MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium 09.06 - 15.06

Redakcja

14 czerwca 1572
WODOWANIE.
W Elblągu zwodowano galeon „Smok”. Był on pierwszym okrętem budowanym z przeznaczeniem dla polskiej floty i zamówionym przez króla Zygmunta Augusta. Jednostka nie została nigdy dokończona, prawdopodobnie z powodu śmierci władcy w dniu 7 lipca 1572 r., kiedy to przerwano prace. Niewykończony galeon został ostatecznie rozebrany pomiędzy 1584 a 1588 rokiem.

9 czerwca 1898
DZIERŻAWA.
Chiny wydzierżawiły na 99 lat Hongkong Wielkiej Brytanii. Nieoficjalną stolicą kolonii zostało miasto Victoria. Hongkong rozwinął się w XX w., stając się nowoczesną metropolią i pomostem gospodarczym między Zachodem a Chinami. Po upływie okresu dzierżawy wrócił do Chin w 1997 r., a Pekin zobowiązał się pozostawić mu do 2047 r. dużą autonomię.

10 czerwca 1920
MUZEUM.
W Londynie otwarto Imperial War Museum. Placówka powstała trzy lata wcześniej, w 1917 r., ale jej oficjalnego otwarcia dokonał król Jerzy V w 1920 r. Miała gromadzić pamiątki związane z brytyjskimi siłami zbrojnymi i wojnami toczonymi przez imperium. Od 1953 r. wystawiane są w niej eksponaty ze wszystkich brytyjskich konfliktów zbrojnych. Muzeum ma także dużą kolekcję nagrań wywiadów ze świadkami wojen i Holokaustu.

Czerwiec 1935
ZWYCIĘSTWO.
Francuski liniowiec pasażerski SS „Normandie” zdobył Błękitną Wstęgę Atlantyku. Była to nagroda dla statku, który w najkrótszym czasie przepłynął Ocean Atlantycki. Jej symbolem była niebieska wstęga zawieszana na maszcie zwycięskiego statku. „Normandie” – luksusowa francuska jednostka pasażerska – przebyła Atlantyk w czasie 4 dni 3 godz. 25 min ze średnią prędkością prawie 30 węzłów.

15 czerwca 1940
ANEKSJA.
Armia Czerwona zajęła Litwę. W ramach korekty tajnych ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow pod koniec września 1939 r. Hitler oddał Litwę w sowiecką strefę wpływów. Dokonując licznych prowokacji granicznych w 1940 r., Moskwa wysunęła wobec Litwinów ultimatum, żądając utworzenia swoich baz wojskowych na terytorium republiki. Następnie zaś, 15 czerwca, oddziały sowieckie rozpoczęły okupację Litwy.

10 czerwca 1942
MASAKRA.
W ramach represji po zamachu na Reinharda Heydricha hitlerowcy zrównali z ziemią czeską wieś Lidice. Wszystkich mężczyzn powyżej 14. roku życia rozstrzelano, a kobiety i dzieci wywieziono do obozów koncentracyjnych. Budynki spalono, zniszczono cmentarz, ścięto drzewa, staw zasypano gruzami, a koryto miejscowego potoku przesunięto. Nazwa Lidice miała zniknąć z map. Po wojnie wieś została jednak odbudowana.

12 czerwca 1963
PREMIERA.
Odbyła się premiera amerykańskiego filmu historycznego „Kleopatra” w reżyserii Josepha L. Mankiewicza. Opowiadał on o burzliwym związku królowej Egiptu Kleopatry (w tej roli Elizabeth Taylor) i rzymskiego wodza Marka Antoniusza (Richard Burton). Taylor i Burton mieli na planie romans, który zakończył się małżeństwem. Film odniósł wielki sukces i zdobył cztery Oscary.

14 czerwca 1966
KONIEC INDEKSU.
Watykan ogłosił zniesienie ustanowionego w 1557 r. „Indeksu ksiąg zakazanych” („Index librorum prohibitorum”). Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że „Indeks” pozbawiony jest znaczenia dyscyplinarno-karnego, natomiast zachowuje swoją wartość moralną jako ostrzeżenie przed treściami szkodliwymi dla wiary i dobrych obyczajów. Odtąd przestrzeganie „Indeksu” stało się kwestią indywidualnego sumienia wiernych.

10 czerwca 1967
KONIEC WOJNY.
Zakończyła się wojna sześciodniowa. Siły Obronne Izraela rozgromiły wojska koalicji arabskiej, zajmując cały półwysep Synaj, Wzgórza Golan, Judeę z Jerozolimą i Samarię. W Armii Izraela zanotowano 779 zabitych, 2563 rannych oraz 14 jeńców. Straty w sprzęcie wojskowym wyniosły: 46 samolotów i 80 czołgów. Po stronie przeciwnej sam Egipt przyznał się do 11,5 tys. zabitych, 20 tys. rannych i 5,5 tys. jeńców.

12 czerwca 1987
PRZEMÓWIENIE.
Prezydent USA Ronald Reagan, podczas przemówienia do mieszkańców Berlina Zachodniego przed Bramą Brandenburską wezwał Michaiła Gorbaczowa do zburzenia muru berlińskiego. „Jeśli zależy panu na pokoju, jeśli zależy panu na pomyślnym rozwoju Związku Sowieckiego i Europy Wschodniej, jeśli chce pan liberalizacji –niech pan otworzy tę bramę. Niech pan zburzy ten mur!” Przemówienie tak nagłośniono, że było słyszalne także w Berlinie Wschodnim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski