Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie twarze Groteski

Redakcja
Teatr Groteska w Krakowie już nieprzerwanie od 70 – ciu lat dostarcza dziecięcym i dorosłym widzom bogatą gamę teatralnych przeżyć. W bieżącym repertuarze teatru znajduje się ponad dwadzieścia przedstawień dla dzieci i kilkanaście przedstawień dla widzów dorosłych.

WSZYSTKIE TWARZE GROTESKI
Teatr Groteska w Krakowie już nieprzerwanie od 70 – ciu lat dostarcza dziecięcym i dorosłym widzom bogatą gamę teatralnych przeżyć. W bieżącym repertuarze teatru znajduje się ponad dwadzieścia przedstawień dla dzieci i kilkanaście przedstawień dla widzów dorosłych.

SCENA DLA DZIECI czyli dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do Groteski?
Tego, jak wielki wpływ ma kultura na rozwój dzieci i młodzieży nie trzeba nikomu tłumaczyć. Oddziaływanie teatru – jako syntezy wszystkich sztuk: m.in. literatury, plastyki, muzyki jest jednak szczególne. W Teatrze Groteska powstają spektakle na najwyższym poziomie, z dbałością o to, by fabuła poruszała tematy istotne, ale także w atrakcyjny sposób została przeniesiona na scenę. Każdą teatralną opowieść ilustruje odpowiednio dobrana forma, podana czytelnie, tak aby młody widz mógł z łatwością zrozumieć przesłanie przedstawienia, a także by oglądanie spektaklu sprawiało mu po prostu przyjemność. Dużą rolę przykłada się także do estetyki czyli jakości artystycznej warstwy dramaturgicznej, plastycznej, muzycznej oraz wykonania spektaklu.

Wysoce wykwalifikowani twórcy teatralni dbają też o to, żeby dostosować realizowany repertuar do wieku dziecka i tak na scenie Teatru powstają spektakle dla dzieci w każdym wieku: od lat najmłodszych aż do progu dorosłości. Atrakcyjność przedstawień wzmacnia wykorzystanie lalek i masek, a często multimediów. Obecne w przedstawieniach piękne piosenki mają nie tylko wyraziste przesłanie, ale także łatwo wpadają w ucho. Wartką akcję całości buduje doskonale dobrany rytm przedstawienia. Dla stworzenia bliskiej relacji, aktorzy często schodzą ze sceny by w trakcie spektaklu bezpośrednio spotkać się z widzem.

Spotkanie z niesamowitym, bajkowym światem kreowanym w Teatrze Groteska, aktorzy, wcielający się w fantastyczne postaci, ożywione, animowane formy lalkowe wszystko to z pewnością zachwyci dzieci i przeniesie do świata fantazji. Bo Groteska to Teatr z Wyobraźnią!

Co w trawie piszczy czyli na co na SCENIE DLA DZIECI?

A oto kilka propozycji:

DLA NAJMŁODSZYCH
W przedstawieniu Czerwony Kapturek w reż. W. Wolańskiego klasyczna baśń została ubrana w niezwykle atrakcyjną, ekspresyjną teatralną formę. Powstał kolorowy, wesoły, rytmiczny, żywiołowy, roztańczony musical, który potrafi bawić jednocześnie dzieci i dorosłych. Satyrycznie ukazane postaci pozwalają maluchom inaczej spojrzeć na samych siebie i na swoich bliskich, aktorzy są poprzebierani w zabawne kostiumy, a lalki posiadają kończyny z gumy, które można rozciągnąć w nieskończoność. Ta realizacja udowadnia, że historię dziewczynki, która nieświadoma czyhających na nią niebezpieczeństw wyrusza w świat, można opowiedzieć w sposób zabawny i że edukacja może iść w parze z rozrywką. To jest właśnie magia teatru.

O Kasi, co gąski zgubiła w reż. G. Kwiecińskiego jest pełną klimatu ciepłej góralszczyzny opowieścią o tym, jak przyjaźń ze zwierzętami pomaga Kasi odzyskać utracone gąski.

Brzydkie Kaczątko w reż. B. Pejcz to natomiast spektakl wysokiej estetycznej próby. Sceny plastyczne, liryczne, poetyckie przeplatają się tu ze scenami dynamicznymi i humorystycznymi. Ciekawe lalki tworzone są na oczach widzów z poduch, wiklinowych koszy i materiałów. To przedstawienie, który wpłynie na pobudzenie wyobraźni, a znany bajkowy motyw pomoże w kształtowaniu ważnej u dziecka cechy – empatii. Przykład Brzydkiego Kaczątka pokaże, że świat nie wszędzie wygląda tak samo, i pomoże zrozumieć, że czasem trzeba umieć znosić i te dobre, i te złe chwile.

Spektakl Tańcowały dwa Michały w reż. W. Jasińskiego przypomni znakomity świat wierszy Juliana Tuwima.

Tygrys Pietrek w reż. G .Kwiecińskiego bojaźliwy niegdyś Pietrek jest już odważnym piratem.

Bajka o Szewczyku w reż. K. Falkowskiego przybliża najmłodszym jedną z najbardziej znanych polskich legend o Smoku Wawelskim. Spektakl połączony jest z warsztatami teatralnymi opartymi na wątkach ze spektaklu. W trakcie warsztatów dzieci poznają różnorodne formy teatralne: teatr cieni, teatr przedmiotu, czarny teatr, a także odkrywają magię teatralnego dźwięku.

O tym, że nieraz warto schować honor do kieszeni, kiedy w grę wchodzi pomoc słabszym mówi natomiast pełne ciepła, przyjazne maluchom przedstawienie Kukułcze jajo czyli ptasie przygody misia w reż. G. Kwiecińskiego.

Już w grudniu – w okresie Mikołajowym Teatr Groteska zaprasza na premierę Trzech Świnek w reż. L. Walickiego. Przedstawienie zrealizowane w konwencji maskowo-lalkowej opowie o Świnkach, które wyruszają w pełen niebezpieczeństw dorosły świat.

DLA DZIECI NIECO STARSZYCH
Ładne kwiatki w reż. K. Jędryska to przedstawienie o zabawnych perypetiach w kolorowym świecie kwiatów, podczas których rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość i zwycięża odwaga!

Adonis ma gościa w reż. G. Matysika, przedstawienie pełne pięknych piosenek, przypomni o tym, co w życiu najważniejsze i że na pewno nie bogactwo i piękne stroje stoją na pierwszym miejscu.

Aksamitny Królik w reż. A. Weltschka, przedstawienie będące sceniczną adaptacją jednej z najważniejszych książek światowej literatury dla dzieci, opowie o wielkiej przyjaźni Chłopca i Aksamitnego Królika, przyjaźni, zdolnej pokonać nawet śmierć.

Doktor Dolittle w reż. J. J. Połońskiego przedstawi niezwykłe przygody dzielnego Doktora, który posiadł mowę zwierząt.

I wreszcie najnowsza propozycja w Teatrze Groteska Ania z Zielonego Wzgórza w reż. A. Weltschka przybliży szalony świat rudowłosej Ani i przypomni, że przyjaźń, akceptacja oraz pozytywne nastawienie do innych to najważniejsze wartości na świecie. Damy się porwać pięknym piosenkom, historia Ani wzruszy i rozbawi do łez.

CO POZA SPEKTAKLEM?
Ponadto co niedzielę Groteska oferuje widzom udział w warsztatach teatralno-plastycznych, które są znakomitym uzupełnieniem oglądanego wcześniej spektaklu. Warsztaty są prowadzone przez profesjonalnych aktorów i plastyków. Temat spotkania jest punktem wyjścia do wspaniałej edukacyjnej zabawy, podczas której dzieci m.in. wykonują lalki i maski oraz je animują, budują scenografię, wcielają się w role bajkowych bohaterów. Warsztaty teatralne, jak zresztą każde działanie o charakterze twórczym, mają olbrzymi wpływ na kształtowanie wrażliwości dziecka i jego kreatywność. Warsztaty pomagają dzieciom lepiej zrozumieć, o czym jest spektakl, a także poprzez własne prace plastyczne po swojemu go zinterpretować.

WZRUSZAJĄCE, PIKANTNE i ZASKAKUJĄCE czyli SCENA DLA DOROSŁYCH TEATRU GROTESKA
Na Scenie dla Dorosłych wystawiane są sceniczne adaptacje wielkiej literatury współczesnej: historie tak porywające jak choćby Mistrz i Małgorzata na motywach W. Allena w reż. L. Walickiego. Przy czym w odróżnieniu od innych teatrów podejmujących te same tematy widzów w Grotesce zadziwi, zachwyci i totalnie „omota” teatralna forma. Kto by się spodziewał, że jeden aktor wcieli się we wszystkie Allenowskie postaci, a pomogą mu w tym satyrycznie przedstawione kobiece lalki ludzkich rozmiarów? Albo kto to widział Wolandowską świtę otoczoną wyrazistymi plastycznymi formami, które wzmocnią opowieść o wielkiej miłości Mistrza i Małgorzaty, miłości silniejszej od diabła i śmierci, bo ten wątek właśnie eksponuje przedstawienie. Oglądając te dwie inscenizacje przekonujemy się, że lalki są jak najbardziej dla widzów dorosłych, a czasem nawet tylko dla widzów dorosłych.

Natomiast Kandyd czyli Optymizm Woltera w reż. P. Aignera przedstawienie w 100% aktorskie jest zagrane tak wartko, że tracimy poczucie czasu. Awanturnicze przygody Kandyda ubarwia wątek miłosny, są też sceny z pieprzykiem, które na pewno spodobają się dorosłym. Spektakl zasłużenie zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.

Obok adaptacji literatury współczesnej Groteska proponuje klasykę dramatu. Dowcipny sam w sobie Skąpiec Moliera w reż. W. Nurkowskiego nawiązuje do stylistyki kommedii dell’arte. Specyficzny ruch sceniczny, maski, kostiumy, a także typowe dla włoskiej komedii charaktery wywołają salwy śmiechu wśród publiczności.

Inscenizacja Balladyny J. Słowackiego w reż. B. Cioska udowadnia, że przy zastosowaniu środków teatru plastycznego klasyka romantycznego dramatu może być porywająca. Świat ludzi i świat fantastycznych istot, snujących opowieść o strasznej zbrodni i strasznej karze, rozpisany został na trójkę aktorów i lalki, co dało efekt tak niesamowity, że spektakl słusznie został nagrodzony za kreacje aktorskie na prestiżowym Festiwalu Dramaty Narodów.

I wreszcie pozycja wyjątkowa w repertuarze Teatru – Przemiany wg scenariusza A. Weltschka i M. Zwolińskiej w reż. A. Weltschka. Tego typu kreacji łączącej teatr plastyczny z teatrem tańca nie spotkamy na żadnej z krakowskich scen. We wszystkie role wcielają się profesjonalni tancerze, w pięknych kostiumach i maskach, a do stworzenia niezwykłej choreografii zaproszona została słynna brytyjska choreografka C. Finn. Piękna muzyka i płynnie następujące po sobie obrazy są linią wiodącą spektaklu, bo co wcale nie oczywiste nie pada w nim ani jedno słowo. To przedstawienie uniwersalne, o człowieku odwiecznie poszukującym harmonii i szczęścia skierowane do wszystkich tych, którzy szukają przekazu ponad słowami.

Scena dla Dorosłych Teatru Groteska to scena wyjątkowa na mapie krakowskich scen dla dorosłego widza. To przestrzeń dla ludzi szukających silnych przeżyć, piękna w teatrze i poważnego podejścia do widza. Z jednej strony dostarcza rozrywki, a z drugiej głębokich refleksji. Mówi o tym co ważne, najważniejsze i nie plącze się w zagadnienia publicystyczne. Repertuar Sceny dla Dorosłych i tworzący ją artyści dobierani są z wielką starannością. Wielkie treści w wielkiej formie dla wielkich ludzi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski