MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie na ulice

SYP
WOLBROM. Władze województwa wyraziły zgodę na zawarcie umowy z gminą Wolbrom dotyczącej wspólnego remontu nawierzchni ulic; Krakowskiej, Rynku, Żwirki i Wigury oraz Miechowskej.

Jeszcze w tym roku zostaną wyremontowane ulice, którymi przebiega droga wojewódzka 783. Fot. Jacek Sypień

Inwestycja będzie podzielona na dwie części. Pierwsza będzie obejmowała remont ulic Krakowskiej, Żwirki i Wigury oraz Rynku, a druga remont ulicy Miechowskiej. Po ostatniej zimie nawierzchnia drogi wojewódzkiej 783, która przebiega tymi ulicami uległa znacznemu zniszczeniu. Ponieważ bieżące naprawy nawierzchni, jakie przeprowadzono na wiosnę okazały się niewystarczające, postanowiono wykonać gruntowny remont nawierzchni. Prace mają zostać wykonane jeszcze w tym roku. Inwestorem będzie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Szacuje się, że remont nawierzchni ulic Krakowskiej, Rynku oraz Żwirki i Wigury będzie kosztował prawie 1 mln 156 tys. zł, w tym wykonanie projektu 67 tys. zł, a prac budowlanych 1 mln 89 tys. zł. Władze Wolbromia zadeklarowały, że pokryją połowę kosztów projektu oraz 20 proc. kosztów prac budowlanych. Łącznie 251 tys. zł. Pozostałe koszty pokryje budżet województwa.

Z kolei remont ulicy Miechowskiej ma kosztować 1 mln 349 tys. zł, w tym 90 tys. zł projekt, a 1 mln 259 tys. zł prace budowlane. Władze Wolbromia dołożą do remontu 297 tys. zł. Łączny udział gminy w całym przedsięwzięciu wyniesie, zatem nieco ponad 548 tys. zł.

Warto dodać, że przed dwoma laty zakończono trwający prawie rok remont ulicy Miechowskiej, który również był współfinansowany przez gminę. Poza wymianą nakładki asfaltowej i chodników na długości 800 mb od skrzyżowania z ulicą Mariacką do cmentarza, zostały wymienione sieci wodociągowe i kanalizacyjne. - Prowadzone w tym roku prace będą kontynuacją wcześniejszego remontu. W tym roku będzie remontowany odcinek ul. Miechowskiej od cmentarza, aż za przejazd kolejowy, gdzie w przyszłości ma powstać rondo włączające południowo - wschodnią obwodnicę Wolbromia. Ten odcinek nie został ujęty w przetargu na remont drogi 783 na odcinku od Wolbromia do Miechowa, a zależało nam, żeby go zrobić - wyjaśnia Jan Łaksa, burmistrz Wolbromia.

Ulica Miechowska stanowi wąskie gardło Wolbromia. Jak wykazały wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu, przed pięcioma laty przebiegającą przez wolbromski rynek drogą 783 przejeżdżało 10 tys. 397 pojazdów na dobę. Szacuje się, że za 10 lat będzie tam przejeżdżało ponad 17 tys. pojazdów na dobę. Tymczasem ulica Miechowska jest bardzo wąska, są odcinki, gdzie jej szerokość nie przekracza 5 m i jadące z naprzeciwka dwa samochody ciężarowe nie mogą się wyminąć.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski