Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna nie ustępuje

ALG
Od początku roku na terenie powiatu proszowickiego stwierdzono 23 przypadki zachorowań na wściekliznę tych zwierząt. Ostatni taki wypadek miał miejsce w sobotę, 21 lipca, w Górce Jaklińskiej (gmina Koniusza). Badanie zwierzęcia, przeprowadzone w krakowskim Zakładzie Higieny Weterynaryjnej, potwierdziło wystąpienie choroby. Kolejnym krokiem był wniosek do wojewody małopolskiego o uznanie Górki Jaklińskiej oraz sąsiednich miejscowości (Karwina, Wierzbna, Posądzy w gminie Koniusza i Łaganowa w gminie Proszowice) za teren zagrożony wścieklizną. Podobne decyzje wojewoda już wcześniej wydał dla kilku innych obszarów. W tej chwili rozporządzenie takie obowiązuje na terenie miejscowości Szczytniki, Szczytniki Kolonia, Opatkowice, Klimontów (gmina Proszowice), Kowary (gm. Radziemice) i Ibramowice (gm. Pałecznica). Wszędzie tam obowiązuje m.in. zakaz organizowania polowań oraz swobodnego wypuszczania psów i kotów. Są już wydane decyzje o uznaniu za tereny zagrożone Gruszowa, Lelowic Kolonii, Pałecznicy, Sudołka, Pieczonóg, Nadzowa i Woli Gruszowskiej.

Znów chore lisy

 Obszar kilkunastu miejscowości powiatu proszowickiego został uznany przez wojewodę małopolskiego za zagrożony wścieklizną. Przypadki stwierdzenia obecności chorych na wściekliznę lisów wciąż się powtarzają.
 Znacznie częstsze niż zwykle występowanie wścieklizny jest - zdaniem lekarzy weterynarii - spowodowane wzrostem liczby lisów.
 - Szczepienia lisów to obosieczna broń. Po pierwsze, jak stwierdzono, szczepionkę podejmuje około 50-60 proc. ich populacji. Pozostałe są więc narażone na zarażenie się chorobą. Poza tym szczepienia powodują, że lisy są odporniejsze i jest ich coraz więcej. Tym samym wzrasta liczba tych, które nie podejmują szczepionki. W tej chwili lisów jest bardzo dużo, podchodzą do gospodarstw, wchodzą na podwórka, powodują szkody wśród ptaków i drobnej zwierzyny - mówi lekarz weterynarii Władysław Żądło.
 Konsekwencją występowania wścieklizny u lisów jest niebezpieczeństwo zarażenia nią ludzi. W tym roku już u kilkudziesięciu mieszkańców powiatu proszowickiego zaistniało podejrzenie o kontakt z chorymi zwierzętami. Część z nich musiała się poddać szczepieniom.
  (ALG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski