Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Krakowie z wydłużonymi godzinami otwarcia cmentarzy i kwestami

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wideo
od 16 lat
Przed zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych Zarząd Cmentarzy Komunalnych ogłosił już informację o wydłużonych godzinach otwarcia krakowskich nekropolii w tym okresie. Wiadomo już też, jakie kwesty odbędą się na cmentarzach w Krakowie. Nie zabraknie tradycyjnej zbiórki na ratowanie nagrobków dawnych krakowian na cmentarzu Rakowickim. Będzie można również wesprzeć m.in. kwestę Fundacji Dziedzictwo Kresowe - na rzecz renowacji polskich grobów na Kresach i dalszej odnowy wnętrza kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie.

Na cmentarzu Rakowickim kwestę na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków organizuje po raz 43. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Cmentarna zbiórka odbędzie się w sam dzień Wszystkich Świętych. Jeśli chodzi o kwestujących, organizatorzy spodziewają się określonego, stałego grona osób, pośród których są m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, Aleksander Kobyliński znany jako "Makino", artyści Piwnicy pod Baranami, Bractwo Kurkowe, samorządowcy, osobistości krakowskiego życia publicznego...

- W ostatnich latach pojawiało się około 70 wolontariuszy, a z młodzieżą szkolną nawet więcej. W tym roku będą uczestniczyli w kweście uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 1. Ale też przychodzi bardzo wielu uczniów z rozmaitych krakowskich szkół. Warto wiedzieć, że jest to okazja, żeby zrealizować szkolny wolontariat, wystawiamy zaświadczenie, które można przedstawić w swojej placówce - dodaje Anna Kornecka, przewodnicząca OKRK.

Kwesta Komitetu będzie trwać 1 listopada od 9 rano do godzin wieczornych. Do ustawienia się na cmentarzu z puszką na datki zapraszani są wszyscy chętni, przy czym powinny to być osoby powyżej 13 roku życia. Chcąc się włączyć w tę kwestę, wystarczy z dokumentem ze zdjęciem (dowodem osobistym lub legitymacją szkolną) pojawić się 1 listopada w biurze kwesty, które znajduje się przy ul. Rakowickiej 41, mniej więcej vis a vis bramy głównej cmentarza Rakowickiego.

Przed rokiem kwesta na Rakowicach przyniosła ponad 63,6 tys. złotych. Jak się okazuje, OKRK w ostatnim czasie nie mógł znaleźć wykonawcy, który podjąłby się pojedynczych, niedużych prac. Obecnie Komitet zamierza zrealizować remont łącznie kilku nagrobków - za kwoty uzbierane podczas trzech kolejnych kwest (z tegoroczną włącznie). Taka decyzja pozwoli wreszcie wyłonić wykonawcę na większe zamówienie.

- Dzisiaj nie mamy więc żadnej nowej realizacji, którą moglibyśmy się pochwalić. Natomiast chcemy się zająć wybranymi spośród 30-40 takich nagrobków na cmentarzu Rakowickim, które są w bardzo złym stanie technicznym, wręcz się rozpadają, są w totalnej ruinie. Ale to będzie proces długoterminowy - zastrzega Anna Kornecka. Jak dodaje, OKRK w pewnym sensie łączy siły z gminą i Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa, które także co roku zajmują się remontami na zabytkowym cmentarzu. - Przy czym SKOZK wspiera renowacje grobowców mających dysponentów, a my finansujemy ratowanie grobów tzw. niczyich, a przy tym istotnych z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego i historii Ziemi Krakowskiej - wyjaśnia szefowa OKRK.

1 listopada zaplanowana jest również - organizowana przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL - XVII kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Podczas cmentarnych zbiórek będzie można wspomóc także m.in. Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" (od 28 października do 2 listopada, codziennie na innym cmentarzu komunalnym w Krakowie), Fundację Podaj Serce (od 29 października do 6 listopada na krakowskich cmentarzach komunalnych) czy Fundację Dziedzictwo Kresowe (1 i 2 listopada na cmentarzu Rakowickim).

Krakowskie nekropolie otwarte dłużej

ZCK podał już specjalne godziny otwarcia cmentarzy komunalnych w Krakowie w okresie Wszystkich Świętych 2023. Krakowskie nekropolie można odwiedzać:

  • od 23 do 30 października w godzinach 7-20
  • 31 października w godz. 7-22
  • 1 listopada od godziny 6 do ostatniego odwiedzającego
  • 2 listopada w godz. 7-22
  • 3 listopada w godz. 7-18.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszystkich Świętych w Krakowie z wydłużonymi godzinami otwarcia cmentarzy i kwestami - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski