MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium

Redakcja
4 lutego 1454

4.02 - 10.02

POWSTANIE. W państwie krzyżackim wybuchło powstanie skierowane przeciwko władzom zakonnym. Niezadowoleni z ucisku fiskalnego poddani zaatakowali zamek w Toruniu (na fot.) i Wielki Młyn w Gdańsku. Zwrócili się też do Kazimierza Jagiellończyka z prośbą o włączenie Prus do Korony. W odpowiedzi na to 22 lutego 1454 r. król wypowiedział zakonowi wojnę.

6 lutego 1633

KORONACJA. Władysław Waza został koronowany na króla Polski. Sejm rozpoczął się 31 stycznia 1633 r. Król jednak zaniemógł na początku stycznia i do Krakowa przybył dopiero 3 lutego. W dniu 4 lutego pochowano zmarłego króla Zygmunta III i królową Konstancję, a 6 lutego odbyła się uroczystość. Elekta koronował w katedrze arcybiskup gnieźnieński prymas Jan Wężyk.

4 lutego 1789

PREZYDENT. Jerzy Waszyngton wybrany został na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Były to pierwsze wybory prezydenckie w historii USA. Uczestniczyło w nich 12 kandydatów. Wszyscy elektorzy (69) oddali głosy na Waszyngtona, który został wybrany jednomyślnie. Wiceprezydentem wybrano natomiast Johna Adamsa, który zajął drugie miejsce w głosowaniu, otrzymując 34 głosy elektorskie.

8 lutego 1909

ŚMIERĆ. Pod lawiną w Tatrach zginął kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz. Karłowicz zginął przysypany śniegiem na wschodnich zboczach Małego Kościelca, w trakcie wycieczki narciarsko-fotograficznej na nartach, w drodze z Hali Gąsienicowej do Czarnego Stawu. W miejscu tym stoi obecnie kamień-pomnik zwany Kamieniem Karłowicza z napisem: "Non omnis moriar".

5 lutego 1937

COP. Polski rząd podjął decyzję o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jego budowę zainicjował wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski. Stworzenie centrum przemysłowego miało ułatwić Polsce wyjście z kryzysu, zmniejszyć bezrobocie i zwiększyć własną produkcję na rzecz wojska. COP miał powstać w centrum kraju, w bezpiecznej odległości od wschodnich i zachodnich granic państwa.

9 lutego 1945

ARESZTOWANIE. W Elblągu został aresztowany Aleksander Sołżenicyn, wówczas kapitan artylerii Armii Czerwonej. Powodem był przechwycony przez NKWD list do przyjaciela, w którym Sołżenicyn krytykował metody prowadzenia wojny przez ZSRR i rolę Stalina. Po aresztowaniu trafił do więzienia na Łubiance w Moskwie. Na mocy artykułu 58 radzieckiego kodeksu karnego został skazany na 8 lat wychowawczego obozu pracy.

7 lutego 1949

GAZETA. Ukazał się pierwszy numer czasopisma młodzieżowego "Świat Młodych". Powstało z połączenia dwóch tytułów: "Nowy Świat Przygód" i "Na Tropie", a przeznaczone było dla młodzieży harcerskiej i szkolnej. Od 1974 r. nosiło podtytuł "Harcerska Gazeta Nastolatków", otrzymało kolorową szatę graficzną i zaczęło ukazywać się 3 razy w tygodniu: we wtorek, czwartek i sobotę. Gazeta cieszyła się dużą popularnością wśród młodzieży. Wychodziła do 1993 r.

6 lutego 1952

KRÓLOWA. Elżbieta Windsor została królową brytyjską. Tego dnia jej ojciec, król Jerzy VI, zmarł we śnie. Elżbieta przebywała wówczas w Kenii. Była pierwszym od czasów Jerzego I brytyjskim monarchą, który w momencie wstąpienia na tron przebywał za granicą. Elżbieta została ogłoszona królową 7 lutego 1952 r. w St. James's Palace.

7 lutego 1959

FILM. Odbyła się premiera filmu "Orzeł". Film przedstawiał fabularyzowane losy polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł" na początku II wojny światowej. Rolę "Orła" zagrał jego bliźniak ORP "Sęp". Reżyserem był Leonard Buczkowski, a współautorem scenariusza znany pisarz Janusz Meissner. W filmie zagrali m.in. Wieńczysław Gliński, Jan Machulski, Bronisław Pawlik i Ryszard Filipski.

5 lutego 1960

OBLOT. Dokonano oblotu samolotu szkolno-treningowego PZL TS-11 Iskra. Maszyna zaprojektowana została przez zespół pod kierunkiem Tadeusza Sołtyka (stąd oznaczenie TS) i była pierwszą polską konstrukcją lotniczą napędzaną silnikiem odrzutowym. Oblotu dokonał pilot doświadczalny Instytutu Lotnictwa inż. Andrzej Abłamowicz. Iskry produkowane były przez WSK PZL Mielec do 1987 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski