Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wśród kandydatów do Sejmu nie brakuje wyrazistych postaci

Redakcja
W liczącym ponad 640 tysięcy mieszkańców okręgu wyborczym wyborcy nie będą narzekać na nudę. Wśród kandydatów nie brakuje bowiem wyrazistych postaci, a nawet twarzy z pierwszych stron gazet.

OKRĘG NR 12. Pow. chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki (okręg nr 12) - wybieramy 8 posłów

Szczególnie ekscytująco zapowiada się bezpośredni pojedynek wiceprezesa PiS Beaty Szydło i rzecznika rządu Pawła Grasia z PO. Dotychczasowi posłowie Beata Szydło (z Przecieszyna, była burmistrz gminy Brzeszcze) oraz Paweł Graś z Kęt w polityce zawędrowali wysoko. Rzecz jasna, zajmują teraz pierwsze miejsca na listach swoich partii. Beata Szydło czy Paweł Graś - kto otrzyma więcej głosów? Szykuje się prestiżowe i spektakularne starcie.

Ciekawie wygląda też np. lista komitetu wyborczego SLD. Otwiera ją Dariusz Szwed, jeden z dwóch przewodniczących partii Zieloni 2004. Sęk w tym, że apetytu na przedłużenie poselskiego mandatu nie kryje także bardzo dobrze znany w powiecie oświęcimskim Stanisław Rydzoń, na liście KW SLD z numerem 2.

O głosy wyborców w okręgu nr 12 zabiega też środowisko związane z PSL. Mocną "jedynką" jest w tym przypadku wicewojewoda Andrzej Harężlak. W wyborczej grze znaczącą rolę będą starali się odegrać także i inni. Np. czołowe miejsce na liście komitetu wyborczego Polska Jest Najważniejsza zajmuje Grzegorz Gołdynia, lekarz, były wiceminister zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, były wicestarosta oświęcimski.

Z pewnością nie bez szans w potyczce o miejsce w ławach poselskich jest też np. Andrzej Saternus, doświadczony samorządowiec, burmistrz gminy Chełmek w powiecie oświęcimskim, numer 6. na liście PO.

Gdyby o wygranych wyborach parlamentarnych przesądzała liczba plakatów wyborczych kandydata, mandat poselski zdobyłby dziś zapewne Robert Maciaszek. Do niedawna chrzanowski radny, a od kilku tygodni zastępca burmistrza Chrzanowa startuje z 7. miejsca na liście PO. Maciaszek postawił na oplakatowanie nie tylko Chrzanowa i ważniejszych miejsc w powiecie chrzanowskim. Jego plakaty można też zobaczyć w Oświęcimiu i Wadowicach.

Gdyby jednak zapytać chrzanowskich samorządowców, kto ma dużą szansę na miejsce w parlamencie, większość wskazuje Tadeusza Arkita, posła w mijającej kadencji. Arkit na liście PO ma wysoką 2. pozycję. Zaraz za Pawłem Grasiem. Podczas 4-letniej kadencji często pojawiał się w powiecie chrzanowskim i przy różnych okazjach spotykał z mieszkańcami. To powinno zaowocować podczas głosowania.

O wielkiej polityce marzy też były burmistrz Trzebini Adam Adamczyk. Obecnie radny powiatowy, zdecydował się iść do wyborów z PSL. Ma 10. miejsce na liście.

Wśród nazwisk kandydatów PiS do parlamentu poza Beatą Szydło, którą większość mieszkańców doskonale identyfikuje, można znaleźć też dwa lokalnie znane nazwiska. Na miejscu 9. jest Krzysztof Kasperek, radny powiatowy, a w poprzedniej kadencji radny Rady Miejskiej Chrzanowa. Miejsce 11. zajmuje jego klubowy kolega Krzysztof Kozik, także radny powiatowy.

Z kolei spośród kandydatów na posła z powiatu wadowickiego na trzecią kadencję liczy obecny poseł PiS Marek Polak z Andrychowa. Nigdy nie należał do czołowych polityków tej partii, słynie jednak z dużej liczby składanych interpelacji w różnych sprawach. W tej kadencji złożył ich już 148.
Na poselski mandat liczy też Stanisław Kotarba, rzecznik Urzędu Miejskiego w Wadowicach i radny powiatowy. Jest czwarty na liście PO, co na pewno zwiększa szanse na wybór, zakładając że PO w okręgu chrzanowskim może zdobyć trzy lub cztery mandaty.

Mieszkańcy powiatu suskiego też mają z czego wybrać. O mandat posła ubiegają się m.in. były burmistrz Suchej Beskidzkiej Ryszard Listwan, były wójt Zawoi Marek Listwan czy obecny wójt gminy wiejskiej Jordanów Stanisław Pudo.

Niespodzianką jest natomiast kandydat PiS na senatora. To były starosta suski Andrzej Pająk z Zawoi, który dwa tygodnie temu objął mandat posła z listy PO. Niemal od razu zapisał się jednak do klubu parlamentarnego PiS. Pająk, który w kilku ostatnich wyborach zawsze osiągał dobry wynik na terenie powiatu suskiego, podkreśla jednak, że nie jest członkiem żadnej partii.

Bitwa o głosy będzie zacięta.

(LIZ, GM, PLIN)

123 kandydatów na 8 listach

29 lat - średnia wieku kandydatów PPP - Sierpień 80

53 lata - średnia wieku kandydatów PSL

Wyniki z 2007 roku

PiS - 40,40 proc., 4 posłów

PO - 36,43 proc., 3 posłów

Lewica i Demokraci - 10,70 proc., 1 poseł

PSL - 9,01 proc., bez mandatu

Wyniki z 2005 roku

PiS - 34,88 proc., 4 posłów

PO - 21,86 proc., 2 posłów

LPR - 11,48 proc., 1 poseł

SLD - 8,58 proc., 1 poseł

Samoobrona - 8,51 proc., bez mandatu

PSL - 6,05 proc., bez mandatu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski