MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010

GEG
Komorowski może kandydować

Bronisław Maria Komorowski złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, że nie miał związków ze służbami PRL - stwierdził wczoraj warszawski sąd. Oznacza to, że nie ma przeszkód prawnych, by był on kandydatem na prezydenta. IPN przeprowadził pełną kwerendę archiwów i nie było wątpliwości, że nie współpracował ze służbami PRL. O takie orzeczenie wnosił także prokurator IPN Jarosław Skrok. (PAP)

Jak zapewnić sobie prawo do głosowania

Choć do wyborów pozostało ponad pięć tygodni, już rośnie zainteresowanie otrzymaniem zaświadczeń o prawie do głosowania. - Już od dwóch tygodni przychodzą ludzie i pytają o nie - mówi Andrzej Tarko, urzędnik wyborczy w Krakowie. Za to niewielu jest zainteresowanych wydaniem pełnomocnictwa o prawie do głosowania za osobę starszą lub niepełnosprawną. Do tej pory z wnioskiemzwróciło się dwoje krakowian.

Osoby, które są pewne, że 20 czerwca i 4 lipca będą w miejscu swojego zamieszkania, nie powinny martwić się o to, gdzie będą mieli prawo głosować. Tacy wyborcy z urzędu znajda się w spisach w tych komisjach, w których od lat głosowali.

DOPISANIE DO REJESTRU WYBORCÓW.

Z takiej możliwości mogą skorzystać ci, którzy stale przebywają poza miejscem zamieszkania (zameldowania). Dopisanie do rejestru w Krakowie oznacza, że przy następnych wyborach powinno się głosować w Krakowie, chyba że wyborca znowu dokona zmiany. Do rejestru można dopisywać się do przedwyborczego piątku, ale lepiej nie ryzykować, bo zawsze może pojawić się przeszkoda w wydaniu decyzji.

DOPISANIE DO SPISU WYBORCÓW.

To rozwiązanie jest korzystne dla tych, którzy są pewni, że 20 czerwca i 4 lipca będą poza miejscem stałego zameldowania, a do tego są pewne, gdzie wtedy będą. Dopisanie do spisu dotyczy tylko najbliższych wyborów prezydenckich. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć na 10 dni przed wyborami, czyli do 10 czerwca. Osoby niepełnosprawne mogą dopisywać się do spisów (ze wskazaniem komisji przystosowanej do ich potrzeb) do 15 czerwca.

ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE DO GŁOSOWANIA.

Powinni o nie się postarać ci, którzy 20 czerwca lub 4 lipca będą poza miejscem zamieszkania, ale nie wiedzą, gdzie . Urzędy wydają od razu dwa zaświadczenia o prawie do głosowania - na I oraz ewentualną II turę wyborów. O wydanie takiego zaświadczenie także można się starać do ostatniej chwili.

PEŁNOMOCNICTWO DO GŁOSOWANIA.

Taki dokument uprawnia do zagłosowania za osobę niepełnosprawną lub starszą, która ukończyła 75 lat. Wydaje go urząd gminy na wniosek zainteresowanych. Przy wydawaniu pełnomocnictwa musi być zarówno osoba udzielająca upoważnienia jak i pełnomocnik. Dopuszczalne jest załatwienie sprawy w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Wnioski o wydanie pełnomocnictwa można składać także do 10 czerwca. Pełnomocnik będzie mógł zagłosować tylko za jednego wyborcę. Dopuszczalne będzie wydanie dwóch pełnomocnictw dla jednej osoby, ale pod warunkiem, że jednym z dwóch wyborców jest bliski krewny . (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski