Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Sztuki w Mieście otworzył się po raz dziewiąty. Trwa Festiwal Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W ramach festiwalu w dawnym Składzie Solnym odbędzie się forum kolektywów twórczych
W ramach festiwalu w dawnym Składzie Solnym odbędzie się forum kolektywów twórczych Andrzej Banas / Polska Press
Do 27 listopada studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie będą prezentować cykl wydarzeń oscylujących wokół najbardziej aktualnych problemów sztuki społecznie zaangażowanej i dizajnu. To druga odsłona dziewiątej edycji Festiwalu Wydział Sztuki w Mieście, któremu w tym roku przyświeca hasło MOVE UP!

FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

od 16 lat

"Obecna, dziewiąta edycja Festiwalu Wydział Sztuki w Mieście, pomimo trudnego kontekstu pandemii jest dla nas, jak co roku, okazją do zaprezentowania szeregu nowych działań artystycznych oraz niezwykłych projektów i wydarzeń naukowych" - czytamy n stronie festiwalu.

W tym roku festiwal odbywa się w dwóch odsłonach, w jesiennej odsłonie zaplanowanych zostało dziewięć wydarzeń.
oto, co jeszcze do 27 listopada zobaczymy.

MOVE UP!: 14–31 października
Dawny Hotel Cracovia Muzeum Narodowe w Krakowie, al. F. Focha 1

Wystawa w przestrzeni dawnego Hotelu Cracovia Muzeum Narodowego w Krakowie, ukazująca szereg komplementarnych ujęć idei modernizacji widzianej oczyma artystów i projektantów związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ekspozycja obejmie między innymi wybrane projekty z obszaru dizajnu: „Memory morphology” – pracę poświęconą percepcji architektury modernistycznej z zastosowaniem sztucznej inteligencji i VR Małgorzaty Łuczyny i Jacka Złoczowskiego, pracę „Odcienie modernizacji. Między utopią a życiem codziennym” – rejestrację relacji dotyczących haptycznego odbioru przestrzeni architektonicznej autorstwa Sebastiana Bożka, projekcję wideo Jakuba Pierzchały, malarstwo Jacka Pasiecznego, „Antropologie i historie alternatywne” – rzeźby i obiekty Agaty Agatowskiej i Natalii Kopytko oraz instalację audio Ernesta Ogórka.

FORUM KOLEKTYWÓW TWÓRCZYCH: 26–27 października
Skład Solny / CSW Wiewiórka, ul. Na Zjeździe 8
wernisaż: 26 października, godzina 18.00
debata: 27 października, godzina 18.00

W Forum zaprezentują się kolektywy, artystki i artyści zainteresowani udziałem w refleksji dotyczącej wyzwań stojących przed młodymi twórcami. Każdy z kolektywów prezentuje własny projekt / działanie / prezentację, związaną z ich aktualną działalnością twórczą oraz profilem grupy. Miejscem spotkań, działania i dyskusji będzie przestrzeń współprowadzonego przez Cecylię Malik CSW Wiewiórka – twórczego klastra zlokalizowanego w XVIII-wiecznym Składzie Solnym w Krakowie.

Udział biorą między innymi: Adam Rzepecki – Łódź Kaliska, Kolektyw Rzeczy, Piotr Lutyński – Drożdżowy Kolektyw, Bartolomeo Koczenasz – CSW Wiewiórka, Koło Artystyczno-Naukowe IMiEA, Cecylia Malik – Siostry Rzeki, Łukasz Maciaszkiewicz – FEAR, Ignacy Czwartos – Otwarta Pracownia.

DYDAKTYKA W NURCIE CZASU: 28 października, godz. 18.00
Dawny Hotel Cracovia Muzeum Narodowe w Krakowie, al. F. Focha 1

Oprowadzanie po wystawie „W nurcie czasu” Romualda Oramusa oraz dyskusja poświęcona wyzwaniom dydaktyki tradycyjnych mediów artystycznych w dobie dynamicznych przemian wrażliwości wizualnej i mediów cyfrowych. W rozmowie wezmą udział Romuald Oramus, Kinga Łapot-Dzierwa i Piotr Jargusz.

SABAT
Galeria Podbrzezie, 29 października – 27 listopada
wernisaż: 29 października, godz. 19.00

Kobieca energia twórcza potrafi przybierać przeróżne formy. Wynika z odwiecznej potrzeby dania upustu popędowi kreacji, która staje się siłą napędową świata. Kobieta tworząca, tkająca nitki swoich opowieści, jest niczym czarownica zapatrzona w magiczną miksturę. Te alchemiczne narracje w sztuce są obecne w dziełach zaproszonych do wystawy „Sabat” artystek, które nie tylko wznoszą się ponad codzienne rytuały, ale też nierzadko nie obawiają się rzucania zaklęć, chcąc przedziurawić swoim głosem sytuacje pozornego komfortu. Echa magicznych i nadrealnych historii unoszą się zarówno w obszarze sztuki metafizycznej, jak i tej nawiązującej relacje z popkulturą. Co prawda każda z tych przestrzeni rządzi się swoimi własnymi prawami, jednak obie łączy pragnienie dosięgnięcia niewypowiadalnego, przepracowania grozy, korzystając z alchemii i „romantycznej strony rzeczywistości”.

Artystki zaproszone do udziału w projekcie: Małgorzata Markiewicz, Natalia Kopytko, Marta Niedbał, Daria Malicka, Malwina Niespodziewana, Ewa Ciepielewska, Alicja Pismenko, Luka Woźniczko, Eliska Konecná, Katerina Olivová, Marta Ziółek, Dominika Olszowy, Kaja Gliwa, Luka Woźniczko. Kuratorki / Artystki: Lidka Krawczyk, Magdalena Lazar

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski