Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzuć banana do plecaka

red.
Owoce powinny częściej znajdować się w plecakach uczniów
Owoce powinny częściej znajdować się w plecakach uczniów Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Dietetycy biją na alarm. Wciąż rośnie grupa otyłych dzieci w Polsce. Według raportu Instytutu Żywności i Żywienia z 2015 roku, ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. Często wynika to z braku wiedzy na temat zdrowego odżywiania.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie oraz Fundacja Szczęśliwi Bez Cukru zachęcają do wprowadzenia do jadłospisu dziecka zdrowych przekąsek. Dobrym przykładem jest banan. Prosty, łatwo dostępny oraz pełen energii, znakomicie może zastąpić słodką bułkę lub batonika i być zdrowym uzupełnieniem diety.

Eksperci z Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru od kilku lat prowadzą działania edukacyjne obejmujące zarówno dorosłych jak i dzieci, w tym uczniów szkół podstawowych.

- Przeprowadziliśmy warsztaty ze zdrowego i bezcukrowego odżywiania dla ponad 3300 osób, w tym podczas tegorocznej akcji „Lato w mieście” spotkaliśmy się z 1000 dzieci. Rosnący problem otyłości wśród tej grupy wiekowej jest widoczny gołym okiem – mówi Małgorzata Sobczyk, dietetyk i wiceprezes Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru. - Sami nauczyciele zgłaszają, że jednym z głównych problemów są przekąski, które dzieci przynoszą z domu.

Pomimo zajęć z edukacji żywieniowej i poszerzania świadomości dzieci to ostatecznie rodzic decyduje co ląduje w plecaku dziecka. Rodzice często tłumaczą się brakiem czasu, żeby przygotować coś zdrowego – w takiej sytuacji idealną przekąską może być banan – owoc obecnie łatwo dostępny w większości sklepów i nie wymagający żadnej wcześniejszej obróbki.

Przede wszystkim jednak banany są źródłem błonnika, naturalnie występujących węglowodanów, potasu czy chociażby tryptofanu - aminokwasu wpływającego pozytywnie na nasz nastrój i koncentrację. Banany można wykorzystać również w przepisach na koktajle, budynie, kremy i niektóre ciasta jako zamiennik cukru dodanego, ale również składnik zagęszczający i spajający masę."

Banan to owoc, który kryje w sobie wiele tajemnic. Wiemy, że jest znakomitą alternatywą dla słodyczy, ale niewiele wiemy o tym skąd w Polsce pojawiają się banany, z jakich krajów do nas przybywają i kto stoi za ich produkcją.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wierzy w edukację najmłodszych. Stąd w ramach kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce” powstała strona edukacyjna: www.ekonsument.pl/banany, która stanowi kompendium wiedzy na temat tego niezwykłego owocu. Strona pokazuje warunki pracy na monokulturowych plantacjach, na których często łamane są podstawowe prawa człowieka oraz prawa do zrzeszania się w związku zawodowe.

Jak mówi Maria Huma, prezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie: - Przy produkcji bananów cierpią ludzie oraz środowisko naturalne. Plantacje pryskane są pestycydami, które szkodzą zdrowiu pracowników, a także zatruwają wodę i glebę. Dzięki stronie można obejrzeć zdjęcia z plantacji z różnych krajów, zapoznać się z wywiadami z pracownikami, a także dowiedzieć się jakie istnieją alternatywne sposoby produkcji banana. Sprawdzić mapę głównych producentów, a także poznać dobre praktyki i dowiedzieć się czym jest certyfikat Fairtrade.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski