Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie i z ogrodem deszczowym. Efekty inwestycji przy ul. Stanisława ze Skalbmierza 7

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wygląda ten obiekt po zakończonej inwestycji
Tak wygląda ten obiekt po zakończonej inwestycji materiały prasowe ZBK
Zakończyła się termomodernizacja budynku komunalnego przy ul. Stanisława ze Skalbmierza 7. Obiekt ten pełni głównie funkcje edukacyjne - mieści się w nim m.in. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 7 oraz filia Przedszkola Samorządowego nr 123, ma tam także siedzibę Klub Kultury Olsza. Przeprowadzona inwestycja przełoży się na niższe rachunki opłaty za ogrzewanie. Przy budynku powstał też - kolejny już w Krakowie - ogród deszczowy.

Pierwszy etap termomodernizacji został przeprowadzony w ubiegłym roku. Zostało wtedy wykonane docieplenie trzech ścian budynku. Z kolei w 2023 roku zrealizowany został II etap inwestycji, w ramach którego wykonano m.in.:

  • docieplenie ściany od strony boiska,
  • remont i docieplenie całego dachu,
  • malowanie ścian sali gimnastycznej,
  • remont schodów wejściowych do budynku.

"Tym samym budynek został poddany pełnej termomodernizacji, co znacząco obniży zużycie energii cieplnej, a w związku z tym koszty ogrzewania" - podkreśla Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Wykonawcą prac termomodernizacyjnych była - wybrana w przetargu nieograniczonym - Firma Remontowo-Budowlana "STAN-BUD" Stanisław Stawarski.

Ponadto w tym roku przy budynku przy ul. Stanisława ze Skalbmierza 7 wykonany został ogród deszczowy, wyposażony m.in. w podziemny zbiornik na wodę deszczową. A w ogrodzie zostały zasadzone specjalnie dobrane rośliny.

"Ogród deszczowy to jedna z form ogrodów wodnych, która pozwala zbierać deszczówkę i oddawać ją do ekosystemu. Ogród deszczowy zazwyczaj instaluje się przy wylocie rynny lub systemie odzysku wody deszczowej. Poprzez swoją konstrukcję ma właściwości odbierania nieregularnych napływów wody, a tym samym zapobiega skutkom burz i nawałnic" - tak opisują to rozwiązanie urzędnicy magistratu.

W takich miejscach zazwyczaj sadzi się specjalnie dobrane gatunki roślin. Często ogród deszczowy jest budowany, by przyjmować wodę spływającą podczas obfitych opadów z dachów, jezdni, chodników i innych powierzchni o ograniczonej retencji. Pełni także funkcję oczyszczającą wodę przed odprowadzeniem jej dalej do gruntu lub cieków i zbiorników wodnych.

Ogród deszczowy przy Stanisława ze Skalbmierza 7 został zaprojektowany w trybie partycypacyjnym, z udziałem uczniów szkoły mieszczącej się w budynku (odbyły się warsztaty projektowe dla uczniów dotyczące ogrodu deszczowego). Jest to siódmy ogród deszczowy funkcjonujący przy budynkach zarządzanych przez ZBK.

"Ograniczenie zużycia energii oraz właściwe zagospodarowywanie wód deszczowych to istotne zagadnienia w zakresie przygotowywania budynków do zmian klimatu" - podsumowują wykonane inwestycje urzędnicy z ZBK.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski