Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe polichromie odzyskane przy ul. Grodzkiej. Będą dekoracją w powstającym hotelu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pomieszczenia i klatkę schodową w narożnej kamienicy przy ul. Grodzkiej 44 i Senackiej 10 znów zdobią XIX-wieczne malowidła
Pomieszczenia i klatkę schodową w narożnej kamienicy przy ul. Grodzkiej 44 i Senackiej 10 znów zdobią XIX-wieczne malowidła Andrzej Banaś
Zakończyły się trwające dwa lata prace przy XIX-wiecznych polichromiach w kamienicy na rogu ul. Grodzkiej i Senackiej. Spod wielu późniejszych warstw specjaliści wydobyli te malowidła, przeprowadzili ich konserwację, a częściowo też zrekonstruowali. Wyjątkowa jest zwłaszcza - odzyskana w pomieszczeniu na drugim piętrze - polichromia neogotycka. Zespół obiektów wraz z tą narożną kamienicą po zakończonym remoncie ma pomieścić restaurację, hotel oraz konsulat honorowy Królestwa Hiszpanii.

Konserwacja polichromii we wnętrzach kamienicy przy ul. Grodzkiej 44 i Senackiej 10 była już kolejnym etapem prac. W 39 procentach przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (była to kwota niespełna 160 tys. zł). W poprzednich latach ze wsparciem NFRZK właściciel obiektu przeprowadził remont elewacji frontowych.

W kamienicy przy Grodzkiej 44 zachowało się niewiele tynków z polichromią - część z tych dekoracji przepadła przy generalnym remoncie i przebudowach z lat 70. XX wieku, można je zobaczyć już tylko na zdjęciach z tamtego czasu. Te, które ocalały, a jednocześnie dotąd były ukryte pod wieloma późniejszymi warstwami, teraz znów stanowią ozdobę pomieszczeń czy klatki schodowej w tym budynku. Były to niegdyś polichromie reprezentacyjnych wnętrz mieszczańskiej rezydencji.

Malowidła pochodzą z drugiej ćwierci XIX wieku, autor jest nieznany. Jak wskazuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, są świadectwem gustów ówczesnych bogatych krakowian - "słabości do zachowawczej elegancji klasycyzmu i zaczątków popularności estetyki neogotyckiej".

Zachowane polichromie były w fatalnym stanie. W ciągu minionych dwóch lat udało się przeprowadzić konserwację malowideł klasycystycznych na I piętrze kamienicy (m.in. z motywami roślinnymi), zabezpieczyć i odnowić dekorację neogotycką na ścianach dużego pomieszczenia na II piętrze, z oknami wychodzącymi na ul. Senacką (w przyszłym hotelu prawdopodobnie będzie tu apartament), a także odkryć relikty polichromii na klatce schodowej, przeprowadzić ich konserwację i rekonstrukcję.

Co do polichromii neogotyckiej, specjaliści zwracają uwagę, że to duża rzadkość - rzadko spotyka się w Krakowie dekoracje wnętrz w takiej manierze.

Wrażenie robi polichromia przywrócona na klatce schodowej. - Odsłonięto fragmenty boniowania (iluzorycznie namalowane elementy architektoniczne - red.) i zostały one poddane konserwacji technicznej, a brakującą resztę zrekonstruowano - zachowując jednak taką formę, żeby wytrawny widz odróżnił oryginalne fragmenty od rekonstrukcji. Efekt prac jest bardzo dobry. Jak się stoi przed tym malowidłem na klatce schodowej, to człowiek chciałby dotknąć tych elementów, one wydają się przestrzenne, to boniowanie ma pewną głębię - zwraca uwagę Mariola Niechoda, pełnomocnik właściciela obiektu ds. remontów.

Zgodnie z planami inwestora, po zakończonym remoncie w zespole trzech obiektów wzdłuż ulicy Senackiej - w tym w narożnej kamienicy przy Grodzkiej - znajdą się: na parterze restauracja (której otwarcie jest przewidziane jesienią 2023 r.), a na wyższych kondygnacjach hotel oraz biuro konsula honorowego Hiszpanii.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wyjątkowe polichromie odzyskane przy ul. Grodzkiej. Będą dekoracją w powstającym hotelu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski