Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory widziane z innej strony

Magdalena Uchto
Jednym z wygranych jest Mariusz Wolny, nowy przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego
Jednym z wygranych jest Mariusz Wolny, nowy przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego FOT. MAGDALENA UCHTO
Miechów. Wygrani i przegrani, czyli echa kampanii w powyborczym alfabecie. Była agitacja, klątwa i emocje. A czasami wszystko razem.

Ż jak Żebrak Jan
Jest najdłużej urzędującym wójtem w powiecie. Zwycięstwo zapewnił sobie w I turze – zdobył 67,55 proc.

Z jak Zmiana
Trudno o niej mówić w Radzie Miejskiej w Miechowie, w której pozostało aż 10 radnych poprzedniej kadencji. Dla przeciwwagi – w Kozłowie jest 10 nowych.

W jak Wolny Mariusz
W minio­nej kadencji był członkiem Zarządu powiato­wego. Objął już funkcję przewodniczącego Rady Powiatu.

V jak Vozsnak Marta
Zupełnie nowa twarz w lokalnej polityce. Wystartowała w wyborach na wójta gminy Słaboszów i w II turze wygrała.

U jak Ulotki
Nie brakowało ich w skrzyn­kach pocztowych. Nie­którzy kandydaci, oprócz nich, rozdawali jeszcze gadżety, m.in. zapałki i notesy.

T jak Tryb wyborczy
Popularny przed pierwszą turą, szczegól­nie w gminach Kozłów i Słaboszów. Skorzystali z niego wójtowie. W pierwszym przypadku sprawa dotyczyła wysokości zadłużenia (kontrkandydatowi zarzucono, że powoływał się na dane z końca 2013 roku), a w drugim – biuletynu.

O tej sprawie pisaliśmy już na łamach „Dziennika Polskiego”. Przypomnijmy, że sąd uznał, iż kontrkandydat wójta zamieszczał niepraw­dziwe informacje na jego temat.

Ś jak Świerczek Krzysztof
Nie udało mu się wrócić do miechow­skiego magistratu. Ponownie zasiądzie w Radzie Powiatu i – biorąc po uwagę wygraną PSL-u – wiele wskazuje na to, że znów w opozycji.

S jak Siódma kadencja
Rozpoczyna ją Adam Samborski z Racławic, kolejny wygrany tych wyborów. Pokonał trzech kontrkandydatów.

R jak Razem
To najbar­dziej popularne słowo w nazwach komitetów.

P jak Pluta Stanisław
Musi przełknąć gorycz porażki. Po dwóch kadencjach opuszcza fotel wójta gminy Kozłów.

O jak Osikowski Paweł
Choć nie udało mu się zająć fotela burmistrza Miechowa (miał trzeci wynik), to jednak został radnym powiatowym. Ponadto z ugrupowania „Razem dla Miechow­szczyzny”, którego jest liderem stanowisko wójta zdobyła Marta Vozsnak.

N jak Nazwiska
Nazwiska członków niektórych komisji obwodowych brzmiały identycznie jak kandydatów startujących w wyborach. I w kilku przypadkach... nie był to zbieg okoliczności.

M jak Marczewski Dariusz
Burmistrz Miechowa może mówić o zdecydowanym zwycięstwie. W pierwszej turze pokonał wszystkich czterech kontrkandydatów zdobywając 67,94 proc. głosów.

Ł jak Łatwe zwycięstwo
Może o nim mówić Marek Szopa, wójt gminy Książ Wielki, który jako jedyny w powiecie nie miał kontrkandydata.

L jak Listy
Do Rady Powiatu wystawiło je aż dziewięć komitetów. Mandat udało się zdobyć przedstawicielom pięciu. Z kolei w wyborach do Rady Miejskiej listy zarejestrowało dziesięć komitetów. W Radzie znaleźli się reprezentanci pięciu z nich.

K jak Kita Zbigniew
Po prawie 14 latach odchodzi ze stanowiska wójta gminy Słaboszów. W drugiej turze wyborów przegrał z Martą Vozsnak.

J jak Janicki Paweł
To on, startując z listy PiS-u postanowił zmierzyć się z wójtem gminy Charsznica Janem Żebrakiem. Uzyskał 32,45 proc.

I jak Imprezy
Tych, szczególnie w gminie Miechów, nie brakowało w okresie przedwyborczym. Najczęściej widywanymi kandydatami byli Dariusz Marczewski, Adam Domagała oraz Zenon Czekaj.

H jak Hasła
W tym przypadku kandydaci, szczególnie na stanowi­sko burmistrza, inwencją twórczą się nie wykazali.

G jak Gamrat Marian
Powodów do zadowole­nia ma sporo. Wyniki wyborów ułożyły się po jego myśli. Nie dość, że PSL zdobył aż 9 mandatów w Radzie Powiatu, to jeszcze wszystko wskazuje na to, że pozostanie na stanowisku starosty przez kolejną kadencję.

Warto także zauważyć, że nazwisko Gamrat było najbardziej popularne w tych wyborach. Z jednej rodziny startowało aż pięć osób.

F jak Frekwencja
W gminie Miechów wyniosła 55 proc.

E jak Emocje
Te najsilniejsze były w gminach Kozłów i Słaboszów, gdzie przeprowadzona była druga tura wyborów. Nie brakło ich też po podliczeniu wyników, bo ze stanowiskami pożegnali się dotychczasowi wójtowie.

D jak Domagała Adam, Dróżdż Mirosław
To oni zdobyli najwięcej głosów, spośród kandydatów z powiatu, w wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Mandat udało się zdobyć Domagale (PSL). Gdyby PiS w naszym okręgu ugrał trzy mandaty, w sejmiku zasiadłby również Dróżdż.

C jak Czekaj Zenon
Dotychczas pełnił funkcję wiceprze­wodniczącego Rady Miejskiej w Miechowie. W tej kadencji został jednogłośnie wybrany przewodniczącym.

Według niektórych opłaciło mu się porzucenie „Samorząd­nego Regionu Miechowskiego” i przyłączenie się do „Ziemi Miechowskiej” Dariusza Marczewskiego.

B jak Basa Jan Zbigniew, Blacha Lesław
To wygrani w wyborach na wójta gmin Kozłów i Gołcza. Z tą różnicą, że pierwszy wywalczył stanowisko w drugiej turze, a Lesław Blacha w pierwszej, pokonując dwóch kontrkan­dydatów. Z kolei urzędu burmistrza Miechowa nie udało się zdobyć Lidii Baranowskiej i Mieczysła­wowi Bertkowi.

O przegranej może mówić szczególnie były starosta, który nie został też, po raz kolejny, radnym powiatowym. Natomiast Lidia Baranowska uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej.

A jak Agitacja
Głośno było o niej szczególnie w kościele w Kalinie Wielkiej. Miejscowy proboszcz, promując jednego z kandydatów groził klątwą każdemu, kto zagłosuje na wójta.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski