywalne" - ocenił.

Przytacza tu takie miasta jak Mikołajów na południu kraju, który został pozbawiony wody pitnej od początku konfliktu po tym, jak siły rosyjskie zajęły pompownię, która ją dostarczała. Mieszkańcy musieli polegać na codziennym dowozie wody, aby pić i myć się.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Ostatnia faza ograniczenia eksportu ukraińskiej żywności to ataki na obiekty zbożowe, gdy na przełomie lipca i sierpnia zniszczona 270 tysięcy ton artykułów spożywczych.

"Potem widzieliśmy, jak Rosja atakuje obiekty zbożowe na Dunaju i napina mięśnie na Morzu Czarnym" - powiedział.

W 2018 roku rezolucja Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiła stosowanie głodu jako broni wojennej. Dokonano też zmiany w rzymskim statucie MTK.

Zamiarem jest złożenie wniosku na podstawie art. 15 statutu rzymskiego, umożliwiającego osobom trzecim przesyłanie informacji o rzekomych zbrodniach wojennych do prokuratora MTK. Decyzja o dalszym postępowaniu będzie należeć do prokuratora z siedzibą w Hadze.

źródło: The Guardian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wladimir Putin z nowymi oskarżeniami ws. zbrodni wojennych na Ukrainie. Niebawem zostaną przedstawione Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski