Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współczesny ekslibris

AN
- Odpowiednim miejscem dla ekslibrisu jest biblioteka, a jeżeli biblioteka, to Jagiellonka - mówił dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Zdzisław Pietrzyk otwierając wystawę prezentującą plon XXI Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku.

Kulturalnie

Współpraca pomiędzy Muzeum Zamkowym w Malborku (organizator biennale, posiadacz jednej z bogatszych w Polsce kolekcji ekslibrisu współczesnego), a Biblioteką Jagiellońską, polegająca na prezentowaniu biennalowskich wystaw w Krakowie, trwa od kilku lat. Obecna wystawa jest trzecią. Pokazano na niej 482 prace 162 autorów z 31 krajów.
Tradycyjny ekslibris to mała odbitka graficzna, wklejana na wewnętrznej stronie okładki, określająca własność książki; zawiera nazwisko właściciela, znak, symbol wspólny dla całego księgozbioru. Narodził się w XV wieku wraz z drukowaną książką. Rozwój przemysłu poligraficznego doprowadził - wraz z upowszechnieniem książki - do zmierzchu jej wyszukanych znaków własności. W XX wieku ekslibris zaczął tracić funkcję użytkową na rzecz samodzielności artystycznej.
Patrząc poprzez pryzmat wystawy, na ekslibris z początków wieku XXI, zobaczymy jak znak własności książki emancypuje się w stronę małej formy graficznej, czerpiącej z literatury choć nie zawsze, zachowując warsztatową perfekcję dawnych mistrzów.
Wystawę można oglądać w Bibliotece Jagiellońskiej do 17 lutego. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski