Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium

red.
30.06 - 05.07

1 lipca 1863
BITWA. Podczas amerykańskiej wojny secesyjnej rozpoczęła się bitwa pod Gettysburgiem. Było to najkrwawsze starcie konfliktu. Armia Konfederacji dowodzona przez gen. Roberta E. Lee została pokonana przez armię Unii pod dowództwem George'a Meade'a, ponosząc przy tym duże straty. Obie armie straciły w trzydniowej bitwie 51 tys. zabitych, rannych i zaginionych. Wojska Konfederacji nie odzyskały już nigdy inicjatywy.

30 czerwca 1908
KATASTROFA. Na Syberii, w rosyjskiej tajdze, nad rzeką Podkamienna Tunguzka, upadł wielki meteoryt, którego uderzenie powaliło drzewa w promieniu 40 km. Wybuch widziany był w promieniu 650 km, a słyszany w promieniu 1000 km. Bardzo silny wstrząs zarejestrowały sejsmografy na całym świecie. Naukowcy do dziś nie mają stuprocentowej pewności co do przyczyny tej katastrofy.

1 lipca 1916

OFENSYWA. We Francji rozpoczęła się ofensywa nad Sommą. Siły brytyjskie atakowały umocnione pozycje niemieckie, a ich kolejne natarcia załamywały się w ogniu artylerii i karabinów maszynowych. Sytuacja poprawiła się po wprowadzeniu po raz pierwszy w historii do walki czołgów, jednak kolejne ataki znów utknęły. Bitwa skończyła się 18 listopada. Po ponad czterech miesiącach walk wojska ententy przesunęły front o 12 km.

2 lipca 1927
KORONACJA. W Wilnie na placu Katedralnym odbyła się koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dokonał jej metropolita warszawski kard. Aleksander Kakowski. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki. Obraz wyjęto z ołtarza i włożono w specjalny feretron, a obramowaniem dla niego był baldachim z koroną królewską. Do koronacji użyto nowych złotych koron ufundowanych ze składek społecznych.

30 czerwca 1941
TWIERDZA. Oddziały niemieckie zdobyły twierdzę brzeską. Od 22 czerwca broniła się w niej 8-tysięczna załoga sowiecka, która odpierała ataki i jednocześnie usiłowała wyrwać się z okrążenia. Stopniowo jednak Niemcy zajmowali kolejne forty i wypierali obrońców. 30 czerwca zakończyła się zorganizowana obrona, pozostały jedynie izolowane miejsca oporu. Po wojnie obronę uczyniono symbolem bohaterstwa sowieckiego żołnierza.

2 lipca 1951
PAN. Zapadła decyzja o utworzeniu Polskiej Akademii Nauk. Było to jedno z postanowień zorganizowanego przez władze I Kongresu Polskiej Nauki. Powołanie PAN połączone było z likwidacją Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Powodem stworzenia nowej instytucji była chęć zwiększenia kontroli państwa nad środowiskiem naukowym. Formalnie PAN została powołana ustawą z 30 października 1951 r.

1 lipca 1953
FOLKLOR. Powstał Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Jego twórcami byli Stanisław Hadyna i Elwira Kamińska. Po "Mazowszu" był to drugi tego typu zespół folklorystyczny w Polsce. Grupa początkowo prezentowała folklor śląski, w szczególności Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów, później także polskie pieśni i tańce z innych regionów. "Śląsk" zdobył dużą popularność i występuje do dziś.

30 czerwca 1983
SAMOCHÓD. Z linii montażowej FSM w Bielsku-Białej zjechała ostatnia syrena. Samochód powstał na początku lat 50. jako całkowicie polska konstrukcja. Najpierw był produkowany w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie, a później w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. W sumie w ciągu 26 lat produkcji z taśmy zeszło 521 tys. 311 egzemplarzy syreny różnych wersji.

2 lipca 2002
WYCZYN. Amerykański miliarder Steve Fossett jako pierwszy człowiek okrążył balonem Ziemię bez międzylądowania. Fossett wystartował z Australii i znajdował się w powietrzu 14 dni. Jego balon "Spirit od Freedom" poruszał się z prędkością ok. 250 km na godz. i przebył ponad 33 tys. km. 2 lipca wylądował w Australii. Wcześniej Fosset podjął pięć nieudanych prób oblecenia Ziemi balonem.

4 lipca 2010
WYBORY. Odbyła się druga tura przedterminowych wyborów prezydenckich. Wyłaniano w nich głowę państwa po śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej. Pierwsza tura, w której rywalizowało 10 kandydatów, odbyła się 20 czerwca. Do tury drugiej przeszli Bronisław Komorowski z PO i Jarosław Kaczyński z PiS. Komorowski otrzymał 53 proc. głosów, a Kaczyński 46 proc. Frekwencja wyniosła 55 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski