Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla osób bezrobotnych w wieku 50+ i wolontariuszy

Dorota Dejmek
Program „Gwarancja 50+”. Ponad 400 bezrobotnych z Małopolski skorzystało z Programu Regionalnego „Gwarancja 50+” w trakcie jego pierwszej edycji. Druga edycja programu potrwa do grudnia br. Planuje się, że wsparciem zostanie objętych 395 osób powyżej 50. roku życia.

Program Regionalny „Gwarancja 50+” ma na celu zbudowanie dopasowanego do sytuacji rynkowej i predyspozycji uczestników systemu wsparcia dla osób bezrobotnych w wieku 50+ oraz wsparcie sieci dojrzałego wolontariatu w Małopolsce.

- Z danych powiatowych urzędów pracy wynika, że nie samo bezrobocie jest problemem osób 50+, ale jego długotrwałość - wskazuje Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. - W Małopolsce 25 procent z ponad 122 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy, to osoby 50+, a co czwarta z nich poszukuje pracy przez co najmniej dwa lata. Jednym z najważniejszych rozwiązań, mających na celu zatrzymanie osób starszych na rynku pracy, jest promowanie wśród pracodawców idei zarządzania wiekiem.

Osoby biorące udział w programie mogą skorzystać ze szkoleń zawodowych, staży, dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, inspirujących spotkań grupowych i spotkań indywidualnych z wolontariuszem. Natomiast wolontariusze mogą wziąć udział w szkoleniach podnoszących kompetencje w zakresie pracy z uczestnikiem programu „Gwarancja 50+”, czy uzyskać zwrot kosztów dojazdu na spotkania z osobami bezrobotnymi. Planuje się, że w Małopolsce w tym roku wsparciem zostanie objętych 395 osób powyżej 50. roku życia i 80 wolontariuszy aktywnych zawodowo w wieku 40+.

W I kwartale trwała rekrutacja do programu osób bezrobotnych powyżej 50 lat, zagrożonych biernością zawodową. Obecnie korzystają oni z indywidualnych form wsparcia: staży, szkoleń zawodowych, prac interwencyjnych, robót publicznych czy też dotacji na otwarcie własnej firmy. Podpisano już 77 umów z wolontariuszami, których zadaniem jest m.in. praca z osobami bezrobotnymi nad motywacją, wyznaczaniem celów, planowaniem działań. Ideą programu jest wsparcie wolontariusza w wieku zbliżonym do osoby potrzebującej pomocy. Poprzednie edycje programu potwierdzają, że takie rozwiązanie zwiększa szanse na znalezienie pracy, ponieważ wolontariusz rozumie wiele problemów rówieśnika oraz jest przykładem na to, że osoba w podobnym wieku może być atrakcyjnym pracownikiem dla pracodawcy.

Program koordynuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, natomiast realizuje go 11 urzędów pracy z Małopolski (Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, Urząd Pracy dla Powiatu Krakowskiego, Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, Sądecki Urząd Pracy oraz Powiatowe Urzędy Pracy w: Tarnowie, Olkuszu, Myślenicach, Limanowej, Wadowicach, Proszowicach).

I edycja Programu Regionalnego „Gwarancja 50+”, która trwała od czerwca do grudnia 2015 r., pozwoliła na wsparcie 422 uczestników. Pracę znalazło 166 osób. Brali oni udział w spotkaniach grupowych (m.in. dotyczących aktualnej sytuacji na rynku pracy, sposobów poszukiwania zatrudnienia), z wolontariuszami, pracach interwencyjnych, robotach publicznych i szkoleniach z zakładania działalności gospodarczej. Część z nich otworzyła własne firmy lub odbyła staże zawodowe.

Współpracowało z nimi 48 wolontariuszy - tutorów, wśród których znaleźli się coachowie, trenerzy, doradcy zawodowi, nauczyciele, właściciele firm, menedżerowie, specjaliści ds. personalnych, wykładowcy, księgowi oraz osoby pracujące w marketingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski