Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właśnie mija 15 lat...

KAR
Fot. Maciej Hołuj
Fot. Maciej Hołuj
Warsztaty Terapii Zajęciowej mają w tym roku 15 lat. Jak to się zaczęło?

Fot. Maciej Hołuj

Rozmowa z MAGDALENĄ SZYMSKĄ, kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej

- WTZ powstały przy Domu Pomocy Społecznej im. Tadeusza Piekarza w Harbutowicach. Były odpowiedzią na potrzeby osób niepełnosprawnych, które w związku z ukończeniem edukacji szkolnej nie miały możliwości dalszego rozwoju. W chwili otwarcia warsztat dysponował 45 miejscami, przy czym większą liczbę stanowili mieszkańcy DPS-u. Ze środowiska dowożono tylko 15 osób. Z biegiem czasu proporcje te odwróciły się.

Dzisiaj WTZ działają w Harbutowicach, Myślenicach i Dobczycach. Czy jest potrzeba, aby uruchomić kolejne?

- Warsztaty są obecnie jednym z najbardziej udanych rozwiązań wprowadzonych w celu aktywizacji osób niepełnosprawnych. Udział w terapii zajęciowej stwarza uczestnikom możliwość przebywania w grupie, tworzenia więzi emocjonalnych, integracji ze środowiskiem społecznym oraz na miarę indywidualnych możliwości zaznajomienia się z pracą. Uczestnicy przygotowani do podjęcia zatrudnienia nie opuszczają jednak placówki ze względu na brak miejsc pracy, to z kolei blokuje przyjmowanie nowych osób, które przez długi czas oczekują w kolejce. Obecnie podjęliśmy kroki w celu usamodzielnienia i profesjonalnego przygotowania naszych uczestników, tak aby zwiększyć ich szansę na zatrudnienie. We współpracy z Centrum Zatrudnienia Wspieranego dla Osób Niepełnosprawnych przy ulicy Prądnickiej w Krakowie zostaną przeprowadzone dla naszych uczestników specjalistyczne zajęcia przygotowujące do podjęcia pracy oraz praktyki na otwartym rynku pracy.

Ile osób korzysta obecnie z oferty WTZ?

- Z zajęć terapeutycznych korzysta 90 uczestników. Zajęcia są prowadzone w trzech oddziałach.

W rozmowie z "DP", która ukazała się wczoraj dyrektor PCPR w Myślenicach Piotr Gofroń mówi o problemach finansowych w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym, będących wynikiem zmniejszającej się puli pieniędzy przekazywanych przez PFRON. Czy WTZ również to odczuwają?

- Każdego roku z obawą czekamy na wiadomości o wysokości środków przeznaczonych na prowadzenie WTZ. Dotychczas problemy finansowe nas omijały. Środki finansowe przekazywane przez PFRON i Starostwo Powiatowe w Myślenicach nie zostały pomniejszone.

Będzie uroczystość na 15-lecie?

- Wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Myślenicach bierzemy udział w powiatowej kampanii "Wspieramy Niepełnosprawnych". Podczas spotkań w ramach kampanii okazało się, że 15. rocznica utworzenia WTZ zbiega się z 20-leciem Powiatowego Urzędu Pracy, w związku z czym dyrektor Mieczysław Kęsek zaproponował nam wspólne obchody. 16 kwietnia w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

Rozmawiała (KAR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski