MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólne tworzenie, wspólne poznawanie, wspólna radość

Redakcja
Wszyscy uczestnicy drugiej tury zajęć Fot. Anna Szopińska
Wszyscy uczestnicy drugiej tury zajęć Fot. Anna Szopińska
Przebywali razem w sumie już prawie tydzień, dlatego znają się po imieniu. Dobrze im z sobą, najwyraźniej się polubili. Chętnie żartują, pozują do zdjęć, przytulają się do swoich instruktorów. Ewelina, Małgorzata, Renata, Aleksandra, Agnieszka, Ania, Basia, Hedviga, Jana, Bożena, Maria, Krzysztof, Adam, Michał, Paweł, Józek, drugie Paweł, Rastislav, Jozef - a i to nie wszyscy. Składy się nieco zmieniają, lecz niektórzy uczestnicy ze Słowacji przyjechali na Podhale już drugi raz.

Wszyscy uczestnicy drugiej tury zajęć Fot. Anna Szopińska

POLSKA-SŁOWACJA. Transgraniczny projekt przeznaczony dla niepełnosprawnych przygotowały placówki kultury w Nowym Targu i Preszowie

Spotkali się w maju, by brać w udział w terapii przez sztukę, poznawać region, pokonywać swoje ograniczenia. Wtedy odbyły się pierwsze warsztaty: decoupage, rzeźby, malarstwa, dogoterapii, fotografii oraz pierwsza lekcja z regionalizmu. Teraz, w czerwcu powtórzył się ten sam układ zajęć. Ze strony polskiej pojawiło się na nich 13 uczestników, 6 dojechało ze Słowacji - z Preszowa i okolic. Ta grupka odwiedziła Galerię MBWA "Jatki" i Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu, a trzeciego dnia pojechała do zubrzyckiego skansenu, by poznać całą historię lnu, własnoręcznie tworzyć cudeńka z bibuły. Drugą turę zakończył wyjazd na Słowację, połączony z warsztatami fotograficznymi.

Są dotknięci niepełnosprawnością fizyczną, czasem upośledzeniem umysłowym, czasem mają problemy ze wzrokiem. To, że mogą poznać nowych ludzi - instruktorów plastycznych, fotograficznych i teatralnych zajęć, terapeutów - jest dla nich jak prezent i święto. Spotkania pozwalają ożywić wiele uczuć i zdolności. I podnoszą ich wiarę w siebie.

Projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu oraz preszowski "park kultury a oddechu" zainaugurowali, jak się rzekło, w maju. Te placówki zdobyły wspólnie ponad 31 tys. euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013, na projekt "Otwarta przestrzeń integracji". Wspólne zajęcia potrwają 7 miesięcy, do listopada.

Anna Szopińska

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski