Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium

red
18.02-24.02

23 lutego 1836
* OBLĘŻENIE. Rozpoczęła się bitwa o Alamo. Siły meksykańskie obległy powstańców teksańskich w budynkach Misji Alamo w San Antonio. Oblężenie trwało do 6 marca, kiedy Meksykanom udało się dokonać wyłomu w murach. Śmierć ponieśli prawie wszyscy obrońcy (ok. 200 ludzi), oprócz kilku niewolników, kobiet i dzieci. Obrona przeszła do amerykańskiej mitologii narodowej.
23 lutego 1903
* UMOWA. Kuba i USA zawarły układ o wydzierżawieniu "na odpowiedni okres" obszaru Guantanamo. Dzierżawa została odnowiona w 1934 r. na czas nieokreślony, z klauzulą, że może być zakończona tylko za zgodą obu stron. Fidel Castro zawsze uważał bazę za teren okupowany i nie przyjmował opłat za dzierżawę. Na terenie bazy znajduje się m.in. więzienie Guantanamo.
19 lutego 1905
* BITWA. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej rozpoczęła się bitwa pod Mukdenem. Była ostatnią z głównych bitew lądowych podczas tej wojny. Trwała do 10 marca niedaleko miasta Mukden w Mandżurii. 9 marca Japończycy przerwali front i zagrozili okrążeniem, wobec czego w nocy 10 marca Rosjanie zaczęli się wycofywać. Rosyjska armia straciła ok. 50 tys. żołnierzy, a ok. 30 tys. uznano za zaginionych.
20 lutego
* UCHWAŁA. Obradujący w teatrze na Pohulance (na fot.) Sejm Wileński przyjął uchwałę o przyłączeniu Litwy Środkowej do Polski. Za wnioskiem głosowało 96 posłów, wstrzymało się 6 reprezentujących PPS. 25 marca 1922 r. marszałek Antoni Łokuciewski dokonał rozwiązania Sejmu Wileńskiego, przekazując jego kompetencje Sejmowi RP w Warszawie.
24 lutego 1931
* STATEK. SS "Niemen" jako pierwszy polski statek przepłynął równik. Jednostka w drodze z Madery do jednego z portów Ameryki Południowej dowodzona przez kpt. Leona Rusieckiego jako pierwszy polski statek handlowy przekroczyła z ładunkiem równik. Wcześniej dokonał tego jedynie żaglowiec szkolny "Lwów". "Niemen" zatonął 1 października 1932 r. na wodach Kattegatu na skutek kolizji z fińskim żaglowcem "Lawhill".
19 lutego 1943
* KARA. Kierownictwo Walki Cywilnej skazało na karę infamii i nagany polskich aktorów występujących w nazistowskim filmie propagandowym "Heimkehr" ("Powrót do ojczyzny"). Film z 1941 r. opowiadał historię niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce w 1939 r. uciskanej i prześladowanej przez Polaków. Zagrali w nim m.in. Bogusław Samborski, Józef Kondrat, Michał Pluciński i Hanna Chodakowska.
21 lutego 1947
* ŚMIERĆ. Dowódca oddziału antykomunistycznej partyzantki Józef Kuraś ps. "Ogień" po otoczeniu przez grupę operacyjną KBW we wsi Ostrowsko koło Nowego Targu i nieudanych próbach wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo, strzelając sobie w skroń na strychu jednej z chałup. Ciężko ranny został przewieziony do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarł tuż po północy 22 lutego.
21 lutego 1975
* PREMIERA. Odbyła się premiera "Ziemi obiecanej" w reż. Andrzeja Wajdy wg powieści Władysława Reymonta. Główne role zagrali Daniel Olbrychski (Karol Borowiecki), Wojciech Pszoniak (Moryc Welt) i Andrzej Seweryn (Maks Baum). Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku obraz otrzymał Złote Lwy. Zdobył też nominację do Oscara.
20 lutego
* WODOWANIE. W gdańskiej Stoczni Północnej zwodowano okręt hydrograficzny ORP "Arctowski". Jednostka wypełnia zadania hydrograficzne dla Marynarki Wojennej oraz naukowe dla instytucji cywilnych. W 1989 r. odbyła dwa rejsy na Spitsbergen z ekipą PAN, a w 1990 r. przewiozła na Stację im. H. Arctowskiego ekipę XV Wyprawy Antarktycznej PAN. Odnalazła też na Bałtyku wrak statku MS "Steuben" i lotniskowca "Graf Zeppelin".
18 lutego 2001
* ARESZTOWANIE. Funkcjonariusz FBI Robert Hanssen został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz ZSRR i Rosji. Hansen współpracował dla pieniędzy z sowieckim wywiadem wojskowym GRU od 1979 r., a po 1991 r. ze Służbą Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, aż do 2001 r. Wydał Rosjanom m.in. 9 oficerów KGB i GRU pracujących dla wywiadu amerykańskiego. Po szybkim procesie został skazany na dożywocie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski