YouTube Dni Kultury. Wirtualny weekend pełen teatralny emocji

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Teatry zamknięte, ale spektakle można zobaczyć online w ramach drugiego festiwalu YouTube Dni Kultury trwającego od 26 do 28 marca Pawel Miecznik/Polskapresse
Premiery i archiwalne przedstawienia, opera, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady - w ramach drugiej edycji festiwalu YouTube Dni Kultury na internautów czekają trzy dni obcowania ze sztuką teatralną. Festiwal online YouTube Dni Kultury potrwa od 26 do 28 marca.

FLESZ - Lockdown możliwy od niedzieli

26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, rozpocznie się druga edycja festiwalu online - YouTube Dni Kultury. Dzięki współpracy z ponad 30 teatrami, grupami teatralnymi i twórcami, internauci przez trzy dni będą mogli oglądać premiery i archiwalne przedstawienia, operę, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady. Festiwal online YouTube Dni Kultury potrwa od 26 do 28 marca.

Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.youtubednikultury.pl.

Jakie spektakle na YouTube?

W programie tegorocznego wydarzenia YouTube Dni Kultury widzowie będą mogli obejrzeć propozycje aż 29 teatrów i grup teatralnych z całej Polski. Na wirtualnej scenie zagości różnorodność tematyki, stylu i formy. Będzie zarówno poważnie jak i śmiesznie, nostalgicznie oraz nowatorsko. Spektakle przedstawią wiele niesamowitych historii, sylwetki wybitnych ludzi, zmuszą do refleksji, ale i pozwolą odetchnąć od codzienności. Emocje do domów wprowadzą zarówno znani aktorzy polskich scen, jak i amatorzy.

Jedną z propozycji jest przedstawienie "Tisza be-Aw" (26.03, godz. 10:00) nagrodzonego niedawno Paszportem Polityki Teatru 21. Inspirowany tytułowym świętem performans przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej "eliminacją życia niewartego życia". Osobiste doświadczenia aktorów, ponure dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu.

W spektaklu "Dziewczynka z za/ przyszłość boli tylko raz" (27.03, godz. 17:00), prezentowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu, grupa młodych bohaterów próbuje zaradzić zagrożeniom współczesności. Czy będą w stanie współpracować mimo dzielących ich różnic ponad podziałami, wynikającymi z kwestii rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej?

Kolejną pozycją, która dotyka kilku najbardziej aktualnych problemów współczesności: wykluczenia, samotności, potrzeby akceptacji oraz wielkiego tematu nietolerancji i przemocy z niej wynikającej, jest sztuka „Bierki” (26.03, godz. 18:00) powstała na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego i zrealizowana przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Opowieść snuje się wokół relacji dwojga głównych bohaterów - nastolatka i czterdziestoletniej kobiety - do głosu dochodzi każda ze stron, a wzruszenie i przejęcie dotyczy zarówno widzów nastoletnich jak i dorosłych.

Spektaklem, który niewątpliwie uruchomi wyobraźnię dorosłego odbiorcy, jest „Calineczka dla dorosłych” (27.03, godz. 13:00). Dla zespołu Teatru Montownia przygody małej, bezbronnej dziewczynki stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.

Teatr PAPAHEMA postanowił wziąć na warsztat postać Marii Skłodowskiej-Curie, która podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Spektakl „Skłodowska. Radium Girl” (26.03, godz. 16:30) przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułach.

Wśród udostępnianych sztuk znajdzie się również propozycja Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. W spektaklu „Wałęsa w Kolonos” (27.03, godz. 14:00) na scenie spotyka się ok. 40 osób: Jerzy Stuhr, ekipa aktorska znana widzom Teatru Łaźnia Nowa z występu w „Konformiście 2029”, aktorzy-amatorzy w roli antycznego chóru, świadkowie historii, politycy. Twórcy snują wielonarracyjną opowieść na kanwie starożytnej tragedii „Edyp w Kolonos”. Interesuje ich archetyp przywódcy, figura lidera, którą odnajdują i w postaci mitologicznej, i w tej współczesnej, stojącej na rozstajach życia politycznego. Jerzego Stuhra zobaczymy także w polskiej klasyce - sztuce „Na czworakach”, której nagranie Teatr Polonia postanowił na dłużej udostępnić internautom.

W programie festiwalu YouTube Dni Kultury nie zabraknie też materiałów, w których muzyka odegra jedną z głównych ról. Wszystkim melomanom z pewnością spodoba się propozycja Opery Wrocławskiej, która udostępni widzom „Straszny dwór” (27.03, godz. 18:00) Stanisława Moniuszki. Spektakl uchodzi za najbardziej patriotyczne polskie dzieło operowe, a pokazywana realizacja, pod dyrekcją Michała Klauzy, transmitowana była na żywo 11 listopada ur., w dniu 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprezentuje nowy odcinek vloga operowego - „Operowym głosem” (28.03, godz. 10:00), z którego internauci dowiedzą się więcej o 10 najczęściej grywanych operach na świecie - najbardziej znanych ariach, najciekawszych historiach i najbardziej skrajnych emocjach. Muzyce najczęściej towarzyszy taniec, dlatego Teatr Wielki - Opera Narodowa pokaże również „Kreacje 13” - 7 wyjątkowych miniatur choreograficznych przygotowanych w całości przez tancerzy Polskiego Baletu Narodowego.

Teatr Wielki w Łodzi zaprosi na kolejny odcinek „Mistrzowie i ich uczniowie” (28.03, godz. 14:00), którego gościem będzie Piotr Miciński, wybitny polski artysta oraz pedagog wokalny, współpracujący z Teatrem Wielkim w Łodzi prawie 20 lat. To doskonała okazja, aby posłuchać wspomnień, anegdot i licznych refleksji związanych zarówno z pracą artystyczną, jak i pedagogiczną.

Na festiwalu będzie można także obejrzeć fantazję online o premierze, która się nie odbyła, czyli „Fantazja o Ludwiczku” (27.03, godz. 16:00) z chórem końcowym do słów „Ody do radości” Friedricha von Schillera, przygotowaną przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Polskie szlagiery filmowe i kabaretowe przypomni Studio Buffo w drugiej części spektaklu muzycznego „Tyle miłości” (28.03, godz. 12:00), które dodatkowo połączy z rozmową ze Stefanią Grodzieńską.

Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć spektakl „Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim” 927.03, godz. 15:00) z repertuaru Studio teatrgaleria. Przedstawienie reżyseruje Grzegorz Laszuk - powieść o ojcu chrzestnym polskiego punk rocka staje się dla Laszuka okazją do postawienia elementarnych pytań o własne życiowe wybory. W spektaklu przypominane są najważniejsze piosenki Brylewskiego, a na scenie pojawiają się muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę słynnych Mitch & Mitch.

Łódzka Grupa Teatralna Start, działająca przy łódzkiej Fundacji Via Culturae, udostępni multimedialny monodram muzyczny „Mój jazz” (26.03, godz. 18:30). Jego treść osnuta jest na wspomnieniach Andrzeja Wojciechowskiego, który opowiada o początkach pierwszego w Polsce zespołu jazzowego Melomani.

W tym gronie nie mogło też zabraknąć Teatru Muzycznego Roma. Na 17 kwietnia zaplanowano premierę najnowszej produkcji - „Waitress”. Kto zagra główne role? Kogo zobaczymy i usłyszymy na deskach Teatru Muzycznego ROMA? Wszystko to w materiale „Prosto zza kulis! Poznaj obsadę musicalu "Waitress”"!

Dla miłośników komedii i form rozrywkowych Teatr Capitol przygotował spektakl „Wykrywacz kłamstw”, (26.03, godz. 19:30), w którym okazuje się, że zarówno kłamstwo, jak i chęć odkrycia prawdy mogą być upojnym narkotykiem zmieniającym się w truciznę.

Nie zabraknie też realizacji komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”. (28.03, godz. 15:00). Aktorzy Teatru Małego w Tychach w trakcie przedstawienia online „Magnetyzm w sieci” odkryją na nowo piękno fredrowskiego języka i misternie utkaną intrygę.

Mumio w spektaklu „Welcome Home Boys” (26.03, godz. 17:00), w niezwykły sposób połączą teatr i kino. Tytułowi boys ruszą w niezwykłą podróż, która obfitować będzie w rozliczne przygody, spotkania i nieoczekiwane zwroty akcji.

Klub Komediowy przedstawi trzeci odcinek serii „Fabularny przewodnik po…”, nawiązującej do absurdalnego, kawiarnianego kabaretu literackiego przepełnionego skeczem, monologiem scenicznym i piosenką.

Z kolei Grupa AD HOC zapewni „Wieczór Komedii Improwizowanej ONLINE”, składający się z kilkunastu skeczy i piosenek tworzonych na żywo, bez scenariusza, w oparciu o sugestie publiczności i nieograniczoną wyobraźnię improwizatorów.

Aby zobaczyć teatr od kulis - jego zakamarki, gdzie zwykle widownia nie ma wstępu, ale też cały trudny i fascynujący proces powstawania spektaklu warto obejrzeć materiał przygotowany przez artystów Teatru Syrena - pełnometrażową komedię kryminalną „Hallo Syrena, czyli premiera się odbędzie”.

Warto też zwrócić uwagę na propozycję Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - opowieść o tym, jak współczesna forma kapitalizmu zawłaszcza naszą rzeczywistość. „≈[prawie równo]” 926.03, godz. 19:00)jest zabawnym i jednocześnie nieco brutalnym spektaklem. Twórcy zapewniają publiczności maksimum rozrywki i wykorzystują elementy popkultury, jakich nie było jeszcze w polskim teatrze.

Ponadto Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zaprezentuje w nowym świetle - nie lekkim i komediowym, ale poważnym - sceny z dramatu „Don Juan” przygotowane przez reżysera Jose Iglesiasa.

Teatr Dziewiątka pokaże spektakl „Wyspa Chudych”, opowiadający historię polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły się w obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Teatr Ucieczkowy w przedstawieniu „Napromieniowany Raj” (26.03, godz. 17:30) zabierze widzów w miejsca nieoczywiste i niezwykłe, tak, aby skrupulatnie, a zarazem z artystyczną wolnością opowiedzieć historię wydobywania uranu w tajnych kopalniach na terenie Kowar.

Kolejna propozycja to „Nitka” (26.03, godz. 15:00), projekt Grupy Teatralnej "Pingwiny" (działającej w Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu), która pokaże dorastanie z punktu widzenia młodzieży, ich oczami - moment bycia już nie dziećmi, a jeszcze nie dorosłymi.

I na koniec, w nostalgiczną podróż zabierze nas Teatr na Ostrowie we Wrocławiu, który zaprezentuje przedstawienie „Tytus, Romek i A’Tomek – Misja Uczłowieczanie”(26.03, godz. 14:00). To adaptacja kultowej serii komiksów Papcia Chmiela - Henryka Jerzego Chmielewskiego. Spektakl opowiada o narodzinach Tytusa – małpy zrodzonej z plamy tuszu w pracowni artysty.

Teatr, scena, warsztat - rozmowy na YouTube

Internauci będą mogli również obejrzeć kilka dodatkowych materiałów przygotowanych specjalnie z okazji festiwalu YouTube Dni Kultury. Wśród nich znajdziemy wywiady Tomasza Raczka na jego kanale na YouTube z artystami i ludźmi teatru:

Wojciechem Malajkatem, aktorem teatralnym i filmowym, rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, którego widzowie mogą obejrzeć w spektaklu „Pan Jowialski”, zrealizowanym przez Teatr Polonia;

Justyną Sobczyk, reżyserką, pedagożką, założycielką Teatru 21, i wraz z nim zdobywczynią tegorocznego Paszportu POLITYKI w kategorii Teatr;

Twórcami spektaklu „Bierki”: Zbigniewem Brzozą, reżyserem i dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Olgą Borys, aktorką i odtwórczynią głównej roli w przedstawieniu oraz Marcinem Szczygielskim, pisarzem, dziennikarzem i grafikiem oraz autorem powieści „Bierki”.

Z kolei z Tomaszem Raczkiem - krytykiem filmowym, teatrologiem, youtuberem, a ostatnio Mistrzem Mowy Polskiej, porozmawiał Karol Paciorek na swoim kanale Imponderabilia. W rozmowie Tomasz Raczek przypomina między innymi najciekawsze historie związane ze spektaklami teatralnymi i pokazami filmowymi.

Paulina Mikuła, autorka kanału Mówiąc Inaczej, w swoim najnowszym filmie podzieli się sposobami na to, jak mieć piękną dykcję. Co więcej, do nagrania zaprosiła gości, znanych aktorów - Zosię Zborowską oraz Rafała Rutkowskiego, którzy opowiedzieli o swojej drodze do pięknego i wyraźnego wysławiania się. Nagranie materiału odbyło się na scenie Och Teatru, w dniu, w którym gdyby nie restrykcje i ponowne zamknięcie instytucji kultury z powodu pandemii, aktorzy zagraliby dla publiczności spektakl “Mayday”.

Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie www.youtubednikultury.pl.

Większość materiałów będzie dostępna przez 48 godzin od premiery. Spektakle instytucji, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu grantowego widzowie będą mogli oglądać przez 7 dni od premiery.

Wideo

Materiał oryginalny: YouTube Dni Kultury. Wirtualny weekend pełen teatralny emocji - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie