MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyborcza zapłata za czteroletnią pracę lub błędy kampanii

Barbara Ciryt
Wybory. W 6 z 17 gmin powiatu krakowskiego druga tura, kandydaci na burmistrzów i wójtów zaostrzyli walkę. W pozostałych gminach wygrali urzędujący szefowie.

Po pierwszej turze jedenastka wójtów i burmistrzów została na kolejną kadencję. Mieszkańcy docenili dobrych, sprawdzonych gospodarzy. Pisaliśmy, że rekordzistką jest Elżbieta Burtan, która pokonała trzech rywali z wysokim wynikiem 69,20 proc. głosów.

A kampania w gminie Zabierzów była wyjątkowo agresywna. Nowo budowany urząd gminy kontrkandydaci nazywali pałacem. Chociaż projekt obiektu był robiony jeszcze przez Halinę Kurtykę, poprzedniczkę Elżbiety Bur­tan, to obecna wójt była za to krytykowana. Ale wyborcy poparli ją mocno.

– Tak wysoki wynik wyborów jest dla mnie zaskakujący – przyznała Elżbieta Burtan zaraz po wygranej . Pani wójt zaznacza, że nie brakuje jej pomysłów i siły do pracy. Przed nią ważne inwestycje związane z metropolią krakowską i dalsze starania o budowę obwodnicy, na którą rząd obiecał pieniądze.

Tymczasem pani wójt święci też sukcesy związane z akcją płaceniem podatków w miejscu zamieszkania. Z tego powodu przybywa pieniędzy w budżecie. Z akcji korzysta wiele gmin w kraju, a prekursorem jest Zabierzów.

O sukcesie wyborczym może mówić też burmistrz Skały, bo pokonał trzech konkurentów z 58-procentowym poparciem. Dwóch konkurentów pokonał Szymon Łytek, wójt Czerni­cho­wa, zdobył 65 proc. głosów. Pozostali zwycięzcy mieli po jednym konkurencie.

Wysokim wynikiem 71 proc. może się pochwalić Tadeusz Wójtowicz, wójt Wielkiej Wsi oraz 70-procentowym poparciem Antoni Rumian, wójt Michałowic. Więcej 86 proc. miał tylko Stanisław Gorajczyk, wójt Sułoszowej, który nie miał rywala. Mieszkańcy głosowali na tak lub nie.

Do drugiej tury przymierzają się kandydaci z gminy Skawina, wśród których nie ma obecnego burmistrza – nie ubiegał się o reelekcję. Natomiast pięciu obecnych szefów gmin walczy o utrzymanie fotela. Większość z nich ma słabsze wyniki od swoich konkurentów.

Największa różnica między kandydatami jest w gminie Liszki. O niewątpliwym sukcesie może mówić Paweł Miś, który do drugiej tury przeszedł uzyskując 40,06 proc. poparcia przy pięciu kandydatach na wójta tej gminy. Drugi wynik, ale ponad połowę mniejsze poparcie 17,82 ma Wacław Kula, urzędujący wójt Liszek. Gdzie popełnił błąd? W prowadzeniu kampanii, czy w pracy podczas mijającej kadencji?

– Mało skutecznie odpierałem ataki, furie – mówi Wacław Kula, wójt Liszek. – Moi kontrkandydaci prowadzili nieuczciwa kampanię. To była manipulacja i dyskredytacja wszystko. Tymczasem nasza gmina osiągnęła sukces. Dowodem są rankingi Małopolskiego Instytutu Samorządu i Administracji, w którym zostaliśmy uznani za najlepsza gminę oraz rankingu Curulis, który pokazał dynamiczny wzrost nakładów na inwestycje i to nie tylko kanalizacyjne – zaznacza Wacław Kula.

Sporo do odrobienia ma także Zbigniew Grzyb, wójt Iwanowic. W pierwszej turze otrzymał 25,84 proc. głosów podczas, gdy kontrkandydat Robert Lisowski 40,34. Tutaj cztery osoby ubiegały się o stanowisko wójta.

– Inni robili kampanię podczas, gdy ja pracowałem. Wyborami zajmowałem się tylko wieczorami. Mam sporo do odro­bienia, bo przecież razem z radnymi mamy czym się pochwalić. Zdobyliśmy ponad 11 mln zł z różnych dotacji, a drugie tyle dołożyliśmy, by realizować ważne inwestycje, mimo, że borykaliśmy się z powodziami i kryzysem gospodarczym– mówi Zbigniew Grzyb.

Wylicza, że powstały: kanalizacja, domowe oczyszczalnie ścieków, boiska, na których pracowali stażyści i praktykanci. – W ten sposób pomagałem młodym zdobyć doświadczenie zawodowe. Rozwiązań problemów szukałam zawsze przez rozmowę , nigdy publicznie nie atakowałem poprzednika – mówi.

Niższy wynik od konkurenta ma też burmistrz Krzeszowic Czesław Batl. W pierwszej turze zdobył 35, 42 a jego kontrkandydata 36,57 proc. głosów. Podobnie jest w Mogilanach. Piotr Piotrowski zdobył 46,92 proc. głosów, podczas gdy urzędujący wójt Krzysztof Musiał 43,52 proc.

– Kontrkandydat obiecuje pozyskanie funduszy unijnych na budowę gimnazjum, które wymaga 30 mln zł nakładów, a to nierealne rzeczy. Ja chcę sprostać rzeczywistym potrzebom, rozbudowuję szkoły i przedszkola, zorganizowałem profesjonalną kuchnię, która przygotowuje posiłki dla uczniów i podopiecznych ośrodka pomocy społecznej. Tymczasem komitet kontrkandydata rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, które sąd nakazał sprostować – mówi Musiał.

Z obecnych szefów gmin tylko Adam Piaśnik, wójt Jerzmanowic-Przegnini po pierwszej turze ma 44,52 proc. głosów, to niewielka przewaga nad kontrkandydatem Józefem Grzybem, który zdobył 41,60 proc. poparcia.

[email protected]

KANDYDACI NA WÓJTA GMINY IWANOWICE

Zbigniew Stanisław Grzyb
lat 54, zam. Narama, wystawiony przez KW Prawo i Sprawiedliwość,
Liczba głosów w I turze:
25,84 procent

Robert Kazimierz Lisowski
lat 43, zam. Iwanowice Dworskie, KWW Gospodarna Gmina Iwanowice,
Liczba głosów w I turze:
40,34 procent

KANDYDACI NA WÓJTA GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA

Józef Grzyb
lat 59, zamieszkały Jerzmanowice, wystawiony przez KWW Przywróćmy Normalność,
Liczba głosów w I turze:
41,60 procent

Adam Piaśnik
lat 53, zam. Jerzmanowice, wystawiony przez KW Prawo i Sprawiedliwość,
Liczba głosów w I turze:
44,52 procent

KANDYDACI NA BURMISTRZA KRZESZOWIC

Czesław Andrzej Bartl
lat 54, zam. Krzeszowice, wystawiony przez KWW Nowe Krzeszowice
Liczba głosów w I turze:
35,42 procent

Wacław Jan Gregorczyk
lat 53, zam Tenczynek, wystawiony przez KWW WGK
Liczba głosów w I turze:
36,57 procent

KANDYDACI NA WÓJTA GMINY LISZKI

Wacław Janusz Kula
lat 59, zamieszkały Kryspinów, KWW POPIS Liszki–2014,
Liczba głosów w I turze:
17,82 procent

Paweł Stanisław Miś
lat 34, zamieszkały Liszki, KW Prawo i Sprawiedliwość
Liczba głosów w I turze:
40,06 procent

KANDYDACI NA WÓJTA GMINY MOGILANY

Krzysztof Bolesław Musiał
lat 60, zam. Mogilany, KWW Wójta Krzysztofa Musiała
Liczba głosów w I turze:
43,52 procent

Piotr Paweł Piotrowski
lat 52, zam. Olszowice, KW Stowarzyszenie „Przyjazna Gmina Mogilany”
Liczba głosów w I turze:
46,92 procent

KANDYDACI NA BURMISTRZA SKAWINY

Paweł Marian Kolasa
51 lat, zam. Grabie, wystawiony przez Komitet Wyborczy NMNG
Liczba głosów w I turze:
35,46 procent

Norbert Andrzej Rzepisko
lat 45, zam. Skawina, wystawiony przez KW Prawo i Sprawiedliwość
Liczba głosów w I turze:
31,00 procent

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski