Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium

red.
04.03-10.03

7 marca 1000
* ZJAZD. Rozpoczął się zjazd gnieźnieński. Do grodu przybył cesarz niemiecki Otton III (na il.). Nawiedził grób biskupa Wojciecha i spotkał się z księciem Bolesławem Chrobrym. Podczas spotkania nałożył mu na głowę diadem oraz obdarował kopią włóczni św. Maurycego. Na zjeździe ustanowiono arcybiskupstwo w Gnieźnie i podlegające mu biskupstwa w Krakowie i Poznaniu.

5 marca 1863
* ZWYCIĘSTWO. Podczas powstania styczniowego doszło do bitwy pod Skałą. Powstańcy pod dowództwem Mariana Lan-giewicza i Antoniego Jeziorańskiego (ok. 1500 żołnierzy) uderzyli na miasteczko, gdzie na cmentarzu obozowało zgrupowanie rosyjskie (400 żołnierzy). Polacy wyparli Rosjan przy stratach własnych 23 zabitych i 24 rannych. Rosjanie wycofali się do Miechowa.

8 marca 1910
* ŚWIĘTO. W Kopenhadze podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Miał służyć krzewieniu idei praw kobiet, w tym praw wyborczych dla nich. W kopenhaskiej konferencji wzięło udział ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do parlamentu fińskiego. Dziś Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca.

4 marca 1918
* GRYPA. Na świecie rozpoczęła się epidemia grypy zwanej hiszpanką. Pochłonęła od 50 do 100 mln ofiar, co przewyższyło liczbę ofiar I wojny światowej. Była to jedna z największych pandemii w historii ludzkości. Zachorowało ok. 500 mln ludzi, co stanowiło wówczas 1/3 populacji świata. Pierwszy przypadek został odnotowany w stanie Kansas w USA w 1918 r. Do Europy chorobę przywieźli amerykańscy żołnierze.

6 marca 1919
* KOMINTERN. Podczas kongresu w Moskwie z inicjatywy Lenina utworzono Międzynarodówkę Komunistyczną - Komintern. Organizację założyło 19 partii komunistycznych, wśród nich także Komunistyczna Partia Polski. Jej celami było propagowanie komunizmu i przygotowywanie światowej rewolucji. Komintern istniał do 1943 r., kiedy został rozwiązany przez Stalina.

7 marca 1941
* WYROK. Oskarżony o kolaborację z Niemcami aktor Igo Sym został zastrzelony w Warszawie z wyroku Wojskowego Sądu Specjalnego ZWZ. Sym współpracował z Niemcami, zarządzając niektórymi warszawskimi teatrami i kinami. Był też konfidentem gestapo. Został zastrzelony przez zespół bojowy kontrwywiadu Okręgu Warszawa-Miasto ZWZ w swoim mieszkaniu przy ul. Mazowieckiej 10. W odwecie Niemcy rozstrzelali 21 zakładników.

4 marca 1945
* BITWA. Rozpoczęła się bitwa o Kołobrzeg. 4 marca do miasta podeszła sowiecka 1. Armia Pancerna, która podjęła nieudaną próbę zdobycia miasta z marszu. 7 marca jednostki 1. Armii WP rozpoczęły oblężenie i zdobywanie Kołobrzegu. Ciężkie walki okupione dużymi stratami trwały do 18 marca, kiedy to w ostatnim szturmie oddziałom polskim udało się zdobyć trzeci pierścień niemieckiej obrony i dojść do portu.

5 marca 1953
* UCIECZKA. Ppor. Franciszek Jarecki (na fot.) uprowadził z Polski ćwiczebny samolot odrzutowy MiG-15bis i wylądował nim na duńskiej wyspie Bornholm. Rankiem 5 marca, w dniu śmierci Stalina, Jarecki odłączył się od ćwiczącej formacji i dotarł do Bornholmu. Jego samolot po sprawdzeniu przez amerykańskich specjalistów został odesłany do Polski, a on sam trafił do USA, gdzie skończył studia i mieszkał do końca życia.

6 marca 1982
* WODOWANIE. Zwodowano żaglowiec Marynarki Wojennej ORP "Iskra". Jednostka została zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Podniesienie bandery odbyło się 11 sierpnia 1982 r. Żaglowiec służył jako jednostka szkolna dla podchorążych Akademii Marynarki Wojennej lub elewów Szkoły Podoficerskiej MW. W latach 1995-1996 odbył podróż dookoła świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski