MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010

GEG
* SONDAŻE WYBORCZE. Aż 51 proc. pytanych przez TNS OBOP zadeklarowało oddanie głosu w wyborach prezydenckich na Bronisława Komorowskiego, a 38 proc. - na Jarosława Kaczyńskiego. Połowa (50 proc.) pytanych przez CBOS opowiada się za marszałkiem Sejmu, a 27 proc. - za prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Według sondażu telefonicznego Instytutu Homo Homini, na Bronisława Komorowskiego chce głosować 42,2 proc., na Jarosława Kaczyńskiego - 35,9 proc. Ostatni sondaż GfK Polonia kandydatowi Platformy Obywatelskiej daje 48-proc. poparcie, a 30-proc. - kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości.

* SZALIK DLA KOMOROWSKIEGO. W warszawskich Łazienkach zaprezentowano komitet honorowy popierający kandydaturę Bronisława Komorowskiego. W jego skład weszło 160 znanych osób ze świata polityki, biznesu, nauki, kultury i sportu, m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Janusz Gajos, Andrzej Mleczko, Krzysztof Penderecki i Franciszek Smuda. Kandydat na prezydenta Platformy Obywatelskiej otrzymał od premiera Donalda Tuska szalik reprezentacji Polski, który miał po zwycięskich dla PO wyborach parlamentarnych w 2007 r. - Dzisiaj wszyscy czekamy na Twoje zwycięstwo, bo dzięki temu wygra Polska - mówił Donald Tusk. Prof. Władysław Bartoszewski zadeklarował, że będzie wspierał kandydata PO do ostatniego tchu.

* KACZYŃSKI PISZE DO STUDENTÓW. Bezpłatny dostęp do studiów, pełne otwarcie do zawodów prawniczych, poparcie dla przywrócenia 49-procentowej ulgi na przejazdy PKP i PKS - takie deklaracje znalazły się w liście Jarosława Kaczyńskiego do studentów. List kandydata Prawa i Sprawiedliwości był odpowiedzią na apel Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który tydzień temu wezwał kandydatów na urząd prezydenta do przedstawienia poglądów na kwestie finansowania studiów w Polsce, otwarcia zawodów prawniczych i wyrównywania szans absolwentów na rynku pracy. Oficjalnie kampania wyborcza Jarosława Kaczyńskiego rozpocznie się 22 maja na pl. Teatralnym w Warszawie (taką deklarację złożył wczoraj Adam Bielan, rzecznik prasowy PiS). Tymczasem w regionach tworzą się kolejne lokalne komitety poparcia dla kandydata PiS - w ostatni weekend taki komitet powstał m.in. na Podhalu.

* UNIA PRACY I ORDYNACKA ZA NAPIERALSKIM. Na XIV Kongresie Unii Pracy obecni byli dwaj kandydaci na prezydenta - Grzegorz Napieralski z SLD i Bogusław Ziętek z "Sierpnia 80". Delegaci na kongres poparli jednak kandydata SLD, który podpisał się pod petycją w sprawie nieprzedłużania misji wojskowej w Afganistanie. O poparciu Grzegorza Napieralskiego zdecydował też V Krajowy Kongres Stowarzyszenia Ordynacka. W liście do uczestników tego kongresu o wsparcie kandydata SLD zaapelował były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Na kongresie Federacji Młodych Socjaldemokratów Grzegorz Napieralski stwierdził, że kandyduje na prezydenta, bo czas skończyć spór między PO i PiS.

* PAWLAK PIERWSZY W RZESZOWIE. Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego uczestniczył w wojewódzkich obchodach Święta Ludowego. Jest pierwszym kandydatem na prezydenta, który w tej kampanii pojawił się w Rzeszowie. Lider PSL podkreślał, że to na Podkarpaciu 115 lat temu działalność rozpoczynał ruch ludowy w Polsce. Waldemar Pawlak zwracał uwagę, że ten region jest nie tylko kolebką ruchu ludowego, ale także centrum nowych technologii i obrazuje patriotyzm w trzech odsłonach: uczuciach, wiedzy i działaniach. - Kandyduję, by wybór był szerszy niż sprowadzanie świata tylko do kolorów czarnego i białego - oznajmił wicepremier Pawlak.

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski