Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybudują ważny węzeł w północnej części Krakowa [WIDEO]

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Tak przedstawiają się plany budowy węzła przesiadkowego na granicy Krakowa oraz gminy Zielonki
Tak przedstawiają się plany budowy węzła przesiadkowego na granicy Krakowa oraz gminy Zielonki Mapa: Metropolia Krakowska
Inwestycje. Wiadukt drogowy w Batowicach to element nowego centrum komunikacyjnego na północy miasta. W jego skład wejdzie też pętla tramwajowa, przystanek kolejowy i parking park and ride.

Najwcześniej pod koniec roku ma się rozpocząć budowa przeprawy drogowej, która połączy osiedle Piastów z gminą Zielonki. Do tej pory kierowcy korzystali z wąskiego mostu wzdłuż ulicy Powstańców oraz nad linią kolejową nr 8, który popada w coraz większą ruinę.

- Temat przebudowy tego wiaduktu przewijał się przez ostatnie siedem lat. W końcu zdecydowano postawić nowy obiekt - przyznaje Bogusław Król, wójt Zielonek. Wczoraj zawarto porozumienie na budowę nowego mostu (o 550 m oddalonego na wschód od istniejącego), który ma powstać do końca przyszłego roku. Planowana przeprawa nad torami kolejowymi z ul. Powstańców do granicznych terenów w Zielonkach, o długości 60 metrów, ma mieć po dwie jezdnie w obu kierunkach i ciąg pieszy.

Poza samym wiaduktem przebudowana zostanie również droga prowadząca do mostu od strony Batowic oraz powstaną trzy ronda. To rozwiązanie ma usprawnić ruch m.in. na ul. Piasta Kołodzieja oraz ułatwić komunikację autobusową. - Do budowy wiaduktu podchodziliśmy przez kilka ostatnich lat. Jej realizację utrudniały przeszkody ze strony PKP - przypomina Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Nie ukrywa, że kierowcy z powodu budowy wiaduktu powinni przygotować się na utrudnienia. - Jednak trudno na ten omen powiedzieć, jakie one będą - dodaje Jacek Majchrowski.

Inwestycja to pierwszy tak duży projekt realizowany w ramach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska (SMK), do którego należy stolica Małopolski oraz 14 sąsiednich gmin. Budowa wiaduktu ma kosztować ok. 18 mln zł, na co składa się dotacja unijna (5,8 mln zł), dofinansowanie z budżetu Krakowa (6,9 mln zł), gmin Zielonki i Michałowice (1 mln zł) oraz Powiatu Krakowskiego (4,5 mln zł).

Most na granicy Krakowa i Zielonek to element nowego węzła przesiadkowego, który znacznie ułatwi komunikację na północy miasta. Przy ul. Powstańców planowana jest pętla autobusowa i tramwajowa. Dojazd do tej ostatniej będzie możliwy dzięki przedłużeniu torowiska z os. Piastów.

- Chcemy również zbudować w tym miejscu przystanek szybkiej kolei aglomeracyjnej - informuje Łukasz Szewczyk, zastępca dyrektora magistrackiego Wydziału Gospodarki Komunalnej. W planach węzła przesiadkowego uwzględniono też parking park and ride, który ma powstać po stronie Zielonek. Przebudowa układu drogowego zostanie połączona z północną obwodnicą Krakowa (obecnie jest opracowywana jej koncepcja).

Samorządowcy z Krakowa i okolic zamierzają w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) sfinalizować 120 projektów, współfinansowanych przez fundusze europejskie. - Do największych z nich należy Strefa Aktywności Gospodarczej w ramach Nowej Huty Przyszłości o wartości ok. 60 mln zł - mówi Daniel Wrzoszczyk, dyrektor biura zarządu SMK. Do pozostałych planowanych przedsięwzięć należy m.in. program wymiany kotłów w Krakowie i gminach ościennych (za ok. 75 mln zł) oraz wybudowanie ok. 100 ścieżek rowerowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski