Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykryć dysplazję stawów

Redakcja
Podczas badania niemowlęcia lekarz ocenia, czy rozwój stawów biodrowych przebiega prawidłowo FOT. 123RF
Podczas badania niemowlęcia lekarz ocenia, czy rozwój stawów biodrowych przebiega prawidłowo FOT. 123RF
ROZMOWA z lek. med. MAŁGORZATĄ SOBCZYK, specjalistą reumatologii i pediatrii z Centrum Medycznego iMed24 w Krakowie o potrzebie badań USG

Podczas badania niemowlęcia lekarz ocenia, czy rozwój stawów biodrowych przebiega prawidłowo FOT. 123RF

- Dlaczego konieczne jest wykonywanie badania USG stawów u niemowląt?

- Stawy biodrowe noworodka rozwijają się jeszcze przed jego urodzeniem, ale ich dojrzewanie szybko postępuje w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nieprawidłowy rozwój stawu biodrowego w tym okresie określamy jako rozwojową dysplazję stawu biodrowego (ang. DDH - Developmental Dysplasia of the Hip). Badanie USG pozwala ocenić, czy rozwój stawów biodrowych przebiega prawidłowo, a jeżeli tak nie jest - ustalić postępowanie profilaktyczne lub zalecić specjalistyczne leczenie ortopedyczne.

- Czy są jakieś granice wiekowe wykonywania badania?

- Badanie USG może być wykonane u noworodka niedługo po urodzeniu, a potem może być wielokrotnie powtarzane. Jest to badanie nieszkodliwe, trwa krótko, nie wymaga dodatkowego przygotowania, a więc jest bezpieczne dla dziecka. Jeżeli stawy biodrowe po urodzeniu są ocenione przez lekarza jako prawidłowe, wystarczające jest wykonanie badania USG w 6.-8. tygodniu życia i następnie pomiędzy 12. a 16. tygodniem.

- Jakie nieprawidłowości pozwala wykryć USG?

- Staw biodrowy zbudowany jest z części kostnych: wklęsłej panewki, która jest częścią miednicy i okrągłej głowy kości udowej. Dysplastyczna, płytka panewka nie daje dobrego oparcia głowie kości udowej, może dojść do przemieszczenia tej głowy poza środek panewki lub w ogóle poza panewkę, czyli do zwichnięcia stawu biodrowego. W badaniu USG możemy ocenić kształt i głębokość panewki oraz położenie głowy kości udowej w jej obrębie.

- Czy wiadomo, z jakich przyczyn dochodzi do dysplazji?

- Niestety, przyczyna nie do końca jest znana. Możemy natomiast określić czynniki ryzyka jej wystąpienia. Są to: obciążenie genetyczne, czyli występowanie w rodzinie dysplazji, płeć żeńska, poród pośladkowy, nieprawidłowe napięcie mięśni u dziecka.

- Jakie są konsekwencje nieleczenia wykrytych zmian?

- Staw biodrowy umożliwia prawidłowe ruchy nóg i chodzenie. Nieprawidłowy rozwój stawu powoduje opóźnienie chodzenia, niesymetryczny, nieprawidłowy chód, bóle w czasie chodzenia, a z czasem postępujące zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego. Częstość występowania DDH u dzieci wynosi 0,2-0,6 procenta, ale jest ona powodem około 10 procent zabiegów wymiany stawu biodrowego u młodych dorosłych, czyli w wieku około 30-50 lat. Wczesne rozpoznanie i leczenie dysplazji u niemowląt przynosi dobre efekty, u większości dzieci doprowadza do zupełnego wyleczenia, bez konieczności przeprowadzania zabiegu operacyjnego.

Rozmawiała DOROTA DEJMEK

BADANIA USG

Centrum Medyczne iMed24 wraz z Urzędem Miasta Krakowa jest organizatorem bezpłatnej akcji badań profilaktycznych dla niemowląt. W celu wczesnego wykrycia wrodzonej dysplazji i zwichnięcia stawu biodrowego, rodzice dzieci w wieku od 4 tygodni do 4 miesięcy, zameldowanych w Krakowie, mogą zgłaszać się wraz ze swymi pociechami na bezpłatne badanie USG stawów biodrowych, połączone z konsultacją ortopedy dziecięcego. Diagnostyka pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i uniknięcie zmian prowadzących do groźnych powikłań.

W ramach realizowanego programu badania będą wykonywane do 28 listopada 2013 roku, a następnie od 2 stycznia 2014 r.

Telefoniczna rejestracja pod numerem: 12 376 31 31, poniedziałek - piątek w godz. 7-20.30, w sobotę w godz. 8-14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski