Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Krakowskie ruchy miejskie ogłosiły wspólny start w wyborach do Rady Miasta

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Krakowskie ruchy miejskie ogłosiły wspólny start w wyborach do Rady Miasta
Krakowskie ruchy miejskie ogłosiły wspólny start w wyborach do Rady Miasta mat. prasowe
Koalicja Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta" ogłosiła swój udział w nadchodzących wyborach do Rady Miasta Krakowa. Decyzja ta została oficjalnie przedstawiona podczas poniedziałkowej, 19 lutego, konferencji prasowej, na której przedstawiciele Koalicji poinformowali o swoim zaangażowaniu w realizację miastopoglądu wyrażonego w 21 Tezach Miejskich. Kandydaci i kandydatki "KRK" znajdą się na listach komitetu "Kraków dla Mieszkańców" Łukasza Gibały w każdym z siedmiu okręgów wyborczych. Podczas konferencji Łukasz Gibała, lider komitetu "Kraków dla Mieszkańców" podpisał deklarację o realizacji postulatów przedstawionych przez ruchy miejskie.

Koalicja Ruchów Krakowskich (KRK) powstała dzięki współpracy kilkudziesięciu organizacji, inicjatyw oraz zaangażowanych mieszkańców Krakowa, którzy połączyli siły w celu poprawy warunków i jakości życia w Krakowie. W czerwcu 2023r. Koalicja przedstawiła 21 Tez Miejskich, określając wspólne cele i priorytety dla Krakowa. W tym samym czasie powołała miejski ThinkTank, w którym eksperci, przedstawiciele nauki, urzędnicy i przede wszystkim mieszkańcy spotykają się, aby dyskutować o kluczowych dla miasta kwestiach. W grudniowych wyborach do rad dzielnic Koalicja wystawiła 50 kandydatek i kandydatów, spośród których połowa uzyskała mandaty radnych dzielnicowych i dziś aktywnie działa na rzecz swoich małych ojczyzn.

Joanna Malita-Król z Koalicji Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta" podkreśliła znaczenie wspólnych wysiłków Koalicji w dążeniu do poprawy warunków życia w Krakowie.

- Od czasu zaprezentowania 21 Tez Miejskich w czerwcu 2023 r., nasza koalicja aktywnie angażowała się w liczne inicjatywy mające na celu polepszenie życia w naszym mieście. Zorganizowaliśmy m.in dwa Krakowskie Kongresy Miejskie, by pogłębić w wielu obszarach dyskusję publiczną o głos ruchów miejskich na temat różnorodnych aspektów życia w mieście. Omawialiśmy sprawy dotyczące dzielnic Krakowa, obecności korporacji, działalności deweloperów i partycypacji społecznej, mając na celu lepsze zrozumienie i poszukanie rozwiązań istniejących problemów. Zorganizowaliśmy też liczne spacery w serii “Park2Park” m.in w Dolinie Prądnika, parku Olsza - Grzegórzki czy nad Dłubnią. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problemy zieleni w Krakowie. Dzięki tym wysiłkom doszliśmy dziś do miejsca, w którym jesteśmy gotowi kontynuować naszą misję poprawy jakości życia w Krakowie - dodała przedstawicielka Koalicji.

Łukasz Maślona, radny miejski i reprezentant stowarzyszenia Funkcja Miasto, wyraził swoje zadowolenie z szerokiej współpracy wielu środowisk:- Jestem ogromnie wdzięczny za możliwość nawiązania tak szerokiej koalicji. Razem łączy nas autentyczna troska o dobro miasta i jego mieszkańców. - podkreślił Łukasz Maślona i dodał: - W naszym gronie znalazły się osoby, które postanowiły podjąć kolejny, odważny krok i startować w wyborach do Rady Miasta Krakowa - dodał krakowski radny.

Maślona przypomniał, że mieszkańcy od dawna podkreślają konieczność przewietrzenia Rady Miasta: - W wyniku dialogu pomiędzy różnymi grupami społecznymi powstały Tezy Miejskie, które stanowią 21 punktów odniesienia dla naszej wspólnej wizji przyszłości Krakowa. Jest to dla nas oznaka zmiany priorytetów w wielu obszarach polityki miejskiej, z uwzględnieniem głosu społeczności lokalnych - tłumaczył.

W konferencji wziął udział również Łukasz Gibała, który jest kandydatem na urząd prezydenta Krakowa i aktualnym liderem przedwyborczych sondaży. Podczas wydarzenia Gibała podpisał deklarację realizacji 21 Tez Miejskich przygotowanych przez Koalicję Ruchów Krakowskich.

- Współpraca z ruchami miejskimi jest od wielu lat kluczowym elementem mojej działalności. I to wspólne spojrzenie na miasto rzeczywiście od dawna nas łączy. Wspierałem i wspieram społeczności, które aktywnie angażują się w walkę o lepszy Kraków. Niejednokrotnie wspólnie zabiegaliśmy o sprawy istotne dla Krakowa, takie jak ochrona zieleni np. rejon Słonej Wody, Łąki na Klinach, Łąki nad Rudawą, park XXL Dolina Prądnika czy Białe Morza. Wspólnie podnosiliśmy kwestie wykupu terenów pod przyszłe parki i lasy, lepszych planów zagospodarowania przestrzennego, wsparcia dla lokalnych rzemieślników i historycznych sklepów, czy przeciwdziałania patologiom władzy miejskiej, jak nadmierna wyprzedaż mieszkań czy niekontrolowane oddawanie rynku mieszkaniowego w ręce deweloperów - mówił Gibała i dodawał: - Z pełnym przekonaniem złożyłem swój podpis pod deklarację popierającą 21 Tez Miejskich i zobowiązuję się do tworzenia polityki miejskiej, która uwzględni postulaty Koalicji Ruchów Krakowskich.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024. Krakowskie ruchy miejskie ogłosiły wspólny start w wyborach do Rady Miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski