MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie o dziedzictwie

WR
Tego terminu użyto w Deklaracji Obertraun podpisanej przez burmistrzów Wieliczki, Niepołomic, Obertraun i Gosau. Strony deklarują współpracę "na polu światowego dziedzictwa", która może prowadzić do "wspólnych projektów unijnych, wymiany wiedzy i ludzi, seminariów, sympozjów, warsztatów, spotkań, konferencji itd.". Jednym z celów będzie także współpraca przy tworzeniu turystycznej sieci europejskich miejsc z jaskiniami i kopalniami ("Caves and Mines"). Ten wątek jest szczególnie bliski wieliczanom. Hallstatt, czyli słone miasto, znajduje się w centrum Salzkammergut zwanej krainą soli. Była ona niegdyś podstawą materialnej potęgi Habsburgów. Pozyskiwanie soli zaczęło się w okolicach Hallstatt już w epoce brązu. Znaleziska archeologiczne z tych terenów okazały się tak znaczące, że jednemu z okresów w historii Europy nadano określenie kultury halsztackiej. Wielicka kopalnia ze stworzonymi w podziemiach przez przyrodę i człowieka arcydziełami nie musi mieć jednak żadnych kompleksów. Jako bezcenny obiekt została wpisana w 1978 na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata, m.in. jako jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza i ilustrujący wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.

Wieliczka i Niepołomice z krainą Salzkammergut

Bad Goisern, Gosau, Hallstatt i Obertraun to gminy leżące u podnóży masywu alpejskiego Dachstein, gdzie znajduje się jedyny w Austrii lodowiec. Dziesięć lat temu ten obszar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako krajobraz kulturowy Hallstatt-Dachstein Salzkammergut. I tam właśnie odbyło się niedawno międzynarodowe sympozjum na temat światowego dziedzictwa kultury, a zaproszenie do udziału otrzymali przedstawiciele "Regionu Wieliczka - Niepołomice".

W czasie sympozjum w Austrii był czas na zwiedzanie i warsztaty. Ustalono pierwsze obszary ewentualnej współpracy gospodarczej, turystycznej, kulturalnej i edukacyjnej. Obie strony zainteresowane są wymianą młodzieży, ciekawie zapowiada się współpraca z austriacką Izbą Gospodarczą, która ma swoje przedstawicielstwo w Warszawie. Z uwagi na rozwój Niepołomickiej Strefy Przemysłowej, szef izby Andreas Promberger jest bardzo zainteresowany kontaktami z gminą Niepołomice. Interesująco zapowiadają się także pierwsze propozycje wspólnych imprez kulturalnych, jakie zapadły podczas spotkania Pameli Friedl - dyrektor ds. turystyki obszaru Salzkammergut z prezes Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach Barbarą Ptak oraz Przemysławem Kocurem z Referatu Promocji UMiG Niepołomice. Samorządowcy z Wieliczki i Niepołomic oczywiście zaprosili Austriaków do złożenia rewizyty.
(WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski