Wojewódzki konserwator na urlopie. Wojewoda też. Decyzja o...

Wojewódzki konserwator na urlopie. Wojewoda też. Decyzja o odwołaniu Jana Janczykowskiego w przyszłym tygodniu

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Jan Janczykowski

Jan Janczykowski ©Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska

Z końcem lipca wiceminister kultury generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin podpisała wniosek do wojewody małopolskiego o odwołanie Jana Janczykowskiego. O odwołaniu zdecyduje ostatecznie wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Ma się to stać w przyszłym tygodniu. Do końca tego wojewoda jest bowiem na urlopie. Na urlopie jest też konserwator zabytków.
Jan Janczykowski

Jan Janczykowski ©Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska

Głównym powodem odwołania Jana Janczykowskiego jest sytuacja związana wokół inwestycji na Stradomiu - budowie apartamentowców, podczas której odkryto średniowieczny cmentarz i ponad 1600 ludzkich szkieletów. Do tego doszła sprawa Zakopanego i braku należytej ochronie tamtejszych zabytków, zwłaszcza charakterystycznych willi.

- Zaczęliśmy badać sprawę inwestycji przy ulicy Stradomskiej w kwietniu. Przypomnę, to teren znajdujący się 800 metrów od Wawelu, objęty wpisem do rejestru zabytków, który jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i będący Pomnikiem Historii. Niestety, zebrana (...) dokumentacja wskazała na poważne wątpliwości co do prawidłowości działań konserwatora. Było to podstawą do wszczęcia przez nas postępowań o stwierdzenie nieważności trzech decyzji z uwagi na rażące naruszenie prawa - mówi wiceminister Gawin w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

Jak dodaje, sprawa Stradomia jest skomplikowana, bo inwestor 26 lipca przesłał wniosek do ministerstwa o umorzenie wspomnianych postępowań. Co ciekawe, 18 lipca Jan Janczykowski uchylił badane przez ministerstwo decyzje.

- Co więcej, dokonał tego na wniosek inwestora złożony 11 lipca, czyli w momencie, w którym konserwator, jak i pełnomocnik inwestora, mieli już pełną wiedzę o tym, że wszczęte zostały przez nas postępowania o stwierdzenie nieważności - mówi wywiadzie wiceminister Gawin.

Zwraca przy tym uwagę, że podjęcie takich decyzji przez konserwatora, w ciągu pięciu dni, „to próba uniknięcia odpowiedzialności za nieprawidłowości związane ze sposobem prowadzenia badań archeologicznych na terenie inwestycji wartej kilkadziesiąt milionów złotych”. I to właśnie to zdecydowało o skierowaniu wniosku do wojewody małopolskiego o odwołanie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ale Jan Janczykowski cały czas pełni swoje obowiązki.

- Aktualnie jestem na urlopie. Zacząłem go w poniedziałek. Potrwa trzy tygodnie, wracam w ostatnich dniach sierpnia. Swoje obowiązki wciąż pełnię, a do kiedy, to zależy od wojewody - mówi nam Jan Janczykowski. Sam wojewoda też jest na urlopie - do końca tego tygodnia, więc oficjalnie konserwator na stanowisku jeszcze chwilę pozostanie. Ale to już zapewne tylko formalność. - Decyzję wojewoda podejmie w przyszłym tygodniu - mówi Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody Piotra Ćwika.

Magdalena Gawin zapowiada, że następca Jana Janczykowskiego zostanie wyłoniony w konkursie. - W środowisku krakowskich konserwatorów i architektów jest wielu wybitnych specjalistów. Uważam jednak, że Kraków wymaga szczególnej troski państwa i istotnego wzmocnienia funkcjonujących służb konserwatorskich. Zależy mi na tym, aby proces wyłaniania był maksymalnie transparenty - przekonuje generalna konserwator zabytków.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
spryciule

prof.dr Plagituska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

A to spryciule redaktorzy.Wycofali notkę o "krakowianach" demonstrujących o "wolne sądy".Pod notką było najwięcej komentarzy.Nie ma ich w rubryce-najczęściej komentowane!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oczywiste

krakov (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Przepraszam ale tu na odległość pachnie łapówą...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
maczanka

krakowska (gość)

Zgłoś naruszenie treści

w związku z ukończeniem 65 lat-- życzymy: normalnego życia oraz pogodzenia się z .............emeryturą .!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?