Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Proszowicach. Grzegorz...

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Proszowicach. Grzegorz Cichy burmistrzem na drugą kadencję

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Burmistrz Grzegorz Cichy będzie rządził drugą kadencję

Burmistrz Grzegorz Cichy będzie rządził drugą kadencję ©archiwum

Zwycięzcą drugiej tury wyborów na stanowisko burmistrza Proszowic został Grzegorz Cichy. To już oficjalna informacja
Burmistrz Grzegorz Cichy będzie rządził drugą kadencję

Burmistrz Grzegorz Cichy będzie rządził drugą kadencję ©archiwum

Wybory samorządowe 2018 w województwie małopolskim: wyniki, frekwencja NA ŻYWO [WYNIKI WYBORÓW 2018]


Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Małopolsce: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów [WYNIKI WYBORÓW II TURA]W Proszowicach II tura zakończyła się zwycięstwem urzędującego od czterech lat Grzegorz Cichego (startował ze swojego komitetu, ale z poparciem PiS). W niedzielę zdobył 4166 głosów. Jego rywal, 30-letni radny Mateusz Gajda (kandydat związanego z Kukiz`15 KW KPR Razem) otrzymał 3061 głosów.

O wygranej Grzegorza Cichego zdecydowali w dużym stopniu mieszkańcy wsi. W czterech miejskich komisjach obwodowych wyższe poparcie uzyskał Mateusz Gajda. Urzędujący burmistrz zwyciężył z kolei wszędzie, gdzie głosowali mieszkańcy wsi. Dodatkowo przed II turą poparł go Jacek Tomasik (kandydat Koalicji Obywatelskiej z poparciem PSL), który zajął 3. miejsce w I turze głosowania. - Osiągnąłem ponad 1100 głosów przewagi, to jest duży kapitał. Mam lekki niedosyt jeżeli chodzi o wynik w mieście, ale na to złożyło się wiele czynników. Radny Mateusz Gajda tu mieszka, tu chodził do szkoły, tu pracuje. Myślę, gdy wykonamy planowaną rewitalizację Proszowic, ta tendencja się zmieni - mówi Grzegorz Cichy.

Sytuacja burmistrza po wyborach będzie o tyle niekomfortowa, że jego rywal wprowadził do Rady Miejskiej siedmiu radnych, a oficjalnie poparło go jeszcze dwóch kolejnych. Z kolei z komitetu Grzegorza Cichego radnymi zostało pięcioro kandydatów. Mateusz Gajda często podkreślał ten fakt w kampanii wyborczej. Burmistrz przypomina jednak, że już w kończącej się kadencji nie miał mocnego wsparcia w radzie. - Myślę, że gdy zacznie się codzienna praca, będziemy ze sobą współpracować.

Burmistrz Cichy już w czasie kampanii akcentował, że bardzo liczy na dobrą współpracę z sejmikiem województwa, w którym większość ma PiS. - Wierzę, że teraz znajdą się pieniądze na oczekiwany przez mieszkańców wariantów przebiegu drugiego etapu obwodnicy Proszowic - deklarował.

Jeszcze po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników głosowani Mateusz Gajda pogratulował zwycięzcy i zaapelował do swoich wyborców, by zaakceptowali decyzję mieszkańców. W rozmowie z reporterem Dziennika Polskiego zapewnił, że nie będzie chciał wpływać na decyzje radnych ze swojego komitetu "z tylnego siedzenia". - Burmistrzowi i gminie życzę jak najlepiej. Chciałbym, aby się rozwijała. A c do radnych to każdy został wybrany przez określoną grupę mieszkańców i będą działać w ich interesie - mówi.Frekwencja wyborcza w gminie wyniosła ponad 54 proc.

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować? ZASADY, TERMIN WYBORÓW, KARTY DO GŁOSOWANIAWyniki wyborów samorządowych 2018 w Proszowicach. Kto zostanie burmistrzem Proszowic?


Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów samorządowych 2018 na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. W Proszowicach w drugiej turze okaże się, kto zostanie burmistrzem.

Wybory samorządowe 2018 w Małopolsce - I tura: frekwencja


Z sondażowych badań Ipsos wynika, że frekwencja w pierwszej turze wyborów samorządowych wyniosła 51,3 proc. To prawdopodobnie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych. Cztery lata temu frekwencja wyniosła 47,4 proc.

PKW podała również, że w Krakowie zagłosowało 55,99 proc. mieszkańców. W Małopolsce głos oddało 53,55 proc. uprawnionych do głosowania.

Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo głosować


Masz prawo do głosowania w wyborach samorządowych, jeżeli jesteś obywatelem polskim i najpóźniej w dniu wyborów kończysz 18 lat. Musisz także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego – czyli gminy, powiatu lub województwa.

Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy, w której stale zamieszkujesz. Dotyczy to także prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rad dzielnic Warszawy.

Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej i nie jesteś obywatelem polskim, masz prawo głosowania w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Musisz jednak stale mieszkać na obszarze danej gminy i być wpisany do stałego rejestru wyborców.

Nie mają prawa głosowania osoby:
  • pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu.


„Stałe zamieszkanie” oznacza, że stale przebywasz w określonej miejscowości pod konkretnym adresem i masz zamiar przebywać w tym miejscu w przyszłości. Przyjmuje się, że osoba, która stale mieszka w danym miejscu, prowadzi w nim swoje codzienne życie, nocuje w nim i jest z nim związana materialnie.

Potwierdzeniem stałego zamieszkania jest wpis do rejestru wyborców w gminie, w której stale mieszkasz. W wyborach samorządowych głosować możesz wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania.

Wyjątek dotyczy osób, przebywających w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zostały utworzone obwody głosowania. Placówki te muszą jednak znajdować się na terenie tego samego województwa co gmina, w której wyborca stale zamieszkuje.

FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?


KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze (101)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no cóż

powiat (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

powiat si ę powoli układa ,albo ułożył i się bardzo zdziwicie jak to będzie,oj będzie się działo


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
powiat

zainteresowany (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

może coś jaśniej?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no cóż

powiat (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

powiat si ę powoli układa ,albo ułożył i się bardzo zdziwicie jak to będzie,oj będzie się działo

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obiecywanki cacanki

A małpek nie rozdawał dziś ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Teraz dopiero zaczną trupy z szafy wpadać. Ludzie upominają się tylko o to co mają obiecane, a to dopiero początek.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gospodarz zamiast pracować

Rozdaje cukierki na jarmarku (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

A kiedy ruszą prace ??

Rewitalizacja czeka , hala na targowisku !!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jakby wygrał

nie moge (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

jakby wygrał gajda to na drugi dzień byłoby zrobione hahahaha co za d...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co z naszą remizą ?

Remont po wyborach miał być ! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Czekamy


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No yjs!!!

Stróżok ŁoEsPe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

Remont musi być bo się łokazja do picio skuńczyła. Chyba że jaki pożor we wsi ale to i tak nie zdążymy bo cza by łod doinio krowy łodyjść albo łod polo a tak przecie państwowo i tak zagasi. A...rozwiń całość

Remont musi być bo się łokazja do picio skuńczyła. Chyba że jaki pożor we wsi ale to i tak nie zdążymy bo cza by łod doinio krowy łodyjść albo łod polo a tak przecie państwowo i tak zagasi. A remont się w niedzielę po mszy łopije jak roboty nima ani w polu ani we chlywie.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Idze idze bajoku

Bajok (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

Nie mowi sie we chlewie tylko w chliwiku !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wybory na burmistrza

wyborca (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

wygrała wóda nad zdrowym rozsądkiem


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WYBORY

XYZ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

WYGRAŁA WÓDA I GŁOSOWALIŚCIE NIE TAK JAK CHCIELIŚCIE. BRAWO GRZESIEK.
BURMISTRZ JEST TYLKO JEDEN!!!!
Jak byście nie pili to byście zagłosowali dobrze .pozdrawiam Bobin.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
swięto

mieszkanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

Może święto najbliższe pogodzi wszystkich dajcie już spokój tym bluzganiem się mieszkamy wszyscy w jednej wsi przed i po wyborach , w mieście też .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szok

Michał (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

Mateusz czemu oblekłeś się w inna koszulę przed wyborami a nie pokazałeś sie z tej strony jaki naprawdę jestes spoko ziomek w szoku byłem

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wybory

mieszkaniec Proszowic (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

Mateusz zawiśc cie pogrążyła jak byś był normalnym człowiekiem to by było ok bo w pierwszej turze głosowałem na ciebie no ale to co robiłeś przed drugą turą te przypisywanie sobie kogoś zasług to...rozwiń całość

Mateusz zawiśc cie pogrążyła jak byś był normalnym człowiekiem to by było ok bo w pierwszej turze głosowałem na ciebie no ale to co robiłeś przed drugą turą te przypisywanie sobie kogoś zasług to nie jest na miejscu tak że Mateusz pomyśl okaż więcej pokory i pokaż że jesteś normalnym człowiekiem takim jak byłeś zawsze a teraz przed tymi wyborami fantazja cię poniosła i to cie zgubiło ja osobiście cie nie poznawałem . pozdrawiam zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wyborca

Maciek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

Gratulacje Panie Grzegorzu Cichy

Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

Wideo

Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

Najczęściej komentowane

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Najczęściej czytane