MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypoczynek odmładza…

Redakcja
Wakacyjny urlop jest konieczny w każdym okresie życia. Badania wykonane w Uniwersytecie w Chicago wskazują, że narastające zmęczenie powoduje przyspieszone starzenie się organizmu. I przeciwnie - wypoczynek wakacyjny przynosi odmłodzenie. Ostatnie badania wskazują na to, iż odpoczynek ten musi być jednak odpowiednio długi. Absolutnie nie wystarczy weekend, za krótki też jest tydzień.

Nie wystarczy weekend, za krótki też jest tydzień

Podczas pierwszego tygodnia aklimatyzujemy się dopiero do zmiany środowiska i sposobu życia. Optymalny czas urlopu wakacyjnego powinien wynosić trzy tygodnie. Zatem najłatwiej o niego właśnie seniorom, gdyż młodsi pracownicy rzadko dostają tak długi urlop. Stosunkowo też trudno znaleźć 3-tygodniowe turnusy w biurach podróży.
Wczasy nie są przypisane tylko do osób pracujących - emeryci zasługują na nie w takim samym stopniu. Istotą urlopu jest zmiana środowiska i stylu życia na dające możliwość bardziej intensywnego wypoczynku, mocniejszego snu, energicznego ruchu, nowych wrażeń. Jeśli cały rok mieszkamy w mieście, trzeba go koniecznie opuścić na czas urlopu, nawet jeżeli jesteśmy na emeryturze. Im dalej wyjedziemy od miejsca zamieszkania, tym lepiej (ale uwaga - obszary tropikalne wiążą się jednak z licznymi zagrożeniami, zwłaszcza dla osób starszych).
Gdziekolwiek pojedziemy, najważniejszymi składowymi dobrego wypoczynku będą ruch, dobry sen i dobry nastrój. Wysiłek fizyczny nie tylko regeneruje ciało, ale także umysł, gdyż prowadzi do wzrostu we krwi substancji BDNF, tworzącej nowe połączenia neuronalne, a nawet nowe komórki nerwowe (neurogeneza). Wracamy z wczasów mądrzejsi niż wyjechaliśmy, nawet bez studiowania filozofii i matematyki. Z kolei odpowiednio długi sen powoduje regenerację ciała i umysłu. Ciała, poprzez nocną produkcję hormonu wzrostu, odnawiającego narządy wewnętrzne. Umysłu, poprzez wzmożone wytwarzanie neurotransmiterów, koniecznych do prawidłowego i twórczego funkcjonowania mózgu. W okresie wakacji musimy sobie zagwarantować pełne osiem godzin mocnego, krzepiącego snu każdego dnia. Wiemy już, że zaległości snu można odrabiać, a najlepszy jest do tego właśnie okres wakacji.
Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednym niezbędnym elemencie dobrego wypoczynku. Jest nim pogoda ducha, na którą składa się dobry nastrój, optymizm, pozytywne myślenie i nowe, inspirujące wrażenia. Innymi słowy, jest to po prostu szczęście, które najlepiej odnawia i regeneruje, zarówno ciało, jak i umysł.
Są dwa mózgowe korelaty szczęścia - serotonina, która odpowiada za spokój, i dopamina, odpowiadajaca za fascynację, ekscytację i nowe doznania. Dlatego w czasie wakacji dobrze zapewnić sobie z jednej strony odpowiedni luz, poczucie spokoju, ale też możliwość poznania czegoś nowego, zachwytu, fascynacji, silnych wrażeń. Z tego punktu widzenia bardzo dobre są turnusy zapewniające zarówno zwiedzanie (tzw. objazdówki), ale też wolne dni na plaży.
Unikajmy urlopów, na których tylko się jeździ i goni od zabytku do zabytku, bez wolnego czasu dla siebie, jak również i takich, kiedy przez dwa tygodnie leży się w jednym miejscu i nic nie robi. Odpowiednie połączenie spokoju z ekscytacją daje pełnię wakacyjnego szczęścia. Do tego potrzebne jest jeszcze zapomnienie o wszystkich kłopotach, pozytywne myślenie, obecność ludzi, z którymi nam jest dobrze. A wtedy powrócimy do domu szczęśliwi, wypoczęci, pełni sił na następny rok. I wbrew wskazówkom nieubłaganego czasu - młodsi. ANDRZEJ MIRSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski