Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowali oddział chorób wewnętrznych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Pracownia Endoskopii prowadzona przez dr. n. med. Krzysztofa Figułę zyskała dodatkowe pomieszczenia i nowoczesny sprzęt
Pracownia Endoskopii prowadzona przez dr. n. med. Krzysztofa Figułę zyskała dodatkowe pomieszczenia i nowoczesny sprzęt fot. Michał Gąciarz
Zdrowie. Pacjenci leczeni na oddziale interny Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego dostali do dyspozycji nowe, wygodne sale. Rozbudowana została także Pracownia Endoskopii.

Szpitalny pawilon, w którym mieszczą się I i III Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Otolaryngologiczny oraz Pracownia Endoskopii od dawna wymagał gruntownej modernizacji. Zakończony właśnie remont trwał pół roku i pochłonął ponad 8 mln zł. - Środki na ten cel udało się pozyskać z Urzędu Miasta Krakowa. Warunki, w których teraz będą przebywać nasi pacjenci są diametralnie różne, od tych dotychczasowych. Nowe możliwości diagnozowania, pielęgnacji i leczenia chorych zyskał również personel - podkreśla lek. med. Lech Kucharski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa i kierownik III Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu im. S. Żeromskiego.

Autor: Iwona Krzywda
Uroczyste otwarcie wyremontowanych oddziałów, w którym wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, odbyło się wczoraj. Pierwsi pacjenci na zmodernizowaną 74- łóżkową internę trafią w styczniu.

Do dyspozycji chorych będą nowe sale szpitalne, maksymalnie czteroosobowe, wyposażone w komfortowe łóżka i meble. Każdy z pokoi posiada dostęp do własnej łazienki. Wymienione zostały okna i drzwi oraz posadzka i wentylacja. - Są to nowoczesne oddziały, które spełniają najwyższe standardy europejskie. Zmiana jest znaczna, na razie tylko w jednym skrzydle szpitala, ale mam nadzieję, że uda nam się ten kierunek kontynuować - mówi dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor placówki.

Dzięki modernizacji „Żeromski” zyskał również rozbudowaną i wyposażoną w dodatkowy sprzęt Pracownię Endoskopii. Służy ona do diagnostyki dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pracuje non stop, przez całą dobę przyjmując chorych z ostrymi schorzeniami, wymagającymi natychmiastowej interwencji. W trakcie każdego badania lekarze mają również możliwość - bez pomocy chirurga - leczenia części schorzeń np. usuwania polipów i innego rodzaju zmian wewnątrz przewodu pokarmowego.

- Codziennie w naszej pracowni wykonujemy ok. piętnastu badań diagnostycznych - mówi lek. med. Krzysztof Bartoszewski. - Przyjmujemy nie tylko pacjentów przebywających na oddziałach, ale również tych, zgłaszających się do poradni ambulatoryjnych. Od niedawna prowadzimy także ministerialny program przesiewowych badań raka jelita grubego, w ramach którego tygodniowo trafia do nas dodatkowo 30-40 osób. Teraz ta liczba jeszcze się podwoi - dodaje Krzysztof Bartoszewski.

W rozbudowanej Pracowni Endoskopii powstały oddzielne stanowiska dedykowane gastroskopii i kolonoskopii oraz badaniom dróg żółciowych, połączone modułem służącym do dezynfekcji używanego sprzętu. Dobudowana została również sala, w której będą wybudzani pacjenci poddawani badaniu endoskopowe-mu w znieczuleniu ogólnym. Dzięki niej, z diagnostyki pod narkozą skorzystają także chorzy nie przebywający na oddziałach szpitalnych, co do tej pory nie było możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski