Wybory w Turcji 2018 WYNIKI Recep Tayyip Erdogan znów...

Wybory w Turcji 2018 WYNIKI Recep Tayyip Erdogan znów prezydentem, wygrał w I turze. Koalicja AKP-MHP zwyciężyła w wyborach parlamentarnych

Zdjęcie autora materiału
Marek Majewski

Aktualizacja:

Polska

Źródło: RUPTLY

WYBORY W TURCJI 2018 WYNIKI | Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że zwyciężył w wyborach prezydenckich w Turcji w pierwszej turze. W wyborach parlamentarnych zwyciężył blok wyborczy Sojusz Ludu, któremu przewodzi prezydent Turcji.

Wybory w Turcji 2018. Wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych


Turecka Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że blok wyborczy Sojusz Ludu, w którego skład wchodziła rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP), otrzymała w wyborach parlamentarnych 53,61 proc. poparcia.

CZYTAJ TEŻ | STAMBUŁ, MIASTO NA GRANICY DWÓCH ŚWIATÓW. FRAGMENT KSIĄŻKI "MEHRABA" WITOLDA SZABŁOWSKIEGO


Państwowa Komisja Wyborcza nie ogłosiła jeszcze oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, ale po podliczeniu 97 proc. głosów Erdogan zdobył poparcie w wysokości 52,62 proc. natomiast jego główny przeciwnik Muharrem Ince - 30,76 proc. Startowali też Meral Aksener z prawicowej Dobrej Partii i obecnie przebywający w więzieniu prokurdyjski lider Ludowej Partii Demokratycznej - Selahattin Demirta. Frekwencja wyniosła 87 proc. Były to pierwsze wybory organizowane po konstytucyjnych zmianach, które miały miejsce w kwietniu 2017 roku.
Wybory w Turcji 2018. Recep Tayyip Erdogan dziękuje zwolennikom


- Prawdziwym zwycięzcą tych wyborów jest demokracja oraz Turcja. Każdy z naszych 81 mln obywateli jest zwycięzcą. Chciałbym podziękować tym, którzy wzięli udział w tym festiwalu demokracji, który miał najwyższą frekwencję w historii naszego kraju - mówił podczas wiecu z sympatykami Recep Tayyip Erdogan.

Źródło: RUPTLYW czasie wiecu wyborczego w Ankarze zapowiedział kontynuację walki z Partią Pracujących Kurdystanu i organizacją terrorystyczną Fethullaha Gulena.

- Oznacza to również, że będziemy kontynuować prace przy tworzeniu korytarzy bezpieczeństwa dla naszych syryjskich braci, którzy chcą powrócić do domów. Ten wynik oznacza również, że Turcja będzie wspierała potrzebujących na całym świecie – powiedział prezydent Turcji.

POLECAMY:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo