MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów nie takie oczywiste

GEG
* Jarosław Kaczyński zdobył w pierwszej turze wyborów prezydenckich 45,78 proc. głosów Małopolan. Jego brat Lech Kaczyński pięć lat temu w pierwszej turze uzyskał w naszym regionie 43,25 proc. głosów. Na dodatek najlepszy wynik Lecha Kaczyńskiego sprzed pięciu lat to 67,64 proc. głosów w Żegocinie, gdy teraz rekordowe poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego to 78,63 proc. w Laskowej. Można więc uznać, że teraz kandydat PiS się wzmocnił, ale nie wolno zapominać, że pięć lat temu Andrzej Lepper uzyskał w Małopolsce aż 10,17 proc., a teraz miał zaledwie 0,86 proc., a elektoratu kandydata Samoobrony nie przejął prezes PiS tak jak to w 2005 r. zrobił Lech Kaczyński.

Kaczyński pobija rekordy brata. Komorowski zyskuje w Tarnowie, ale traci w Krakowie. Pawlak nie taki znowu słaby. Korwin-Mikke podwaja elektorat

* W 2005 r. Donald Tusk wygrał z Lechem Kaczyńskim tylko w Krakowie i powiecie chrzanowskim. Teraz kandydat PO dołożył jeszcze Tarnów i powiat oświęcimski. Mimo to Bronisław Komorowski ma w Małopolsce, a także w Krakowie prawie identyczny wynik jak pięć lat temu Donald Tusk, ale wynik w Krakowie jest o 4 proc. niższy niż wynik Platformy z wyborów do Sejmu z 2007 r.

* Szczawnica to jeden z nielicznych wyjątków w południowej Małopolsce zdominowanej przez zwolenników PiS, gdzie jednak zarówno teraz, jak i pięć lat temu wygrywał kandydat PO. Pięć lat temu Szczawnica dała Donaldowi Tuskowi rekordowe poparcie w Małopolsce (48,55 proc.), lepsze od tego w Krakowie, teraz Bronisław Komorowski zdobył 45,78 proc.

* Najbardziej wyrównany pojedynek dwóch najważniejszych kandydatów odbył się w Wadowicach. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowały 7173 osoby, na Jarosława Kaczyńskiego - 7171, czyli tylko dwie mniej. Pięć lat temu Lech Kaczyński pokonał Donalda Tuska przewagą ponad 500 głosów.

* Słaby wynik Waldemara Pawlaka nie jest żadną niespodzianką. Pięć lat temu Jarosław Kalinowski zdobył poparcie 1,41 proc. Małopolan, teraz Waldemara Pawlaka poparło 1,49 proc. mieszkańców naszego regionu, a więc to lepszy wynik kandydata PSL niż w 2005 r.

* Niespodzianką nie jest też lepsza pozycja Janusza Korwin-Mikke niż Waldemara Pawlaka. Pięć lat temu Janusz Korwin-Mikkego miał w Małopolsce lepszy wynik niż Jarosław Kalinowski.

* Największy przyrost elektoratu w Małopolsce ma Janusz Korwin-Mikke. Pięć lat temu głosowało na niego 1,51 proc., a teraz - 2,97 proc. Biorąc pod uwagę większą frekwencję niż w 2005 r., można mówić co najmniej o podwojeniu liczby zwolenników.

* Frekwencja wyborcza w Małopolsce wyniosła 57,45 proc. i była o 4,5 proc. wyższa niż pięć lat temu. Ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania wzięło udział w wyborach w Krakowie i Nowym Sączu, mniej niż połowa wyborców poszła do urn w powiatach dąbrowskim, gorlickim, miechowskim (frekwencja tylko 40,88 proc.), nowotarskim, olkuskim i proszowickim (najniższa frekwencja - 39,76 proc.). (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski