Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze gminy Wielka Wieś doceniają zasłużonych. Nagrody, pochwały, uznanie i wdzięczność

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wręczenie nagród samorządowych podczas  XVII Dni Gminy Wielka Wieś 2021
Wręczenie nagród samorządowych podczas XVII Dni Gminy Wielka Wieś 2021 Fot. Barbara Ciryt
Osoby działające dla lokalnej społeczności, młodzi osiągający sukcesy, życzliwi ludzie o wielkich sercach, artyści i twórcy dbający o rozwój kulturalny, przyjaciele gminy sprzyjający tej społeczności oraz ludzie rozwijający swoje filmy i działalność w gminie Wielka Wieś, a jednocześnie wpierający mieszkańców - to wyróżnieni i nagrodzeni podczas uroczystej gali nagród samorządowych. Łącznie nagrodzono 17 osób, sześć organizacji i firm, a do tego przyznano dwa specjalne podziękowania.

FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

od 16 lat

Gala nagród samorządowych odbywa się co roku podczas Dni Gminy Wielka Wieś. Jak podczas powitania gości wspominał wójt Krzysztof Wołos w tym roku doceniano zasłużonych mieszkańców za dwa lata, bo ubiegłoroczne świętowanie się nie odbyło - pandemia pomieszała szyki.

Jednak jak zaznaczył wójt była to też sposobność do poświęcenia i pracy na rzecz innych ludzi potrzebujących wsparcia.
Goście uroczystości zorganizowanej w Dworze w Tomaszowicach mieli okazje posłuchać o osiągnięciach gminy, powstających drogach, boiskach, placówkach oświatowych, ale także imprezach sportowych, kiermaszach świątecznych, działalności dobroczynnej oraz zaangażowaniu mieszkańców w pomoc dla chorych, dla zmagających się z koronawirusem, organizujących akcje społeczne.

Samorządowcy przyznali statuetki i nagrody w sześciu kategoriach oraz specjalne podziękowania przekazał wójt Krzysztof Wołos.

Wielka Wieś Mała Ojczyzna

Aneta Zawadzka - członkini Rady Sołeckiej w Bęble, która włącza się we wszystkie imprezy organizowane przez sołectwo, sportowców i strażaków. Cała jej rodzina poświęca czasu na pracę dla społeczności gminy.

Jerzy Rosiński- psycholog, dr. hab. nauk o zarządzaniu, dyrektor instytutu Ekonomii Finansów i Zarządzania UJ.
Od lat pomaga Stowarzyszeniu „Sokolica” i niesamorządowej Szkole Podstawowej w Będkowicach., która dzięki jego zaangażowaniu ciągle się rozwija. Współorganizuje dla uczniów tzw. „wycieczki marzeń”, uczestniczy w przedsięwzięciach kulturalnych, oświatowych oraz charytatywnych.

Dariusz Wolak- angażuje się w wiele wydarzeń i projektów w Białym Kościele oraz gminie Wielka Wieś. Prezes i eden z inicjatorów powstania Stowarzyszenia Pozytywka. Pomaga mieszkańcom czynami jak i doradztwem.

Ks. Artur Kardaś – doktor nauk humanistycznych, mieszka i ewangelizuje z kaplicy pw. Zstąpienia Chrystusa Pana do Otchłani w Prądniku Korzkiewskim. Interesuje się historią, pisze książki i kultywuje pamięć o ludziach walczących o niepodległość Polski. Edukuje mieszkańców z zakresu lokalnej historii. Ceniony za wiedzę i duszpasterską postawę, kapelan strażaków.

Młodość = Przyszłość

Pola Łęgowska z Giebułtowa, jako jedna z 15 osób z Polski dostała się do angielskiej szkoły Clifton College w ramach dwuletniego stypendium Towarzystwa Zjednoczonych Szkół Świata. Jest ambitna, zawsze korzysta z dostępnych szans. Przeprowadziła w szkołach gminnych zdalne spotkania z uczniami, by zachęcić do takiego działania młodych z całej gminy.

Agnieszka Dziadur z Będkowic, tegoroczna maturzystka w Liceum Ogólnokształcącym Pijarów w Krakowie. Serdeczna, uśmiechnięta i uczynna. Angażuje się we wszystkie akcje charytatywne w Będkowicach, prospołeczne, kulturalne i proekologiczne oraz działania na rzecz parafii Będkowice. Jest doskonałym wzorcem dla młodych pokoleń.

Igor Pyclik z Modlniczki, zawodnik Sekcji Bokserskiej TS Wisła Kraków, na koncie ma kilka sukcesów w tej dziedzinie sportu. W marcu tego roku wywalczył złoto w Mistrzostwach Małopolski w Boksie, kat. kadeci 70 kg.

Grzegorz Figiel, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, gra na perkusji w Orkiestrze Dętej GOKIS oraz w piłkę nożną w LKS Błękitni Modlnica. W liceum z kolegami zaangażował się w projekt w ramach Zwolnionych z Teorii, polegający na zrealizowaniu własnego projektu społecznego - został liderem zespołu, który przeprowadził 22 warsztaty w szkołach podstawowych, szkoląc ponad 2000 uczestników.

Wielkie Serce

Karolina Moskal z Tomaszowic, która bezzwłocznie zareagowała na potrzebę wsparcia finansowego Kacpra Ryło, chłopca z gminy Zabierzów chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. Z jej inicjatywy w Modlnicy odbył sie kiermasz książek i ciast, w który zaangażowało się wiele organizacji.

Józef Karpała
- właściciel firmy „Józef Karpała Roboty ziemne, transport ciężarowy”, choć jest mieszkańcem Trojanowic w sąsiedniej gminie to zawsze chętnie wspiera finansowo inicjatywy społeczne i uroczystości w Giebułtowie. Służy pomocą w każdej sytuacji i nie jest obojętny na sprawy i problemy drugiego człowieka.

Łukasz Styrylski
Centrum Hodowlane.pl w Tomaszowicach. Zawsze chętnie odpowiada na prośby o wsparcie. W żywych szopkach oraz w zagrodach w czasie wydarzeń dożynkowych goszczą zwierzęta z jego centrum. W swoim mini zoo gości dzieci z okolicznych szkół, przybliżając im wiedzę o ciekawych gatunkach swojej hodowli. Dzieli się swoją wiedzą na temat zwierząt i różnych uwarunkowań prawnych z nimi związanych z mieszkańcami i pracownikami urzędu gminy.

"Pro Cultura”

Bogumiła Pietrzyk z Modlnicy, prezes Stowarzyszenia Teatr Regionalny w Krakowie, kierownik Zespołu Modlnicanie, wieloletnia radna gminna, miłośniczka krakowskiej kultury ludowej, swój czas poświęca działalności związanej z zachowaniem i promowaniem kultury podkrakowskiej wsi. Stworzyła Izbę Regionalną w Modlnicy. Wyszukuje wzmianek historycznych o gminie i Modlnicy, które publikuje, edukując mieszkańców z historii regionu. Angażuje się w kulturalne inicjatywy. Dzięki jej staraniom, zespół Modlnicanie kilkakrotnie uczestniczył w obchodach związanych z Odsieczą wiedeńską w Wiedniu.

Miłosz Mrozowski z Modlnicy, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Józefa Elsnera i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Warsztat artystyczny doskonalił pod okiem Koncertmistrzyni Filharmonii Narodowej. Stypendysta laureat wielu konkursów skrzypcowych o randze krajowej i międzynarodowej. W 2020 roku wystąpił z Paulem Anthonym Romero w studio Polskiego Radia S1. Nagradzany przez starostę krakowskiego i prezydenta Krakowa za osiągnięcia w olimpiadach i konkursach. Udziela się muzycznie na ważnych, lokalnych wydarzeniach.

Zespół Regionalny Bęblanie - przyczynia się do rozwoju i krzewienia kultury na terenie gminy Wielka Wieś. Tworzy własne teksty, muzykę oraz skecze. Członkowie zespołu kultywuje gwarę, odśpiewują przyśpiewki i piosenki związane z życiem na wsi, przygotowują regionalne potrawy, wykonują rękodzieło ludowe ubarwiając lokalne uroczystości. Zespół promuje także gminę na: Jarmarku Świętojańskim, Świątecznych Targach Bożonarodzeniowych, Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej i Korowodzie Wielkopostnym w Krakowie, gdzie w 2019 zajął II miejsce w konkursie najpiękniejszych palm wielkanocnych, a na dożynkach powiatu krakowskiego w Skale zajął II miejsce za pierogi i tradycyjnie wypiekany chleb ze smalcem. Nad kreatywnością i poziomem artystycznym w zespole czuwają; przewodnicząca Aneta Zbyszyńska i Irena Libuszewska, autorka wielu tekstów i skeczy. Zespołowi akompaniuje na akordeonie, tworzący nowe melodie i teksty, instruktor muzyki Krzysztof Baran.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bęble - to koło o najdłuższej historii w gminie Wielka Wieś - działa od początku lat 80-tych. Grupą kieruje jedna z założycielek i autorka wielu inicjatyw i tekstów – Krystyna Janecka. Pieśni ludowe, scenki teatralne o wiejskich tradycjach i obyczajach, własnoręcznie uszyte stroje to działania grupy. „Skubanie pierza”, „Opłatek u Maciejowej”, „Urodziny Babuni”, „Babski comber” i „Noc świętojańska” wystawiana w Teatrze Słowackiego w Krakowie podczas 150-lecia KGW – to główne osiągnięcia Zespołu. Obecnie KGW liczy 20 osób. Ostatnie dwa projekty pod egidą Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych LIS dotyczyły opieki nad osobami starszymi i przywołaniem wspomnień z dawnych lat. Efektem tych działań jest wystawa przedstawiająca "Jak przed laty wyglądali i czym się zajmowali mieszkańcy Bębła".

Przyjaciel Gminy Wielka Wieś

Dorota Tracz nauczycielka wychowania fizycznego, wychowywała i edukowała kilka pokoleń uczniów. W pierwszych latach pracy karczowała wraz z rodzicami uczniów zaniedbany szkolny sadu, który później służył jako boisko, malowała salę, która następnie służyła jako gimnastyczna. W późniejszych latach angażowała rodziców i uczniów do wielu inicjatyw. Poświęcała czas na organizowanie wycieczek i rajdów rowerowych, od lat wspiera realizację Biegu Jedenastka Niepodległościowa oraz Biegnij z Ojcem do Ojcowa. Współpracowała z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi przy realizacji projektów sportowych. To siatkarka, która z zespołem Wisły Kraków dwukrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski.

Izabela Wróblewska-Mółka - dyrektor Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Krakowie. Otwarta, pomocna w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw w zakresie w architektury i planowania przestrzennego. Dzięki jej życzliwości i radom wiele gminnych inicjatyw i inwestycji mogło zostać zrealizowanych terminowo i efektywnie.

Andrzej Bukowczan - wiceprezes Jurajskiej Izby Gospodarczej oraz Prezes Krakowskiego Klubu Sportowego Jura Moto Sport, z którym od 9 lat z sukcesem gmina realizuje Bieg Jedenastka Niepodległościowa. Prowadzi na terenie gminy projekt społeczny „Złap deszcz”, zachęcający Małopolan do oszczędzania wody w różnych formach.

Dr Krzysztof Kędzior – lekarz medycyny prowadzący Niepubliczny Ośrodek Zdrowia – centrum Medyczne w Szycach z zaangażowaniem i wrażliwością na pacjentów. Otwarty na współpracę z gminą w zakresie organizacji rozmaitych inicjatyw i badań profilaktycznych dla mieszkańców. Organizator punktów szczepień przeciwko covid19 na terenie gminy.

Małopolska Izba Samorządowa z prezesem Januszem Olesińskim - fundacja, która wychodzi naprzeciw samorządom i ich oczekiwaniom poprzez stwarzanie szansy na realizację ciekawych projektów społecznych i edukacyjnych. Dzięki zaangażowaniu pracowników fundacji powstały projekty Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Białym Kościele, Akademia Seniora Aktywnego, nastawione na rozwijanie pasji, umiejętności i kompetencji mieszkańców gminy.

Wielki i Przedsiębiorczy

Firma Ecumaster z właścicielem Jakubem Kojdrem - osiąga sukces w biznesie dzięki ciągłym pomysłom i ciągłemu rozwojowij. Firma Ecumaster ma w Modlnicy swoje centrum badawczo-rozwojowe oraz dział produkcji w branży motorsportu. Jej produkty obecne są na prawie na wszystkich kontynentach. Firma angażuję się w promocję gminy korzystając z kontaktów z Krakowskim Parkiem Technologicznym oraz Centrum Business in Małopolska. Chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi firmami z gminy i nie tylko – uczestnicząc w spotkaniach przedsiębiorców w ramach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Tennis & Country Club – Jarosław Kosek - firma wpisała się w pejzaż sportowy gminy Wielka Wieś, tworząc w Giebułtowie jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów sportowych w Małopolsce. Nie tylko 10 kortów tenisowych, siłownia czy sale fitness ale także już niedługo basen do nauki pływania tworzą miejsce, gdzie na najwyższym poziomie szkolą się pod opieką trenerów profesjonalistów dorośli i młodzież pragnący pójść w ślady Agnieszki Radwańskiej, Igi Świątek czy Huberta Hurkacza.

Firma Hydrosolar - firma przeniosła swoje biura i administrację oraz centrum logistyczno-magazynowe do Modlniczki w maju 2019 r. Jest częścią grupy HYDROSOLAR - jednej z największych sieci hurtowni na polskim rynku branży instalacyjnej. Teraz właśnie z Modlniczki firma wprowadza na rynek nowoczesne rozwiązania w zakresie techniki grzewczej, instalacyjnej, sanitarnej, klimatyzacji, wentylacji i uzdatniania wody. Prowadzona tu jest także Samoobsługowa Hurtownia Instalacyjna oraz Salon Łazienek Elements.

Specjalne podziękowania

Grupy Inicjatywnej z Prądnika Korzkiewskiego – za inicjatywa Ocalić Dolinę Prądnika związaną z budową zbiorników retencyjnych. W imieniu wszystkich zaangażowanych w inicjatywę podziękowanie odebrały prezes Stowarzyszenia Nasza Dolina Aleksandra Śniadowska-Zielińska, sołtys Prądnika Korzkiewskiego Agnieszka Spyrka.

Nauczycielki oraz pracownicy przedszkola i żłobka w Modlniczce - za szycie przez maseczek na początku pandemii koronawirusa. Podziękowania odebrały Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Modlniczce oraz Paulina Gietka dyrektor Żłobka Samorządowego w Modlniczce.

Strażacy Kobylan długo pompowali wodę z drogi powiatowej, żeby umożliwić przejazd

Nawałnice i burze gradowe w powiecie krakowskim. Podtopione ...

Dziecięce i młodzieżowe igrzyska w gminie Wielka Wieś

Uczniowskie igrzyska w gminie Wielka Wieś. Skakali, biegali,...

130 zawodników wystartowało w dorocznym Biegu z Ojcem do Ojcowa organizowanym w gminie Wielka Wieś

Gmina Wielka Wieś. Biegnij z Ojcem do Ojcowa - zabawa sporto...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski