Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoka kategoria w cenie

BK
POWIAT. Ponad 1260 mężczyzn i 13 kobiet stanie w tym roku do kwalifikacji wojskowej w powiecie oświęcimskim. W większości liczą na uzyskanie najwyższej kategorii zdrowia.

Nie tak dawne są lata, gdy było odwrotnie. Wielu młodych ludzi robiło co mogło, by komisja lekarska uznała ich za ciężko schorowanych, a szczytem marzeń była niezdolność do służby wojskowej. W ten sposób starali się uniknąć zasadniczej służby wojskowej. W tej chwili obowiązkowa służba została zawieszona i do wojska idą tylko ochotnicy. Wysoka kategoria zdrowia jest cenie nie tylko dla nich, ale także dla młodych ludzi, którzy myślą o służbie w policji czy na przykład w agencjach ochrony.

W tym roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają mężczyźni urodzeni w 1991 roku. W powiecie oświęcimskim jest to 1260 młodzieńców, a także nieco starsi urodzeni w latach 1986 - 1990, którzy dotychczas nie uregulowali stosunku do obowiązku obrony RP. Ponadto będą również wezwane przed komisję lekarską kobiety urodzone w latach 1986 - 1990, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, czyli ukończoną naukę w szkołach na kierunkach medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych. Jest ich 13 kobiet.

Kwalifikacja, która odbywa się w internacie Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, potrwa do 23 kwietnia. Jej zasadniczym celem jest określenie stanu zdrowia oraz założenie ewidencji wojskowej. Stawiennictwo do kwalifikacji jest obowiązkowe. Osoby zgłaszające się otrzymują książeczkę wojskowej oraz orzeczenie o kategorii zdolności do służby wojskowej. Po uprawomocnieniu się orzeczenia o kategorii zdrowia, wojskowy komendant uzupełnień z urzędu przenosi do rezerwy i nadaje tytuł żołnierza rezerwy oraz mianuje na stopień szeregowego.

Organizatorem kwalifikacji jest starostwo. - Dla tych, którzy zdecydują się na służbę zawodową, czeka stosunkowo niezła pensja i stabilizacja. Myślę, że jest to całkiem dobra alternatywa na czas kryzysu i niepewności na rynku pracy - uważa starosta Józef Kała.

Komisji lekarskiej przewodniczy dr Jerzy Frączek, który pełni tę rolę już od 25 lat, za co został odznaczony przez ministra obrony narodowej Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski