Wsi spokojna, wsi wesoła... Mieszkańcy Lanckorony nie chcą żyć w mieście

Bogumił Storch
W głosowaniu nad nadaniem praw miejskich Lanckoronie wzięło tylko 7 procent uprawnionych mieszkańców 5 tutejszych sołectw
W głosowaniu nad nadaniem praw miejskich Lanckoronie wzięło tylko 7 procent uprawnionych mieszkańców 5 tutejszych sołectw Fot. UG Lanckorona
Udostępnij:
Lanckorona. Sensacyjne wyniki głosowania w sprawie nadania Lanckoronie praw miejskich. Mieszkańcy preferują wieś. Wójt Tadeusz Łopata ma odmienne zdanie. Liczy teraz, że to radni poprą jego inicjatywę.

Mieszkańcy gminy Lanckorona zagłosowali za tym, żeby ich wieś nie stała się miastem. Innego zdania jest wójt Tadeusz Łopata, który uważa, że wynik konsultacji, z powodu niskiej frekwencji, nie jest miarodajny, i ze starań o nadanie Lanckoronie praw miejskich nie rezygnuje.

Już kiedyś była miastem

Lanckorona spełnia kryteria wymagane do uzyskania praw miejskich. Ma ponad 2 tys. mieszkańców, z których zdecydowana większość zatrudniona jest poza rolnictwem.

Do dziś zachował się unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny i herb. W 1361 r. król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Prawa miejskie Lanckorona straciła w 1934 r., ale wójt postanowił powalczyć o ich przywrócenie. Mówił potem, że ten pomysł wyszedł tak naprawdę od ludzi, ale i jemu się spodobał.

Wskazywał przy okazji na liczne korzyści, których beneficjentem miałoby być miasto Lanckorona: szansę na lepszy dostęp do lekarzy, pozyskanie funduszy unijnych dla miast, utworzenie komisariatu policji, prestiż i popularność.

Ludzie powiedzieli: „Nie”

W niedzielę 26 czerwca zorganizowano w tej sprawie głosowanie we wszystkich pięciu sołectwach gminy: w Lanckoronie, Izdebniku, Skawinkach, Jastrzębi i Podchybiu. Było tylko jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za nadaniem statusu miasta miejscowości Lanckorona?”. Do wyboru były trzy odpowiedzi: tak, nie lub wstrzymuję się.

Za przywróceniem praw miejskich opowiedziało się 108 osób, na „nie” oddano 238 głosów.

Na dodatek wyjątkowo niska była frekwencja. Do urn poszło dokładnie 375 osób, czyli jedynie 7 proc. z ponad 4 tys. uprawnionych do głosowania.

Co teraz? Gdyby mieszkańcy w większości odpowiedzieli na zadane pytanie twierdząco, gmina mogłaby rozpocząć starania o odzyskanie dawnego statusu.

Prawa miejskie nadaje Rada Ministrów, ale wcześniej gmina musi wystąpić ze stosownym wnioskiem, za pośrednictwem wojewody, do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Dokument musi zawierać m.in. uzasadnienie, podstawowe dane statystyczne, szacunkowy koszt wprowadzenia zmian, wynik konsultacji z mieszkańcami, a także rys historyczny miejscowości i różne inne informacje.

Wójt nie odpuszcza

Po głosowaniu projekt nadania praw miejskich powinien wylądować w koszu. Tadeusz Łopata zapowiada jednak, że nie powiedział jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa.

- Mieszkańcy trochę zlekceważyli to głosowanie. Te siedem procent głosujących nie może decydować za całość - przekonuje wójt. Na lipcowej sesji rady chce przedyskutować sprawę z radnymi i od ich decyzji uzależnia dalsze kroki.

- Jeśli rada nie wycofa się z tego pomysłu, to na pewno złożymy wniosek do ministerstwa - mówi wójt.

Członkowie opozycyjnego wobec poczynań wójta Stowarzyszenia „Mieszkańcy Razem” są takimi słowami oburzeni.

- Od rady, czyli 15 osób, w tym pięciu radnych z Lanckorony, będzie zależało, czy Lanckorona stanie się miastem? A co z opinią reszty mieszkańców? - pyta Krzysztof Chorąży, prezes Stowarzyszenia.

I podkreśla, że wprowadzenie nazw ulic, wymiana dokumentów itp. będą zbyt drogie, a korzyści z bycia mieszczuchami wątpliwe.

- Stracimy np. możliwość pozyskania dotacji dla gmin wiejskich - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie