MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wokół podatków

Redakcja
24. sesję Rady Gminy w Gołczy niemal w całości poświęcono podatkom, które będą obowiązywać w 2005 roku. Ich stawki nie uległy zmianom, gdyż - jak zgodnie oświadczyli wójt, przewodniczący RG i radni - mimo unijnych dopłat wieś ubożeje.

Po sesji Rady Gminy w Gołczy

   Informacja wójta Lesława Blachy o działalności od ostatniej sesji przypomniała radnym i sołtysom o tym, co zostało zrobione od 20 października**br. Podpisano umowy na wykonanie prac remontowo-budowlanych w budynku Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury w Gołczy. Powstanie dzięki temu pracownia komputerowa, a łączny koszt adaptacji pomieszczeń wyniesie 18 200 zł. Rozstrzygnięto przetarg na wymianę pokrycia dachu na budynku usługowym w Szreniawie. W tej miejscowości zostanie także wykonana kompletna termomodernizacja szkoły podstawowej. Przetarg rozstrzygnięto 8 bm., koszt zadania określono na 130 tys. zł, w 40 procentach będzie ono finansowane przez Bank Światowy (w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich). Nie ma na razie chętnych do kupna działki w Makowie. Zainteresowani czekają na obniżkę ceny, a gminie na razie się nie spieszy. Ogłoszono dwa przetargi na zimowe utrzymanie dróg gminnych. Jeden został unieważniony, drugi wygrała miejscowa Spółdzielnia Kółek Rolniczych. Istnieje realna szansa przywrócenia stałego, regularnego połączenia autobusowego gminy Gołcza z Krakowem. Nie stanie się to za sprawą prywatnych przewoźników z powiatu miechowskiego - z których jeden chce dofinansowania w wys. 2 tys. złotych miesięcznie (do czasu osiągnięcia rentowności) - ale najprawdopodobniej w wyniku współpracy z Przedsiębiorstwem PKS w Olkuszu. Przeprowadzony zostanie remont dachu na remizie OSP w Buku, udało się wykonać z tłucznia dwie gminne drogi po 700 metrów (w Rzeżuśni i Wysocicach). Urząd Gminy wspólnie z USC przygotował uroczystość złotych godów dla kilkunastu par małżeńskich oraz gminne obchody 86. rocznicy odzyskania niepodległości. Po raz kolejny wróciła sprawa wiat i przystanków, bo ilu jest zarządców dróg, tyle zależności, koncepcji finansowania i - jak na śliskiej drodze - zderzających się ze sobą przepisów.
   Przy uchwalaniu podatku rolnego na 2005 rok radny Stanisław Makola z Wysocic zaapelował, by rząd przy określaniu stawek podatków miał na uwadze niełatwą sytuację na wsi. Paliwo drożeje, środki ochrony roślin też, a płodów rolnych nie ma gdzie sprzedać. Z drugiej jednak strony potrzebne są pieniądze na remont dróg gminnych, udrażnianie rowów i przepustów, więc sytuacja znów patowa. - W mediach podaje się zawyżoną cenę żyta i to jest poważny błąd - _dodał sołtys Makowa Stanisław Kowalski. - _Trzeba mądrze wypośrodkować to, co chciałaby z podatków uzyskać gmina, a z drugiej strony to, co słusznie należy się płacącym je rolnikom. Tu nie może być rozbieżności interesów - skwitował przewodniczący RG Jan Słaboń.
   Poza podatkowymi przyjęto uchwałę dotyczącą akceptacji planowanych do realizacji zadań w ramach programu "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego". Tekst i fot. (WOJ.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski