MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy zeznanie

DER
Kryterium wyboru będzie rodzaj uzyskiwanych dochodów i sposób rozliczeń z fiskusem w czasie roku podatkowego. W urzędach skarbowych znajdziemy 6 wersji PIT-ów (rok temu było ich 5). Trzy przeznaczone są dla podatników, którzy w roku podatkowym samodzielnie obliczali i wpłacali zaliczki podatkowe. Trzy pozostałe PIT-y są dla tych, za których zaliczki wpłacał płatnik. Ta ostatnia sytuacja jest najpowszechniejsza (pracownicy, emeryci, renciści, bezrobotni itd). Należy przy tym pamiętać, że formularze wszystkich zeznań są przeznaczone zarówno dla tych, którzy korzystają z odliczeń, jak i dla tych, którzy nie uszczuplają fiskalnych należności z tytułu jakichkolwiek ulg i odliczeń. Wśród wspomnianych trzech zeznań (dwie grupy określone powyżej) znajdziemy PIT-y dla:

     Przyzwyczajenia z lat ubiegłych nie pomogą nam wybrać zeznania podatkowego. Formularza nie szukamy w zależności od tego, czy cokolwiek od dochodu odliczamy, czy też nie. Wybierając odpowiedni PIT musimy dokładnie przeczytać jego nagłówek . Tam znajdziemy odpowiedź na pytanie: jaki druk wybrać.
     - osoby rozliczającej się indywidualnie,
     - dla małżonków płacących podatek wspólnie,
     - dla osoby samotnie wychowującej dziecko, korzystającej z preferencyjnego rozliczenia.
     Decydujemy się na odpowiedni PIT podstawowy, a następnie wybieramy załącznik. Przygotowano 8 załączników, w tym kilka przeznaczonych wyłącznie dla osób samodzielnie wpłacających zaliczki podatkowe. Najważniejsze dla większości podatników, za których zaliczki odprowadzał płatnik, są dwa załączniki. Pierwszy z nich to PIT-0, czyli informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku w 1997 r. W tym załączniku wykazuje się właściwie wszystkie wydatki objęte ulgami (odliczane od dochodu i podatku) oprócz wydatków mieszkaniowych. Do odliczenia tych ostatnich służy PIT-D.
     Pamiętajmy, że wraz z zeznaniem podatkowym musimy do końca kwietnia przesłać ewentualną niedopłatę. Jeśli natomiast wyliczyliśmy nadpłatę, fiskus powinien przesłać nam ją w ciągu trzech miesięcy.
     Zeznania możemy doręczyć osobiście lub wysłać pocztą. Pamiętajmy jednak, aby był to list polecony. Potwierdzenie wysłania będzie dowodem terminowego rozliczenia się z fiskusem. Zeznanie składamy w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Do zeznania nie dołączamy rachunków! Przechowujemy je w domu, aby mieć dowód zasadności poczynionych odliczeń. Fiskus może nas sprawdzić w okresie 5 najbliższych lat.
      (DER)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski