Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazki budzą zachwyt gwiazd

M
Jerzy Dudek wspierał twórców podwodnego robota Fot. archiwum
Jerzy Dudek wspierał twórców podwodnego robota Fot. archiwum
KONKURS. Jerzy Dudek, triumfator piłkarskiej Ligi Mistrzów polubił podwodnego robota - CyberRybę. Safe Step, bezpieczna laska dla niewidomych, wzbudziła zachwyt znanej aktorki Joanny Moro.

Jerzy Dudek wspierał twórców podwodnego robota Fot. archiwum

Wynalazki studentów Politechniki Krakowskiej znalazły się w ścisłym finale konkursu "Polski Wynalazek 2013“, zorganizowanego przez Telewizję Polską.

To wyjątkowy sukces młodych wynalazców z Wydziału Mechanicznego PK, którzy zostali wybrani do grona 8 finalistów konkursu z ponad 60 polskich innowatorów. Transmitowana na żywo gala finałowa odbyła się w poniedziałek 18 marca 2013 r. w warszawskim studiu TVP 1. Ambasadorami wynalazków były gwiazdy polskiego życia publicznego.

CyberRybę wspierał znakomity bramkarz reprezentacji Polski, bohater finału Ligi Mistrzów z 2005 r. - Jerzy Dudek. Podwodny robot mobilny z napędem falowym, autorstwa Marcina Malca i Marcina Morawskiego, podbił jego serce, bo kształtem i sposobem poruszania przypomina naturalną rybę, ale możliwości ma o wiele większe. - Wszędzie tam, gdzie człowiek i używany dotąd sprzęt nie dotrą ze względu na niebezpieczeństwo czy wysokie koszty można posłać CyberRybę - mówi Marcin Malec, jeden konstruktorów wynalazku. - Jestem na tak - reklamował robota Jerzy Dudek.

Podwodny robot może pomagać policji, wojsku, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i innym służbom, jako robot poszukiwawczy czy wykrywający podwodne zagrożenia. CyberRyba mogłaby też przeprowadzać inspekcję podwodną portów, instalacji, rurociągów, platform wiertniczych, zatopionych obiektów archeologicznych, sztolni, bunkrów, jaskiń. Może też badać zanieczyszczenie środowiska wodnego czy życie i rozwój organizmów wodnych.

Safe Step promowała aktorka Joanna Moro, znana z głównej roli w serialu "Anna German“. Bezpieczną laskę dla niewidomych opracowali Kamil Bączek i Wojciech Dyl, studenci I roku Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, a wcześniej uczniowie Technikum Elektronicznego w Połańcu. 20-latkowie byli najmłodszymi finalistami konkursu. Jeszcze jako uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela Mariusza Zyngiera, unowocześnili laskę dla niewidomych, nagrodzoną już złotym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Brukseli.

Safe Step informuje osobę niewidomą o zbliżaniu się do przeszkody poprzez wibracje w rękojeści. Wraz ze zmniejszaniem się odległości do przeszkody, wibracje narastają. Laska porusza się po podłożu dzięki zastosowaniu kółka prowadzącego, co ułatwia korzystanie z niej osobom z niedowładem ręki. Jest też wyposażona w dodatkowy układ oświetlenia - pulsujące diody włączają się automatycznie, gdy zapada zmierzch. Badania potwierdziły zdecydowaną poprawę widoczności użytkownika bezpiecznej laski, np. gdy wieczorem zbliża się do przejścia dla pieszych. - Taki prosty, niedrogi wynalazek może ułatwić życie tylu milionom niewidomych ludzi na świecie - zachwycała się Joanna Moro.

W ścisłym finale organizowanego po raz pierwszy konkursu znalazło się osiem projektów. "Polskim Wynalazkiem 2013", wybranym w smsowym głosowaniu widzów, zostało Cyber-Oko - system do diagnozy stopnia świadomości pacjentów w stanie wegetatywnym i komunikacji z nimi, opracowany przez zespół naukowców Politechniki Gdańskiej.

(M)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski