Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Technologii Żywności

Redakcja
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Historia nauczania przedmiotów związanych z przetwórstwem żywności w Krakowie swą tradycją sięga do Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1974 roku utworzono Oddział Technologii Żywności przy Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Krakowie, który w 1994 roku został przekształcony w samodzielny Wydział Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Krakowie (od 2008 roku Uniwersytet Rolniczy w Krakowie).

Fot. Materiały prasowe

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Bardzo ważnym wydarzeniem w historii Wydziału Technologii Żywności była budowa kompleksu obiektów, przy ulicy Balickiej 122 (w latach 1997-2005).

Wydział Technologii Żywności w mijających 39 latach rozwijał się bardzo dynamicznie. Kadra Wydziału liczy obecnie 140 - pracowników (w tym 30 pracowników samodzielnych) i prowadzi działalność naukowo-badawczą w 10 katedrach. Są to:

- Katedra Analizy i Oceny Jakości Żywności,

- Katedra Biotechnologii Żywności,

- Katedra Chłodnictwa i Koncentratów Spożywczych,

- Katedra Inżynierii i Aparatury Przemysłu Spożywczego,

- Katedra Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych,

- Katedra Surowców i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego,

- Katedra Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Technicznej,

- Katedra Technologii Gastronomicznej i Konsumpcji z laboratorium pn. „Małopolskie Centrum Monitoringu Żywności”,

- Katedra Technologii Węglowodanów,

- Katedra Żywienia Człowieka.

Prace naukowo-badawcze realizowane na Wydziale dotyczą przetwórstwa surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, technicznych oraz technologicznych uwarunkowań procesów produkcji żywności, higieny żywności, żywienia człowieka i wielu innych pokrewnych zagadnień. Kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału Technologii Żywności prowadząc ww. badania naukowe czerpie z wieloletniej tradycji badań dotyczących żywności w środowisku krakowskim i wykorzystuje przy tym nowoczesną bazę aparaturowo-analityczną oraz pozostaje w ciągłym kontakcie z naukowcami z różnych ośrodków zagranicznych. Ponadto dostosowuje je do potrzeb technologii współczesnego przetwórstwa żywności i nauk żywieniowych oraz podejmuje nowe problemy badawcze, które będą istotne w przyszłości.
Oprócz wieloletnich i interdyscyplinarnych badań nad skrobią prowadzi się prace dotyczące naukowych i technologicznych aspektów produkcji pieczywa bezglutenowego, zagospodarowania serwatki, produkcji probiotycznych napojów owocowych i warzywnych, wytwarzania zmodyfikowanych enzymatycznie preparatów białek serwatki w celu poprawy ich technologiczno-funkcjonalnych właściwości.

Opracowywane są technologie  produktów typu żywność wygodna, która wymaga przed spożyciem tylko ogrzania do temperatury Konsumpcji. Badania tradycyjnych technologii fermentacji skierowane są na uzyskiwanie nowych napojów alkoholowych o unikalnych walorach sensorycznych i zdrowotnych. Nowatorskie badania dotyczą również wszechstronnej charakterystyki reologicznej płynów spożywczych takich jak miody, majonezy, ketchupy, musztardy i koncentraty soków owocowych i warzywnych.

Innowacyjne obszary badawcze śmiało wychodzące naprzeciw wyzwaniom przyszłości dotyczą żywności funkcjonalnej np. makaron z dodatkiem błonnika aroniowo-jabłkowego, galaretki  żelatynowe i kisiele z glikozydami stewiolowymi, emulsje majonezowe z maltodekstryną, jogurty z dodatkami warzywnymi, parówki z dodatkiem preparatów owsianych, pieczywo ze zmielonymi nasionami lnu oleistego, jogurty oraz masło z dodatkami ekstraktów  zielonej i czerwonej herbaty, czy jaja kurze wzbogacone w sprzężone trieny kwasu linolenowego oraz jaja o podwyższonej wartości odżywczej poprzez wykorzystanie enzymów paszowych.

Na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego prowadzi się badania nad wpływem bioaktywnych związków zawartych w żywności na procesy transformacji nowotworowej, metabolizm komórek nowotworowych oraz na immunomodulacyjne funkcje śluzówki jelita. Interdyscyplinarne i innowacyjne badania dotyczą także stosowania enzymów, w tym zwłaszcza fitazy w paszach dla drobiu w celu wzbogacenia mięsa i jaj w związki bioaktywne. Powyżej przedstawiono tylko wybrane kierunki badań prowadzonych na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Wydział Technologii Żywności zamierza stymulować postęp i innowacyjność w przetwórstwie spożywczym makroregionu również poprzez inwestycję „Centrum: Żywność Prozdrowotna” przewidzianą do realizacji w ramach planowanego Małopolskiego Parku Technologicznego.

Program naukowy i dydaktyczny Wydziału został dostosowany do potrzeb gospodarki rynkowej w zintegrowanej Europie. Nawiązaliśmy różne formy współpracy naukowej i dydaktycznej z wieloma ośrodkami zagranicznymi m. in. w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji i Turcji. Pracownicy Wydziału prowadzą również projekty badawcze finansowane ze środków europejskich.

Prowadzimy również wymianę studentów i nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus, co umożliwia zdobycie cennych doświadczeń na zagranicznych uczelniach.
Wspólnie z krakowskimi uczelniami, m. in. Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą czy Politechniką Krakowską są realizowane granty badawcze, rozwija się także współpraca z innymi ośrodkami naukowymi w Polsce takimi jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wrocławiu i Lublinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Politechnika Łódzka i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Pracownicy Wydziału są aktywni w środowisku naukowym i pełnią odpowiedzialne funkcje w organizacjach naukowych, komitetach i komisjach Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności i Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego.
Wydział Technologii Żywności może poszczycić się znacznymi osiągnięciami w zakresie upowszechniania nauki, w tym organizacją sympozjów i konferencji naukowych o zasięgu nie tylko regionalnym, ale też ogólnopolskim, a nawet i międzynarodowym.
Na Wydziale Technologii Żywności  funkcjonują trzy kierunki na studiach I stopnia: Technologia żywności i żywienie człowieka,  Towaroznawstwo oraz Dietetyka. Studia na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka funkcjonują  od 1974 roku.. W 2008 roku uruchomiono kierunek studiów towaroznawstwo, a w 2012 roku kierunek dietetyka. W celu realizacji oczekiwań przemysłu, utworzono na Wydziale Technologii Żywności laboratorium „Małopolskie Centrum Monitoringu Żywności”, które w ostatnim czasie uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.    

Absolwenci Wydziału Technologii Żywności posiadają wiedzę z zakresu chemii żywności, nauk technologicznych, żywieniowych, technicznych i ekonomicznych. Są specjalistami w zakresie przetwarzania, utrwalania, przechowywania i kontroli jakości żywności. Są przygotowani do pracy na stanowiskach inżynierskich w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach zajmujących się przetwórstwem, kontrolą, obrotem żywności oraz żywieniem człowieka. Potrafią organizować produkcję, włącznie z doborem maszyn i urządzeń, a także przeprowadzać kalkulację ekonomiczną. Znają zasady funkcjonowania rynku i rozumieją zasady marketingu produktów i usług związanych z żywnością i żywieniem człowieka. Potrafią posługiwać się techniką komputerową w sterowaniu procesami technologicznymi oraz zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Zgodnie z założeniami Deklaracji Bolońskiej studia na Wydziale Technologii Żywności są dwustopniowe: I stopień - studia inżynierskie  (7 semestrów), II stopień - studia magisterskie (3 semestry).

W ramach kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka na studiach stacjonarnych realizowane są następujących specjalności:

• technologia żywności (od 1974 r.),
• żywienie człowieka (od 2002 r.),
• jakość i bezpieczeństwo żywności (od 2007 r.),
• bioinżynieria i bioprocesy (od 2012 r.).

Na studiach  niestacjonarnych funkcjonują dwie specjalności:

• technologia żywności (od 1996 r.),

• enologia (od 2010 r.).

Kierunek Towaroznawstwo obejmuje jedną specjalność -  towaroznawstwo żywności.

Kierunek Dietetyka obejmuje jedną specjalność -  dietetyka.

Po ukończeniu studiów I-go stopnia absolwenci uzyskują tytuł inżyniera i mogą się ubiegać o przyjęcie na studia II-go stopnia.
Kandydaci na studia II-go stopnia - magisterskie, kierunek technologia żywności i żywienie człowieka, w ramach studiów stacjonarnych mogą wybierać jedną z dwóch  proponowanych poniżej specjalności, a niestacjonarnych specjalność technologię żywności.

W ramach poszczególnych specjalności Studenci maja możliwość realizacji prac dyplomowych w ramach różnych specjalizacji ( podstawowych i dodatkowych*).

Specjalność: technologia żywności

Specjalizacje:

• analiza i ocena jakości żywności,
• biotechnologia żywności,
• bioanalityka żywności*,
• chłodnictwo i przechowalnictwo żywności,
• inżynieria żywności,
• przetwórstwo mięsa,
• przetwórstwo mleka,
• przetwórstwo owoców i warzyw,
• przetwórstwo surowców zwierzęcych,
• przetwórstwo zbóż,
• technologia fermentacji i napojów,
• technologia węglowodanów,
• żywienie człowieka,
• żywność prozdrowotna.

Specjalność: żywienie człowieka z dietetyką

Specjalizacje:
• dietetyka,
• fizjologia żywienia człowieka*,
• higiena i toksykologia żywności,
• technologia gastronomiczna.
Integralną częścią programu studiów są praktyki wakacyjne (po 3 roku studiów I-go stopnia) oraz dyplomowe (po I semestrze studiów II-go stopnia) krajowe i zagraniczne w przodujących zakładach przemysłu spożywczego lub zakładach żywienia zbiorowego. Studenci mają również możliwości wyjazdów na studia uzupełniające i praktyki w ramach współpracy z uczelniami krajowymi i zagranicznymi.

Wydział Technologii Żywności został wpisany do rejestru FEANI (Federacja Narodowych Stowarzyszeń Inżynierów), co stwarza naszym absolwentom możliwość uzyskania tytułu inżyniera europejskiego (EUR. ING.).

Absolwenci Wydziału znajdują zatrudnienie w  przedsiębiorstwach i instytucjach, do których należą: browary, drożdżownie, gorzelnie, winiarnie, cukrownie, słodownie, piekarnie oraz zakłady chłodnicze, przetwórstwa mleka i mięsa, zbożowe i przemysłu ziemniaczanego, cukiernicze i koncentratów spożywczych, produkcji kwasów organicznych i preparatów enzymatycznych, farmaceutyczne, garmażeryjne i żywienia zbiorowego, ośrodki leczenia nadwagi, otyłości i innych chorób dietozależnych, laboratoria referencyjne służb kontrolnych, przemysłowe i badawczo-rozwojowe, placówki naukowe i jednostki administracji gospodarczej zajmujące się kontrolą oraz dystrybucją i marketingiem żywności, a także szkoły podstawowe, średnie i wyższe, laboratoria referencyjne służb kontrolnych, przemysłowe i badawczo-rozwojowe, placówki naukowe i jednostki administracji gospodarczej zajmujące się kontrolą oraz dystrybucją i marketingiem żywności.

Na Wydziale Technologii Żywności funkcjonują również 2- lub 3-semestralne studia podyplomowe.

Łączna liczba miejsc przewidzianych dla kandydatów  studiów  I- i  II-go stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych, wynosi  945. Wydział Technologii Żywności może się poszczycić pozytywną oceną jakości kształcenia na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka dokonaną przez Zespół Oceniający Państwowej Komisji Akredytacyjnej w 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski