Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczki na szczyty Krakowa, czyli turystyka wytchnieniowa dla niepełnosprawnych i opiekunów. Można wesprzeć!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wędrowano od kopca do kopca w sylwestra
Tak wędrowano od kopca do kopca w sylwestra Urszula Tabiszewska
Stowarzyszenie Zacięcie zorganizowało Wyprawę z sensem na krakowskie Kopce. W ciągu jednego dnia uczestnicy odwiedzili wszystkie (pięć) krakowskie kopce. - Przejście prawie 30 km zajęło nam dziewięć godzin i ponad 41 tysięcy kroków - podsumowują organizatorzy. Głównym celem przedsięwzięcia było wsparcie rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Rodziny takich osób wraze z podopiecznymi również wzięły udział w tej wyprawie. Na wiosnę zapowiadane są dla nich kolejne tzw. spacery wytchnieniowe - wyprawy po Koronę Krakowa.

Wyprawa z sensem na krakowskie Kopce odbyła się w sylwestra. Trasa rozpoczynała się na ul. Zielony Dół, skąd wchodzono na kopiec Piłsudskiego, a ostatnim zdobywanym szczytem był kopiec Wandy.

Sobotnia wyprawa była częścią projektu "Z Zacięciem po Koronę Krakowa". Jego celem jest aktywizacja opiekunów osób z niepełnosprawnością i ich podopiecznych poprzez ich udział w wycieczkach na szczyty Krakowa. W 2023 roku takich wycieczek ma się odbyć 10, w okresie od lutego do października.

Jak informują organizatorzy, przeszkolili wcześniej grupę wolontariuszy na asystentów osób z niepełnosprawnościami. Już w nowym roku odbędą się spotkania, podczas których poznają się oni z rodzinami biorącymi udział w projekcie. Stowarzyszenie przeprowadzi również inwentaryzację dróg prowadzących na szczyty Korony Krakowa. Dzięki udziałowi w projekcie Fundacji Polska Górom, stworzy gry terenowe, które będą towarzyszyć uczestnikom podczas wędrówek na szczyty. Cel główny to wejście rodzin biorących udział w projekcie, w towarzystwie wolontariuszy na Koronę Krakowa.

- Mamy nadzieję, że wiosenne spacery w ramach projektu "Z Zacięciem po Koronę Krakowa" staną się dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, ale i dla towarzyszących im wolontariuszy miejscem, gdzie tak jak my będą mogli poznać Swoich Ludzi, który swoją obecnością dodadzą im skrzydeł i pozwolą na realizację marzeń - mówi Bożena Bator ze Stowarzyszenia Zacięcie.

Wiosenne spacery, wyprawy po Koronę Krakowa - jak wskazują ich organizatorzy - można zaliczyć do turystyki wytchnieniowej. Jak wskazują, jest to coraz ważniejsza gałąź tzw. turystyki społecznej, umożliwiającej realizację prawa powszechnego dostępu do turystyki różnym grupom społecznym w tym wykluczonym i pomagającym osiągać ważne cele społeczne. Równocześnie planowane wyprawy można uznać za tzw. przerwy wytchnieniowe, które umożliwiają rodzicom lub opiekunom osób z niepełnosprawnością przerwy od obowiązków opiekuńczych, odpoczynek fizyczny i psychiczny, aktywne życie towarzyskie i włączenie się w ciekawe zajęcia w bezpieczny dla nich sposób.

Stowarzyszenie Zacięcie wymienia, że jego wiosenne spacery będzie wyróżniać kilka elementów:

  • głównymi odbiorcami będą rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami wraz z podopiecznymi
  • przed każdą wycieczką przeprowadzona zostanie inwentaryzacja trasy pod kątem jej dostępności dla osób o zróżnicowanych potrzebach
  • zapewniona zostanie asysta wolontariuszek i wolontariuszy dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich
  • spacery będą nieodpłatne dla uczestników i uczestniczek
  • organizatorzy będą starać się zapewnić specjalistyczne wózki trekkingowe dla osób, które takich wózków nie mają, a bez nich nie mogłyby wziąć udziału w wyprawie
  • podczas spacerów będą wykorzystywane metody pracy Adventure Therapy i Wilderness Education.

Przedsięwzięcie można wesprzeć, włączając się w zbiórkę ogłoszoną na portalu Zrzutka.pl. By wycieczki były maksymalnie dostępne dla osób poruszających się na wózkach, potrzeba wózków trekkingowych dla osób, które takich specjalistycznych wózków nie mają. "Zwykłe wózki, chociaż całkiem nieźle dają radę w terenie miejskim, to po wyjechaniu poza asfalt przestają spełniać swoją rolę. Niestety koszt takiego wózka, nawet z dofinansowaniem, to około 10 000 zł" - czytamy w opisie zbiórki. Obrany cel internetowej zrzutki, która ma trwać maksymalnie do końca roku, to uzbieranie 20 tys. zł (na razie dwóch wspierających przekazało 120 zł).

Prezes ZBP o prognozach inflacyjnych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski