Wymogi dla pieców będą nieco później

Wymogi dla pieców będą nieco później

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

Wymogi dla pieców będą nieco później
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. archiwum Polskapress

Nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku zostaną wprowadzone przepisy zakazujące montowania nieekologicznych pieców węglowych. Tak wynika z odpowiedzi ministra rozwoju na interpelację posła PO Bogusława Sonika.
Wprowadzenie norm emisyjnych dla kotłów grzewczych montowanych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych zapowiedziała przed wakacjami wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapewniała, że trwają już prace nad rozporządzeniem regulującym wymagania dla kotłów na paliwo stałe. Wtedy wydawało się, że jest szansa na wprowadzenie zakazu montowania kopcących pieców jeszcze przed zbliżającym się sezonem grzewczym.


Miesiąc temu poseł Sonik złożył interpelację, w której prosił o przyspieszenie prac nad rozporządzeniem. Z odpowiedzi, którą właśnie otrzymał z Ministerstwa Rozwoju, wynika, że projekt rozporządzenia będzie gotowy 1 października i wtedy zostanie przekazany do uzgodnień między resortami i do konsultacji publicznych. Co jednak ważniejsze - Ministerstwo Rozwoju nie planuje wprowadzenia nowych regulacji przez zimą, a najwcześniejszy termin to lipiec przyszłego roku. Wszystko przez to, że nowe przepisy muszą być uzgodnione z Komisją Europejską.

Z tego samego powodu nie da się szybko wprowadzić w Polsce norm dla węgla, dzięki którym ze składów zniknąłby opał najgorszej jakości. Według Ministerstwa Energii, gdyby zostało wydane rozporządzenie w tej sprawie, objęłoby ono tylko polskich producentów, więc nadal można by do kraju sprowadzać kiepski węgiel z innych państw.

Aby zakaz sprzedaży opału najgorszej jakości objął wszystkich, trzeba zmienić ustawę o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw i uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na takie zmiany. W pierwszej kolejności zostaną wprowadzone korekty ułatwiające kontrole, a później zmiany prowadzące do wyeliminowania z rynku węgla najgorszej jakości. Nie wiadomo jednak nawet tego, kiedy będzie gotowy projekt nowej ustawy, a więc kiedy zostaną wprowadzone normy dla węgla.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przemyslenia

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

nie wazne jaki bedzie piec bo czlowiek w biedzie i tak wykombinuje jak do niego smiec wlozyc normalny stan rzeczy bo jaki ma wybor . wg mnie w takim miescie jak krakow to powinna byc wszedzie siec...rozwiń całość

nie wazne jaki bedzie piec bo czlowiek w biedzie i tak wykombinuje jak do niego smiec wlozyc normalny stan rzeczy bo jaki ma wybor . wg mnie w takim miescie jak krakow to powinna byc wszedzie siec cieplownicza i stawiac na geotermie wymiana piecow to polsrodek ktory nic nie da a pochlonie ogrom kasyzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
antysmog

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Z tego co widzę, to Sonik co czytam dzielnie walczy. Dobrze, że w tym mieście smogiem nie zajmują się tylko admiratorzy Pekinu i pogromcy zniczów

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Patrząc szerzej

obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

W tym kraju, wszystko co oferowane jest konsumentowi jest właśnie jakości tak kiepskiej, jak przytoczony tu węgiel. Gdybyśmy wiedzieli, na przykład, co jemy na codzień pomarlibyśmy z przerażenia.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo