MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium 16.06 - 22.06

Redakcja

21 czerwca 1305
KORONACJA.
Wacław III z dynastii Przemyślidów koronował się na króla Czech i Polski. Wobec rosnącej w Polsce popularności Władysława Łokietka w 1306 r. Wacław wyruszył przeciw niemu z wyprawą zbrojną. Nie przekroczył jednak nawet granicy królestwa czeskiego, został bowiem zamordowany w Ołomuńcu na Morawach. Jego śmierć zakończyła czeskie panowanie w Polsce i spowodowała wygaśnięcie dynastii.

18 czerwca 1792
BITWA POD ZIELEŃCAMI.
Wojska polskie dowodzone przez ks. Józefa Poniatowskiego pokonały siły rosyjskie w bitwie pod Zieleńcami. Zieleńce były pierwszym zwycięstwem osiągniętym wyłącznie polskimi siłami od czasów bitwy pod Podhajcami, czyli od 94 lat. Król Stanisław August Poniatowski ustanowił po bitwie Order Virtuti Militari, dziś najwyższe polskie odznaczenie wojskowe.

22 czerwca 1812
ROZKAZ.
W Wyłkowyszkach na Litwie Napoleon Bonaparte w rozkazie dziennym do armii ogłosił początek II wojny polskiej. Formalnie jej celem miało być odbudowanie Rzeczypospolitej, faktycznie zaś cesarzowi chodziło o pokonanie Rosji. 24 czerwca 600-tysięczna Wielka Armia przekroczyła Niemen i ruszyła na wschód. Kampania zakończyła się klęską i w efekcie upadkiem Napoleona.

17 czerwca 1885
STATUA.
Do Nowego Jorku przybyła z Francji rozebrana na fragmenty Statua Wolności. Pomnik był darem rządu francuskiego dla USA w stulecie uchwalenia Deklaracji niepodległości. Wykonał go rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi. W zaprojektowaniu szkieletu pomagał mu Gustaw Eiffel, konstruktor słynnej wieży. Statuę rozebrano na części i wysłano statkiem do Nowego Jorku. Odsłonięcie nastąpiło 28 października 1886 r.

21 czerwca 1919
SAMOZATOPIENIE.
Na rozkaz dowódcy adm. Ludwiga von Reutera oficerowie i marynarze niemieckiej floty cesarskiej internowanej w brytyjskiej bazie morskiej w Scapa Flow dokonali zatopienia swoich okrętów. Akt ten miał na zapobiec przejęciu internowanych jednostek przez zwycięskie państwa Ententy. Na dno poszły 52 okręty. Nigdy wcześniej i nigdy potem jednego dnia nie zatopiono tak wielu jednostek.

11 czerwca 1939
WYROK.
Oficer wywiadu Jerzy Sosnowski został skazany na 15 lat więzienia za zdradę. Stworzył on w Berlinie w końcu lat 20. siatkę szpiegowską, dostarczając Warszawie cennych materiałów. Aresztowany przez Niemców, został wymieniony za niemieckich szpiegów schwytanych w Polsce. W centrali uznano jednak, że poszedł na współpracę z wrogiem, oskarżono go i skazano.

22 czerwca 1941
ATAK NA ZSRR.
O godz. 3.15 rozpoczął się atak Niemiec na Związek Sowiecki noszący kryptonim „Operacja Barbarossa”. 3 mln żołnierzy skoncentrowanych w trzech Grupach Armii („Północ”, „Południe” i „Środek”) uderzyło na froncie rozciągającym się do Morza Bałtyckiego po Karpaty. W zachodnich okręgach wojskowych ZSRR znajdowało się 2,5 mln żołnierzy Armii Czerwonej, których atak całkowicie zaskoczył.

21 czerwca 1948
NOWA PŁYTA.
Wytwórnia Columbia Records zaprezentowała nową płytę długogrającą. Prędkość odtwarzania zmniejszono w niej do 33 i 1/3 obrotów na minutę, a gęstość rowków ponaddwukrotnie. Przy średnicy płyty 30 cm otrzymano około 25 minut nagrania na stronę. Rok później firma RCA wprowadziła płyty drobnorowkowe o średnicy 17,5 cm i 45 obrotach na minutę. Obydwa rozwiązania zostały powszechnie przyjęte przez przemysł fonograficzny.

22 czerwca 1961
PREMIERA.
Odbyła się premiera filmu wojennego „Działa Navarony” w reżyserii J. Lee Thompsona. Powstał on w oparciu o znaną powieść Alistaira McLeana opowiadającą o akcji brytyjskich komandosów przeciwko Niemcom na jednej z okupowanych greckich wysp. W głównych rolach wystąpili Gregory Peck, David Niven i Anthony Quinn. W 1978 r. powstała swobodna kontynuacja filmu pt. „Komandosi z Navarony”.

16 czerwca 1999
KANONIZACJA.
Podczas uroczystej mszy w Starym Sączu Jan Paweł II kanonizował św. Kingę. Kinga pochodziła z węgierskiej dynastii Arpadów. Ze względów politycznych wydano ją za księcia Bolesława Wstydliwego. Za jej sprawą w Polsce rozwinęło się górnictwo soli. Namówiła męża do ślubów czystości, a następnie przywdziała habit zakonny. Do końca życia mieszkała w klasztorze klarysek w Starym Sączu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski